четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гренланд на путу ка независности
Хроника

Гренланд на путу ка независности

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. јун 2009.

Крајем новембра становници Гренланда су се на референдуму изјаснили за постепено отцепљење од Данске. На Гренланду су у међувремену одржани и избори. Какви су изгледи да Гренланд у скорије вере оствари ову независност?

Купик Клајст, полтичар који има велике изгледе да постане први премијер аутономне владе тврди да од независности у време глобализације и кризе не треба превише очекивати. Педесетогодишњи Клајст о Гренланђанима каже:

„Ми имамо другачију културу, нисмо отуђени од природе као Европљани. Највише две недеље могу непрекидно да издржим у Копенхагену, више ни дана. Јуче сам разгледао мој нови чамац. То је важно када се живи овде – испловити, ловити. Научен сам да будем ловац, моји родитељи су желели да живим од лова“, каже Клајст.

Међутим, десило се другачије. Купик Клајст је једини са факултетском дипломом у његовом клану. Човек између светова. Као посланик био је члан комисије која је донела одлуку о већој аутономији Гренланда. Да је по њему, ускоро Данци више не би имали шта да кажу на острву. У острвском парламенту, који има 31 посланика, његова  социјалистичка странка Инуита има велики утицај и она се залаже за независност. Међутим, и даље из Копенхагена годишње стиже око 400 милиона евра, седам хиљада по становнику. Клајст каже:

„Не можемо градити будућност на претпоставци да ћемо открити нафту. Међутим, успешни смо у другим областима, на пример у туризму. Тако да ћемо моћи праведније да делимо приходе, желим исте животне услове за све Гренланђане. Сада су разлике веома велике, скоро као у Индији“, каже Клајст.

У Нууку су поред стамбених блокова оронулих фасада лепе дрвене виле. Већина Гренланђана је слабо образована, стране језике говори ретко ко, нема људи са стручним квалификацијама.

Многи људи у подручју Арктика још живе од лова на китове и друге морске сисаре. Других извора прихода готово да немају. Незапосленост, сиромаштво, алкохолизам и сида – то су данашње муке упркос свој помоћи из Данске. Поремећени породични односи, сексуално насиље, број самоубистава међу младима је застрашујући.

И Клајст мисли да су социјални проблеми предуго потискивани, али и да је Гренланд на правом путу и да ништа неће бити као што је било:

„За мене то постаје лично када мислим на децу. Наш свет је био тако мали. И сада нам је све отворено, осећамо се као део света. Неизмерно сам срећан што сам могао то још доживео“, каже Купик Клајст.

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер