среда, 20. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гренел: Србија има пуну пажњу Вашингтона; Чадеж: Историја ће показати да ћемо се вашингтонског споразума сећати као прекретнице и доношења стабилности у овај регион
Хроника

Гренел: Србија има пуну пажњу Вашингтона; Чадеж: Историја ће показати да ћемо се вашингтонског споразума сећати као прекретнице и доношења стабилности у овај регион

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. септембар 2020.

У Амбасади САД у Београду данас су званично почели састанци представника привредних комора Србије и тзв. Косова са специјалним саветником председника САД Ричардом Гренелом и делегацијом америчке Развојне финансијске корпорације ДФЦ.

Изасланик председника САД Ричард Гренел поручио је српском народу да су они преузели одговорност за споразум, а он значи масовно отварање радних места.

Ричард Гренел: Дата су обећања народу Србије, хоћемо да нас сматрате одговорним

Речи на папиру нису довољне док се масовно не отворе радна места

Како је рекао, "Речи на папиру нису довољне док се масовно не отворе радна места".

"Ово је највећа делегација из САД са представницима више агенција", казао је Гренел. "Овде смо само две недеље након споразума у Вашингтону, имате пуну пажњу Вашингтона, ово је права посвећеност владе САД", казао је. "Не бисмо били овде да није председника Трампа, који је веровао да може нешто друго да се уради, привреда и радна места да се ставе у први план. Дата су обећања народу Србије, хоћемо да нас сматрате одговорним", казао је.

Гренел је одао признање председнику Вучићу и премијерки Брнабић на залагању у том процесу.

Срби образовани у САД ће се враћати и овде покретати послове и тада ћете видети раст

"Важне су иницијативе приватног сектора, јер отварање прилика за приватни сектор биће процес од 10-20 година и видећете да ће се врло брзо отворити радна места, високо плаћена, у Ај-Ти-ју, енергетици и инфраструктури", казао је Гренел.

"Срби образовани у САД ће се враћати и овде покретати послове и тада ћете видети раст", додао је.

Адам Болер: Економска нормализација подразумева инвестиције и нова радна места

Ако дамо снагу економској нормализацији, овај регион ће радиит и стварати невероватне могућности

Извршни директор Развојне финансијске корпорације ДФЦ Адам Болер рекао је данас да је у делегацији у Београду комплетна економска моћ америчке владе.

Он је навео да економска нормализација представља инвестиције и нова радна места. "Могућност да се размишља каква би будућност могла да буде уместо да будемо окренути прошлости", рекао је он.

Рекао је да је у питању нешто од чега сви имају користи и што ће да донесе новац у џепове људи.

"Видећете, ако дамо снагу економској нормализацији, овај регион ће радиит и стварати невероватне могућности."

Марко Чадеж: Гренел одблокирао процес сарадње

Председник Приведне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је да је специјални саветник председника САД Ричард Гренел на успешан начин променио приступ решавању сложених и тешких тема и одблокирао процес сарадње.

"Захваљујући томе данас и причамо о бизнису и заједничким интересима, а не о оном што нас дели", рекао је Чадеж после састанка представника привредних комора Србије и тзв. Косова са Гренелом и делегацијом америчке Развојне финансијске корпорације ДФЦ, и захвалио Гренелу на томе.

"То је исувише широк процес, који је био годинама блокиран, а овакав приступ је учинио могућим да се седне у Вашингтону и потпише споразум", рекао је Чадеж. Истакао је да ће историја показати да ћемо се тога сећати као прекретнице и доношења стабилности у овај реигон.

Чадеж је, такође, захвалио челнику ДФЦ Адаму Болеру што је тако брзо дошао у Београд.

"Када смо се срели пре две недеље у Вашингтону, када сам га питао колико брзо могу да дођу, рекао је 'за два месеца'".

Чадеж истиче да су имали јако плодне разговоре у претходних шест месеци да постоје бројне могућостима и у Србији и тзв. Косову.

Захвалио је и председнику косовске привредне коморе Берату Рукићију на томе што сарађују добро већ пет година и да су направили заједнички тим за подршку пројектима, који даје екепсертизу владама.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер