субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи: Коначни "Споразум о нормализацији и помирењу" између Косова и Србије и међусобно признање – једини пут, којим ће се заувек ставити тачка на све неспоразуме
Хроника

Хашим Тачи: Коначни "Споразум о нормализацији и помирењу" између Косова и Србије и међусобно признање – једини пут, којим ће се заувек ставити тачка на све неспоразуме

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. август 2017.

Председник Косова Хашим Тачи, у ауторском тексту за немачки лист Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, навео је да верује да би "потписивање коначног Споразума о нормализацији и помирењу" између Косова и Србије било достигнуће.

Како преноси портал Коссев, Тачи је оценио да би тај "историјски споразум требало да обухвати и међусобно признање као једини пут којим ће се заувек ставити тачка на све неспоразуме".

Косово и Србија преговарају, са тежњама за нормализацију односа, сада дуже од шест година, велики кораци су начињени у том правцу, али потпуна нормализација, ипак, остаје непостигнут циљ, наводи.

И док се Косово у преговорима увек усаглашавало са споразумима којима је посредовала међународна заједница, наводи Тачи, Србија, с друге стране, не прихвата независност Косова и "наставља да поставља многе препреке како би нанели штету покушајима да међународно ојачамо став Косова".

Због тог непријатељског става, тежња Србије за учлањењем у ЕУ и даље је несигурна, оцењује и додаје да су "две државе су блокиране и њихова евро-атлантска будућност зависи од њихове способности да постигну коначни историјски споразум о нормализацији односа и помирење".

Преговори у Бриселу су се одужили, прошло четири године од када је постигнут, а неке тачке споразума још увек нису спроведене, додаје. "Док је техничка природа била предуслов за започињање разговора, сада је дошло време да се суочимо са познатим проблемом; питањима које спровођење техничких споразума чини тежим - недостатак помирења и међусобног признања", каже.

Тачи оцењује да су сви постепени успеси у појединим тачкама преговора били битни, али да би овим темпом односи могли да се нормализују тек можда након 100 година. "Постало је јасно да је дошло време за већу и јаснију визију и за вођство који ће заувек решити питања међу нама".

Додаје да настављамо да једни друге видимо као противнике, дубоке поделе кријемо под тепих, а то није решење и неће довести до помирења. "Не можемо да се помиримо са тим куда идемо уколико имамо основне неспоразуме у вези са тим одакле долазимо", каже.

"Верујемо да би потписивање коначног Споразума о нормализацији и помирењу између наше две државе било достигнуће. Њиме бисмо се, мирним путем - ангажовали у решавању свих неспоразума. Историјски споразум између Косова и Србије би требало да обухвати и међусобно признање као једини пут којим ће се заувек ставити тачка на све неспоразуме", оценио је Тачи.

Он каже да постизање тог "коначног циља" јесте изузетно тешко за обе земље и захтева храбро и паметно вођство.

"Снажно верујем да је вођство, како на Косову, тако и у Србији - посвећено томе шта народ очекује од нас – да постигнемо мир међу нама. Како би се ово догодило, сви ми морамо да будемо креативни и да будемо спремни на даље компромисе. Свима треба да буде јасно да је то потребно урадити због стабилног мира наших народа и генерација које долазе", наводи Тачи.

Нормализација и помирење, наводи председник Косова, први корак у ослобађању од терета прошлости и корак који ће нас водити ка светлијој будућности.

"Јасно је да када ми овако поступамо, Европска унија треба да призна наше напоре, а док ми у нашем делу Европе мењамо брзине, брзина би требало да се промени и у возу пријема у Бриселу и главним европским градовима такође. Морамо да се осигурамо да нам „не прође последњи воз“ за стабилан мир", закључио је он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер