Početna strana > Hronika > Hilari Klinton: Rusija i SAD saglasni da su dani Gadafija na čelu Libije odbrojani
Hronika

Hilari Klinton: Rusija i SAD saglasni da su dani Gadafija na čelu Libije odbrojani

PDF Štampa El. pošta
sreda, 13. jul 2011.

Državni sekretar SAD Hilari Klinton rekla je danas u Vašingtonu da su dani Moamera Gadafija na čelu Libije „odbrojani” jer antivladini pobunjenici napreduju na terenu.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Vašingtonu sa ruskim ministrom inostranih poslova Sergejom Lavrovom, Klinton je rekla da pukovnik Gadafi nije ispunio zahteve „međunarodne zajednice” da povuče trupe i ode s vlasti.

„Iako ni mi, ni Rusija, ne možemo predvideti ni dan, ni čas kada će Gadafi otići s vlasti, saglasni smo da su mu dani odbrojani”, rekla je ona.

Državni sekretar radi na slučaju Libije sa Moskvom koja se marta uzdržala pri glasanju o rezoluciji Saveta bezbednosti UN koji je dopustio akciju protiv Tripolija. Moskva je tada nudila da posreduje.

Rusija se protivi vojnoj intervenciji NATO, a njen ministar spoljnih poslova je u sredu odbio poziv da se pridruži sastanku Kontakt grupe o Libiji, zakazanom za petak u Istanbulu.

„Nastavićemo da blisko sarađujemo sa našim međunarodnim saveznicima, posebno sa Rusijom, da bi se povećao pritisak na njega (Gadafija) i njegov režim”, rekla je Klinton.

Klinton se nada prekidu vatre koji će omogućiti „libijskom narodu da oblikuje sopstvenu budućnost”.

Pobunjenici su u sredu u teškim borbama potisnuli kontra-ofanzivu režima na zapadu Libije, prodrevši do ključnog grada Al-Ašaba, 80 kilometara južno od Tripolija.

Rusija neće otići na sastanak Kontakt grupe o Libiji u petak u Istanbulu, iako je pozvana, jer i dalje smatra da je Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija jedino legitimno telo za razmatranje te krize, saopšteno je u sredu.

„Stav Rusije je nepromenjen: Ne idemo u tu grupu, i ne učestvujemo u njenim aktivnostima. To se odnosi i na naredni sastanak u Istanbulu”, saopštilo je rusko Ministarstvo inostranih poslova.

„Suština napora Kontakt grupe, ako je suditi po odlukama sa sastanaka 13. aprila u Dohi, 5. maja u Rimu i 9. juna u Abu Dabiju, jeste da pruža podršku jednoj strani u sukobu u Libiji”, ukazalo je Ministarstvo.

„Smatramo da je Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija koji je doneo odluke o Libiji, mora i dalje imati glavnu ulogu u rešavanju te krize”, saopštila je ruska diplomatija.

Međunarodna Kontakt grupa za Libiju, osnovana u Londonu 29. marta, obuhvata sve zemlje koje učestvuju u NATO akciji protiv vlade Moamera Gadafija.

Rusija i Kina su bile uzdržane u glasanju u Savetu bezbednosti UN o Rezoluciji br. 1973 koja je omogućila intervenciju Zapada, i oštro su osudile način na koji se ta odluka sprovodi.

(Beta-AFP)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner