петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гвидо Вестервеле: Немачка подржава европску Србију и неће постављати нове захтеве
Хроника

Гвидо Вестервеле: Немачка подржава европску Србију и неће постављати нове захтеве

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. фебруар 2013.

Немачка неће одустати од постојећих критеријума, али неће постављати нове захтеве, рекао је шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле после сусрета са делегацијом Владе Србије. Вучић: У претходних шест месеци предузели смо тешке кораке... Уверени смо да Немачка поштује оно што је Србија чинила.

Вучић, Вестервеле и Грубјешић 

БЕРЛИН – Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас да у Немачку није дошао да захтева датум почетка преговора о чланству Србије у ЕУ, јер то зависи од Немачке и других чланова ЕУ, али да ју ту да поручи да су власти у Београду чврсто опредељене за евроинтеграције и суштинске реформе државе.

„Србија жели најбоље могуће односе и напредак динамичних односа које имамо са Немачком и великим немачким народом, знамо да то не значи само добијање подршке, само лаке и лепе ствари, већ и испуњавање тешких обавеза и спровођење не малог броја политички непопуларних потеза”, рекао је Вучић на конференцији за новинаре након састанка са шефом немачке дипломатије Гвидом Вестервелеом.

Вучић је истакао да у Берлину представља малу земљу и поносан народ, који је у својој историји радио, не оно на шта је био примораван, већ оно за шта је сматрао да је најбоље за његову будућност.

„Надам се да ћемо наићи на разумевање Немачке и то је највише што могу да кажем у овом тренутку”, рекао је Вучић.

„Све што је у интересу грађана Србије тражили смо, молили и указивали нашим немачким домаћинима, а одлука је на њима”, казао је вицепремијер, истичући да је са немачким домаћинима разговарано у интересу грађана Србије, а не појединачних политичких партија, што, како је рекао, доказује и састав делегације, у којој је и Милица Делевић, функционер Демократске странке и председница скупштинског одбора за евроинтеграције.

Према његовим речима, Србија жели да настави европски пут, не зато што је то идеолошка догма власти у Београду, већ зато што је то најбоље за грађане Србије.

Напретком на том путу ће Србија, према Вучићевим речима, постајати и озбиљнији и одговорнији партнер у региону, где је већ показала жељу за сарадњу и одговорност према суседима.

„У протеклих шест месеци предузели смо тешке кораке и овога пута смо радили све на време. Уверени смо да Немачка поштује оно што је Србија чинила у претходном периоду и нисмо дошли да кажемо да очекујемо датум, јер то зависи од Немачке и осталих чланица ЕУ, одлука је на њима, а не на нама. Наш посао је да модернизујемо Србију”, рекао јеВучић.

Србија је, како је рекао, посвећена променама и жели да има модерну државу владавине права, која ће бити партнер најмодернијим државама света.

„Ми, иако нам испод нашег неба није све чисто и јасно, желимо да проширимо хоризонте једне модерне земље, да грађани Србије имају све што имају грађани Немачке и развијених европских земаља”, казао је Вучић, алудирајући на знамети цитат немачког политичара Конрада Аденауера да је небо над свима исто али да су хоризонти различити.

„Ми желимо да грађани Србије имају све оно што имају грађани Немачке и свих других развијених европских земаља, и у складу са тим Влада Србије неће правити компромисе. Ми ћемо дати све од себе да, разуме се, заштитимо наше државне и националне интересе, али модернизацију Србије, промене Србије, у нашим главама, више нико у нашој земљи неће моћи да заустави”, поручио је Вучић.

Он је додао да је за напредак Србије важнија загледаност у будућност, него стално освртање у прошлост.

Како је рекао, Немачка очекује да Србија много уради у наредних месец или месец и по, и Србија је свесна својих обавеза, али апелује на политичке актере у Немачкој да имају разумевање за позицију Србије, јер и власти у Београду разумеју колико је тешко изаћи пред Бундестаг и тражити доношење одлука у корист Србије.

У разговору је било речи и о продубљивању економске Сарадње Србије и Немачке, која је, како је подсетио Вучић, највећи спољнотрговински партнер Србије.

Вестервеле: Одлука о датуму зависи од резултата дијалога

БЕРЛИН – Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле изјавио је данас да Немачка подржава Србију на њеном путу ка ЕУ, али да ће одлука о датуму почетка преговора зависити од конкретних резултата дијалога Београда и Приштине и да су овонедељни разговори у Бриселу од великог значаја за тај процес.

Вучић и Вестервеле 

„Немачка неће постављати нове захтеве, али неће ни одустати од постављених критеријума”, рекао је Вестервеле на конференцији за новинаре после разговора са првим потпредседником владе Србије Александром Вучићем.

„Србија је на путу ка Европи и ово је важна недеља за Србију на њеном путу ка ЕУ. Немачка подржава европску перспективу земаља западног Балкана и ми желимо да подржимо Србију на њеном путу ка Европској унији”, рекао је Вестервеле.

Берлин, према његовим речима, подрзава политички дијалог Београда и Приштине и жели конкретне резултате.

„Битно је да се постигне видљив и одржив напредак и на основу тога ћемо у априлу проучити извештај Кетрин Ештон”, рекао је немачки министар.

Вестервеле је истакао да деловање немачке савезне владе није само „празна прича”, већ да је праћено конткретним резултатима.

„Све што сам рекао током прошле посете Београду испунили смо и одржали смо реч”, казао је он.

Вестервеле је нагласио и да се за европску перспективу Србије залаже не само влада у Берлину, већ и велика већина у Бундестагу.

„То није предмет спора између опозиције и владајућих странака, већ постоји зајединички став Немачке, што је важно имајући у виду да ће се одржати избори” у септембру, казао је он.

Вучић: Кфор да остане

БЕОГРАД – Први потпредседник владе и министар одбране Александар Вучић разговарао је у Берлину са министром одбране Немачке Томасом де Мезијером, од кога је тражио да се не смањује број припадника Кфора у српским енклавама.

Вучић и Де Мезијер 

Де Мезијер је истакао задовољство учинком Владе Србије у протеклих седам месеци, нарочито резултатима у борби против корупције.

„Добијање датума био би важан сигнал за наше грађане”, нагласио је Вучић и истакао да је атмосфера током разговора била позитивна.

Вучић и Де Мезијер разговарали су о билатералној војно-војној и војно-економској сарадњи, као и о учешћу официра Србије на курсевима у Немачкој, наводи се у саопштењу Вучићевог кабинета.

Током сусрета било је речи и о увозу машина за потребе наменске индустрије, што до сада није било могуће.

Де Мезијер је нагласио да ће ова идеја у новим околностима бити размотрена.

Двојица министара су разговарали и о заједничком учешћу у мултинационалним операцијама, у јединицама под заставом Европске уније и Уједињених нација.

Тема разговора била је и ситуација на Косову, затим европске интеграције и неопходност економског напретка Србије, као и повезаности та три процеса.

Ово је први званични сусрет министара одбране две земље после 11 година, саопштено је из Вучићевог кабинета.

Вучић и Грубјешић пред Одбором за ЕУ Бундестага

БЕРЛИН – Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић у обраћању члановима Одбора за ЕУ немачког Бундестага изјавио је да Србија у априлу очекује два веома важна извештаја Европске комисије, један о успесима постигнутим у дијалогу Београд - Приштина и други о напретку у испуњавању критеријума за чланство у ЕУ, и констатовао да је у оба процеса актуелна влада остварила значајне резултате.

Вучић пре састанка са Де Мезијером 

Захваливши се члановима Бундестага на позиву, потпредседник Вучић је истакао да оба извештаја имају за циљ да убеде Савет министара да Србија заслужује да почне преговоре о приступању са Европском унијом у јуну 2013. године. Он је подсетио да је Србија свој веома тежак пут ка ЕУ започела пре тринаест година, да је морала да покрене болне економске реформе и обнови своје институције, али и да се бави високим политичким питањима. Напредак који је Србија до сада постигла био је спор, остављајући грађане Србије разочаране, јер су почели да верују да је придруживање ЕУ политичко питање, а не питање напретка и бољег живота, казао је Вучић истакавши да актуелна Влада Србије није чекала последњи тренутак да нешто уради.

„Почели смо да радимо од првог дана формирања Владе и постигли значајне резултате у испуњавању услова и критеријума важних за добијање датума за придруживање ЕУ и то за само седам месеци”, казао је Вучић, а наводи се у саопштењу из Канцеларије за односе с медијима Владе Србије.

Члановима Одбора за ЕУ Бундестага обратиће се и потпредседница владе за европске интеграције Сузана Грубјешић.

У делегацији Србије која борави у Берлину су још председница скупштинског одбора за европске интеграције Милица Делевић и саветник председника Републике Марко Ђурић.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер