недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашки трибунал осудио Војислава Шешеља на 18 месеци затвора због непоштовања суда
Хроника

Хашки трибунал осудио Војислава Шешеља на 18 месеци затвора због непоштовања суда

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. октобар 2011.

Хашки трибунал осудио је данас Војислава Шешеља на 18 месеци затвора због непоштовања суда, прогласивши га кривим за објављивање информација о идентитету заштићених сведока из главног процеса који се против њега води по оптужници за ратне злочине, упркос одлукама Трибунала.

Изричући пресуду, председавајући судија О Гон Квон (O-gon Kwon) је рекао да је претресно веће ван сваке сумње утврдило да је Шешељ у једној од својих књига објавио податке на основу којих је могло бити идентификовано 10 сведока чији су идентитети у том тренутку били заштићени налогом Трибунала.

У време објављивања књиге, Шешељ је, према пресуди, био свестан да су сведоци били заштићени и да је знао да "њихове идентитете не може једноставно открити како му се хоће".

Претресно веће је стога закључило да је Шешељ хотимично прекршио налоге Трибунала о заштити идентитета сведока, оцењујући да је тиме "озбиљно омео спровођење правде".

Као отежавајућу околност, судије су навеле "недостатак кајања" код оптуженог и широку доступност књиге у којој су откривени идентитети сведока коју је Шешељ поставио на своју интернет страницу.

Судија Квон назначио је и да је висина казне одређена с обзиром на "неопходност да се обесхрабре" поступци попут Шешељевог и да се обезбеди да се они не понове.

Нову казну, према пресуди, Шешељ ће истовремено одслужити са претходном којом је због истог дела осуђен на 15 месеци затвора. Шешељ има право да уложи жалбу.

Током изрицања пресуде, Шешељ се осмехивао. Себе је, на почетку заседања, представио као "универзитетског професора и највећег непријатеља Хашког трибунала".

Казао је и да се пред Трибуналом неће изјашњавати ни о једном питању док не буде укинута мера надзора његових разговора са правним саветницима, коју је крајем прошле недеље на месец дана увео судски секретар због, како је образложио, сумње да Шешељ комуникацију са сарадницима злоупотребљава за одавање поверљивих информација о сведоцима.

Више пута у претходним појављивањима пред Трибуналом, Шешељ је најављивао да ће изазвати "бар десет" процеса због непоштовања суда , како би добио већу казну него у главном поступку због ратних злочина у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93, и рад суда учинио "апсурдним".

На крају суђења у јуну, тужилац Брус Мекфарлан (Bruce McFarlane) је затражио да Шешељу буде изречена казна од три године затвора.

Шешељ, који се брани сам, сугерисао је у завршној речи да би требало да буде ослобођен, наглашавајући, истовремено, да га пресуда "не занима".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер