уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хилари Клинтон: Србија не може у ЕУ без признатих граница и док има безбедносне снаге на северу Косова
Хроника

Хилари Клинтон: Србија не може у ЕУ без признатих граница и док има безбедносне снаге на северу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. октобар 2012.

Клинтонова ће саопштити београдским саговорницима и да Србија неће моћи у унију све док има безбедносне снаге на северу Косова

Вашингтон – Хилари Клинтон и Кетрин Ештон неће само похвалити своје београдске саговорнике због сусрета Ивице Дачића и Хашима Тачија него ће им саопштити и неке чињенице које неће бити нови услови, али ће бити утврђивање и инсистирање на раније установљеним захтевима.

Ово је више него извесно после јучерашњег разговора са функционерима Стејт департмента на коме су као америчке „црвене линије” дефинисана два става: да „САД снажно подржавају Косово као независну земљу, као и њен суверенитет и територијални интегритет” и да Србија не може да постане чланица ЕУ „све док (на северу Косова) одржава своје безбедносне снаге и оно што се назива паралелним институцијама”.

С тим у вези, истиче се да су САД у овом моменту за „јасност”, јер, како је поручено, „није само проблем што су оне финансиране и вођене из Србије”, већ и то што је то „веома нејасно”, због чега „нико не зна колико се новца за то троши”. Због тога би у почетним фазама дијалога постизање те отворености био корак ка решавању проблема.

Најзад, указано је и да су „европски лидери досад били јасни да ниједна земља не може да уђе у Европску унију без признатих граница”, које су сем тога без адекватне контроле и где постоје проблеми кријумчарења, корупције и регионалних тензија.

Јуче изнети ставови Стејт департмента могу да се читају и као платформа за посету Хилари Клинтон Београду, значајну и по томе што се одржава непосредно уочи америчких председничких избора.

Кад је о Београду реч, главне карактеристике те платформе су следеће: САД остају посвећене уласку целог региона у ЕУ (и НАТО), чињеница да ће Хилари Клинтон у Београду и Приштини бити у друштву шефице ЕУ дипломатије Кетрин Ештон је потврда да је реч о заједничком пројекту у којем је у главној улози ипак Брисел.

Друго, САД су, после првих контаката са Томиславом Николићем, новим председником Србије (Хилари Клинтон се са њим срела непосредно после избора, на маргинама међународног самита у Бразилу) и председником владе Ивицом Дачићем, задовољне њиховим опредељењем за курс ка ЕУ, а поготово континуитетом, па и значајним напретком у дијалогу између Београда и Приштине (први сусрет премијера Дачића и Тачија).

Има додуше још неких проблема у примени договора које је потписала претходна влада (а ова оверила), пре свега око „интегрисаног управљања границом” и учешћа Косова на регионалним скуповима, али оно што је најбитније из угла САД јесте да Београд остаје у процесу примене, што је за Вашингтон охрабрујуће, као што је то и улазак „у нову фазу дијалога”, овога пута на високом политичком нивоу.

Остаје, међутим, још доста посла. Клинтонова и Ештонова ће у оквиру сусрета са председником Николићем и премијером Дачићем у Београду, као у разговорима у Приштини са председницом Јахјагом и премијером Тачијем, указати на потребу довршавања започетих послова, при чему ће једна од порука бити да и САД и ЕУ Косово виде као „мултиетничку демократију у којој Срби као грађани имају пуна права”. Да би то нагласила Клинтонова ће се овом приликом срести и са неким Србима повратницима.

Говорећи посебно о председнику Николићу, функционер Стејт департмента је рекао како „нема сумњи око тога да се он доживљава као српски националиста” и да „нема ничега изненађујућег у томе како он брани српске интересе”. „Али ми смо охрабрени његовом посвећеношћу већ договореног у дијалогу са Косовом и исто тако смо охрабрени његовом посвећеношћу интеграцији Србије у ЕУ и жељом да развија односе са САД”.

Сенди пожурио Клинтонову

Државна секретарка Хилари Клинтон кренула је нешто раније на своју турнеју чија је прва станица Алжир, али која је углавном посвећена западном Балкану, како би избегла да полетање њеног авиона омете удар суперурагана Сенди, због кога је у Вашингтону и широј околини проглашено ванредно стање.

М. Мишић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер