петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ханес Свобода: Препорука ЕК Србији је у реду, али ширење ЕУ биће заустављено 2013.
Хроника

Ханес Свобода: Препорука ЕК Србији је у реду, али ширење ЕУ биће заустављено 2013.

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. октобар 2011.

Беч - Потпредседник социјалдемократске фракције у Европском парламенту Ханес Свобода поздравио препоруку ЕК да се Србији додели статус кандидата за ЕУ.

Ипак, он је навео да ће процес ширења Уније средином 2013. године "бити прекинут на више година".

"Јасно је да ће процес ширења након пријема Хрватске средином 2013. де факто бити прекинут на више година. Одлучујући задатак ЕУ је да унутрашње проблеме реши, пре него што уследе даљи пријеми. Важно је, међутим, да се наставе реформски процеси у суседним земљама", навео је Свобода у саопштењу достављеном медијима.

Он је истакао да подржава одлуку ЕК како би се одало признање позитивним мерама које је предузела Србија, посебно у вези сарадње са Трибуналом у Хагу.

У функцији известиоца Европског парламента за Хрватску, он је најавио да ће Европском парламенту 1. децембра предати позитиван извештај.

Председник аустријске Привредне коморе Кристоф Лајтл је изразио велику подршку даљем приближавању Србије ЕУ, као и Црне Горе.

"Аустрија је у Србији највећи инвеститор, а у Црној Гори међу највећим инвеститорима, и обе земље су важни трговински партнери Аустрије“, објаснио је он и затражио да се подстакне европска перспектива за читав регион што је политичког и економског погледа од великог значаја за целу Европу.

"Политичка стабилност је један значајан предуслов за економску стабилност. Конфликти пред кућним прагом Аустрију и читаву Европу чине неатрактивнима за трговину и инвестиције“, поручио је он.

Мир, демократија, стабилност и благостање су због тога у интересу привреде, а процесом приближавања западног Балкана ЕУ би ти фактори били знатно појачани, указао је Лајтл.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер