среда, 31. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи положио венац на споменик убијеним Србима у Старом Грацку; Породице убијених Срба - Тачијев долазак је сипање соли на ране
Хроника

Хашим Тачи положио венац на споменик убијеним Србима у Старом Грацку; Породице убијених Срба - Тачијев долазак је сипање соли на ране

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. јул 2016.

"Косовски председник" Хашим Тачи данас је у Старом Грацку, код Липљана, положио венац на споменик 14 Срба из тога села, убијених у јулу 1999. године.

“Данас се са болом молим и још једном изражавам жаљење за све жртве током и након рата из свих заједница. Сваки злочин треба расветлити и казнити. Злочин је злочин, било против кога да је почињен и било ко да га је починио”, рекао је Тачи.

Он је, такође, рекао да треба једном за свагда расветлити судбину свих несталих лица, било да су они Албанци, Срби, Роми или припадници неке друге заједнице, објављено је на сајту косовског председника.

“Сви имамо одговорност да радимо у том правцу. Имамо одговорност према њиховим породицама и према будућности наше деце. Ми треба да помажемо једни другима. Бол сваке мајке је исти”, истакао је Тачи.

Према његовим речима, данас када се ради на изградњи мира, помирењу и сарадњи између народа у региону, битно је да нагласимо да је за искрено помирење потребна правда.

“Као Косово ми смо пуно постигли у ових 17 година од завршетка рата. Почели смо да градимо мостове комуникације и сарадње. У блиској будућности то ће донети поверење и помирење међу заједницама и народима”, рекао је Тачи.

Он је рекао да само преовладавањем правде може да се догоди помирење, а помирење ће се догодити у блиској будућности, јер постоји воља за тим.

“Само помирење и сарадња Косово и регион чине европским”, закључио је Тачи.

"Немогућ бесконачни дијалог само о техничким питањима"

Породице Срба који су убијени 1999. године у Старом Грацку код Липљана сматрају да се Хашим Тачи, председник Косова, који је данас положио цвеће на спомен-плочу страдалима у овом селу, таквим гестом насмејао у лице породицама страдалих и свим људима који се баве истрагама злочина почињених над Србима.

Соња Живић, супруга једног од убијених жетелаца, рекла је Срни да је данашњи долазак Тачија у Старо Грацко "сипање соли на живе ране".

Председник села Старо Грацко Зоран Ћирковић каже да је Тачијев саветник синоћ више од два сата покушавао да убеди породице страдалих жетелаца да приме Тачија.

"Породице су, заједно са мном, одбиле да приме Тачија и његове сараднике. Рекли смо му да није тренутак и да све док се не пронађу наредбодавци и одговорни за највећи злочин почињен над Србима на Космету, Тачи није добродошао у Старо Грацко", каже Ћирковић.

Према његовим речима, Тачијев покушај да полагањем цвећа спере савест само је додатно унео немир и разочарење код преосталих око 200 Срба у овом селу.

"Синоћ смо добили информацију да је Тачи у ноћи када се догодио злочин, када је убијено 14 жетелаца, боравио у нашем селу у пратњи тадашњег шефа УНМИК-а Бернара Кушнера", додао је Ћирковић.

У овом селу је до јула 1999. године у око 200 домаћинстава живело око 500 Срба, а данас их је остало око 200 у свега 40 домаћинстава.

На њивама у селу Старо Грацко 23. јула 1999. године из заседе је убијено 14 Срба, а најмлађи од њих имао је седамнаест година.

Убијени су Милован Јовановић, Јовица и Раде Живић, Андрија Одаловић, Слободан, Миле, Новица и Момир Јанићијевић, Станимир и Бошко Декић, Саша и Љубиша Цвејић, Никола Стојановић и Миодраг Тепсић.

Хашим Тачи: Заједница српских општина ће бити локална самоуправа без икаквих законодавних и извршних овлашћења 

"Косовски председник" Хашим Тачи рекао је, у данас интервјуу Радију Слободна Европа, да је немогуће да Приштина и Београд бесконачно воде дијалог само о техничким питањима. Тачи је истакао важност имплементације свих постигнутих спразума, али и постизања једног већег споразума који би подразумевао помирење народа.

Говорећи о застоју у формирању Заједнице општина са српском већином, он је навео да косовске институције имају обавезу да у потпуности поштују одлуку Уставног суда по том питању.

- Желим да верујем да ће и Влада Косова у блиској будућности објавити у јавности формирање Управљачке групе за формирање Заједнице општина са српском већином, која неће имати ни законодавни ни извршни карактер, већ која ће бити у складу са локалном самоуправом европских стандарда, ради међусобне сарадње измеду општина - рекао је Тачи.

Према његовим речима, оснивањем ове групе и радом на формирању Заједнице, Србија се истовремено обавезује на спровођење три питања која су у застоју, посебно оних који се тичу моста на Ибру, енергетике и осталих.

Према Тачијевим речима, сав потенцијал треба концентрисати на имплементацију споразума, али је потребно и проширити дијалог, јер је "немогуће да дијалог о техничким питањима траје бесконачно".

- Подржавам јаче политичко ангажовање, посредством ЕУ уз подршку САД, на једном ширем оквиру политичког дијалога који подразумева добре односе између Косова и Србије, помирење наших држава и народа, и сарадњу у европском духу - рекао је Тачи.

Он каже да би било од интереса да се ради на постизању једног обухватног политичког споразума који би подразумевао помирење и сарадњу између Београда и Приштине.

- То ће се десити пре или касније - сматра Тачи.

Он је у интервјуу за РСЕ говорио и о демаркацији, како каже, граничне линије између Косова и Црне Горе, и навео да ће јавна расправа о томе почетком августа бити од важности за процес ратификације овог споразума.

Према његовим речима, на Косову је данас створено погодније окружење испуњено надом и оптимизмом да се питање демаркације неће политизовати, већ да ће се постићи јединствен став целог политичког спектра.

(КиМ Радио-Танјуг-Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер