четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хаг: Шешељ није поднео захтев за привремено пуштање на слободу
Хроника

Хаг: Шешељ није поднео захтев за привремено пуштање на слободу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. април 2012.

ХАГ - Лидер радикала Војислав Шешељ враћен је у притворску јединицу, након што је рано јутрос, због погоршаног здравственог стања, био пребачен у болницу ван Хашког трибунала, саопштила је Српска радикална странка.

Здравствено стање Војислава Шешеља је "непромењено" и он се налази у притворској јединици, изјавила је данас Танјугу представница за штампу Хашког Трибунала Нерма Јелачић.

Јелачић је рекла и да Шешељ није званично поднео захтев за привремено пуштање на слободу.

Београдска штампа је недавно спекулисала да би лидер радикала могао већ у петак да буде у Србији и да се, наводно, само чека да поднесе званичан захтев за привремено ослобађање.

Шеф Националног савета за сарадњу с Хашким судом Расим Љајић потврдио је крајем марта да је послао писмо судији Жан-Клоду Антонетију - који председава већем у случају Шешељ - у којем је најављена могућност гаранција владе Србије за привремено пуштање Шешеља на слободу.

Љајић је прецизирао да сам Шешељ није формално и званично тражио те гаранције од државе. "Међутим, он је у својој завршној реци тражио да га Трибунал пусти на привремену слободу", додао је Љајић.

Руководећи се тим захтевом, изреченим пред судским већем, али и чињеницом да је лидер СРС лоше здравственог стања, Љајић је - како је рекао - одлучио да се обрати председавајућем.

Према речима Јелачићеве, оптужени је, према правилима Трибунала, обавезан да поднесе писмени захтев за привремено пуштање за слободу, а судско веће, током разматрања тог захтева, тражи, поред осталог, и гаранције државе у којој би оптужени боравио за то време.

Она је подсетила да Шешељ није ниједном поднео такав захтев у складу са правилима Трибунала, већ је то учинио усмено, током изношења завршне речи у марту, али Судско веће је одбило тај захтев.

Српска радикална странка саопштила је јутрос да је Шешељ због погоршаног здравственог стања поново пребачен у болницу из које је у току дана враћен у притворску јединицу у Схевенингену.

Како је наведено у саопштењу радикала, Шешељ осим изражене аритмије, тахикардије и брадикардије, има великих дисајних проблема, а у току претходне ноћи више пута му је прекинуто дисање.

СРС је поновила захтев за ослобођење Шешеља и оптужила Хашки трибунал да "неадекватним лечењем покушава да убије" председника те странке.

Хашки трибунал подигао је оптужницу против Шешеља у јануару 2003. године, а лидер СРС се већ 23. фебруара исте године добровољно предао и наредног дана је изручен Трибуналу, где му је суђење почело у новембру 2007. године.

Шешељ је оптужен за ратне злочине на простору Хрватске, БиХ и Војводине од 1991. до 1993. године.

Тужилаштво је, у завршној речи, тражило да буде осуђен на 28 година затвора, док је Шешељ оценио да не постоји никакав правни основ за било какву осуђујућу пресуду против њега и да је процес против њега политички мотивисан.

Лидер радикала је, одвојено, осуђен због непоштовања суда на 15 месеци затвора правоснажно и 18 месеци неправоснажно због објављивања поверљивих информација о заштићеним сведоцима. Против њега се води и трећи поступак за непоштовање суда.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер