четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Група европосланика: Нови сазив скупштине је ругање демократији у Србији - не отварати нова поглавља; Тања Фајон: Више немамо парламентарну опозицију, што доводи у питање легитимитет читавог рада новог парламента
Хроника

Група европосланика: Нови сазив скупштине је ругање демократији у Србији - не отварати нова поглавља; Тања Фајон: Више немамо парламентарну опозицију, што доводи у питање легитимитет читавог рада новог парламента

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. јун 2020.

Друга највећа група у Европском парламенту, Прогресивни савез социјалиста и демократа (С&Д), оценила је у саопштењу да је нови сазив Народне скупштине Србије “ругање демократији” и позвала државе чланице ЕУ да не отварају нова поглавља у преговорима са Србијом док се довољан ниво демократије не поврати у држави.

"Одсуство проевропских парламентарних партија у опозиционом блоку не сме да подрива проевропску одлучност Србије и њене аспирације ка ЕУ", наводи се у заједничкој изјави европских послника Тање Фајон (С&Д, СИ) и Владимира Билчика (ЕПП, СК), који су посредовали у међупартијском дијалогу о побољшању изборних услова у Србији.

"Иако је постојала снажна воља да се побољшају изборни услови кроз међустраначки дијалог који је одржан уз посредовање Европског парламента, жалимо што су неке опозиционе странке остале при бојкоту парламентарних избора. Најнижа излазност од 2000. године и драматична промена у политичком пејзажу новог парламента, у коме ће двотрећинска већина бити у рукама једне политичке листе, представљаће важан изазов за будућу Владу Србије", наводи се у заједничкој изјави.

Истичу да парламент има кључну улогу у остваривању жеље грађана Србије за будућношћу у ЕУ.

"То је још значајније у контексту ревидиране методологије која наглашава јаче политичко ангажовање и дијалог, заједно са фундаменталним реформама (владавина права, демократске институције, економија). Процес проширења такође захтева и појачану улогу парламената и свих политичких снага које имају кључну улогу у спровођењу реформи изградњи активног друштвеног консензуса о европској будућности региона", наводе Фајон и Билчик.

Они закључују да ће Европски парламент, кроз другу фазу међупартијског дијалога, коју је Владимир Билчик претходно најавио за јесен, остати посвећен раду са Парламентом Србије и свим политичком снагама како бисе подржале реформе у области демократије, владавине права и одговорности.

Тања Фајон једна је од потписница и отвореног писма у којој политичка групација којој припада С&Д тражи од држава чланица ЕУ да обуставе отварање нових преговарачких поглавља са Србијом, "док се у земљи не успостави демократија".

У С&Д кажу да избори нису били репрезентативни и да неће умањити "ерозију владавине закона у Србији". Позивају Европску комисију, која води преговоре о приступању, да "заиста анализира шта је пошло по злу и да извуче закључке из тога".

"Европски Савет не сме да отвори нова поглавља са Србијом пре него што се у земљи реше главни проблеми са демократијом. Најмање што нам је потребно су слободни медији и разноврстан парламент, у коме је заступљена опозиција", навела је потпредседница за спољне послове С&Д Кати Пири.

Тања Фајон, која је и председавајући делегације ЕП за односе са Србијом, каже да се ниво демократије након избора у Србији значајно погоршао, а посебно слобода медија.

"Више немамо парламентарну опозицију, што доводи у питање легитимитет читавог рада новог парламента", сматра она.

Позивајући се на извештаје локалних посматрача, Фајон каже да је евидентирано више неправилности на бирачким местима него на претходним парламентарним и председничким изборима, као и да је излазност на овим изборима била нижа, "упркос притиску владе да се на њима учествује".

"Као један од посредника ЕП-а Интерпартијског дијалога са Скупштином Србије о изборним условима, са жалошћу тврдим да упркос нашим напорима, услови нису били довољни да главни део опозиције учествује на изборима. Морамо пронаћи нове методе како бисмо их укључили у следећи круг нашег међустраначког дијалога", навела је Тања Фајон.

Уписму С&Д тражи се од Европске народне партије (ЕПП), највеће групације политичких партија Европе којој припада и СНС, да казни ту странку и њеног предсаедника Александра Вучића.

"ЕПП је у великој мери одговорна за тренутну ситуацију, јер су они годинама штитили председника Вучића, док је он државу претворио у аутократију. Позивамо ЕПП да коначно размотри чланство Вучићеве странке у тој групацији", наводи С&Д.

Посланица зелених: Демократија под Вучићем постаје шупља

Посланица Европских зелених у Европском парламенту Виола фон Крамон Таубадел изјавила је, поводом јучерашњих избора у Србији, да су они доказ да демократија постаје шупља под влашћу Александра Вучића.

"Давно пре јучерашњих избора постало је јасно да избори у Србији не достижу основне демократске стандарде. Владајућа странка користи државне ресурсе као своје; медијски пејзаж није дозволио праву расправу, узнемиравање и застрашивање опозиционих политичара није омогућило слободне и фер изборе. Бојкот је изазвао ситуацију у којој је победник био јасан пре него што су и избори почели”, изјавила је Фон Крамон Таубадел, известитељка из сенке групе Зелени / ЕФА за Србију.

Како преноси ЕWБ, она је рекла да протеклих година Европска унија није изражавала забринутост и да је дозволила да се ово демократско назадовање догоди у Србији, а високорангирани политичари из Европске народне партије чак су активно подржавали Вучића и похвалили су га за његов рад.

“Александар Вучић обећава да ћемо имати стабилну земљу у нашем суседству. Али стабилност није довољна: желимо да видимо демократску Србију. Под тим околностима, када је демократија у Србији у тренутном облику, земља не може да се придружи ЕУ. Европске институције имају прилику и обавезу да захтевају од Србије да спроведе значајне реформе. Ми, чланови групе Зелени / ЕФА, знамо шта желимо: демократску Србију, која је чланица Европске уније. Време је да друге странке и институције ЕУ одлуче какву Србију желе да виде“, закључила је Фон Крамон.

Туск честитао Вучићу победу

Претходно се огласио и Доналд Туск, председник ЕПП, који је Вучићу и СНС честитао на победи.

"Овај резултат је доказ поверења грађана и ваше ефикасности", навео је Туск на Твитеру.

Он је позвао СНС да искористи постигнути успех за јачање европског пута Србије и за добро свих људи, "и оних које је поразио".

"Што је већа моћ, то је већа одговорност", упозорио је Туск.

(Н1, Јуропиан Вестерн Балканс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер