Početna strana > Hronika > Građani i poslanici Skupštine AP KiM podneli krivične prijave protiv Vučića i Dačića; Skupština Srbije da stavi van snage Briselski sporazum
Hronika

Građani i poslanici Skupštine AP KiM podneli krivične prijave protiv Vučića i Dačića; Skupština Srbije da stavi van snage Briselski sporazum

PDF Štampa El. pošta
subota, 17. oktobar 2015.

GRAĐANI i poslanici Skupštine AP Kosovo i Metohija podneli su danas Višem javnom tužilaštvu krivične prijave protiv predsednika Vlade Republike Srbije Aleksandra Vučića i bivšeg premijera , a sada prvog potpredsednika Vlade i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića.

Krivične prijave su podnete zbog potpisivanja Briselskog sporazuma.

Iste mere će preduzeti i prema predsednici Skupštine Srbije Maji Gojković ukoliko ne raspiše lokalne izbore za četiri opštine na severu AP KiM u kojima već godinu i po dana postoji privremena uprava, iako po Ustavu Srbije ona ne sme imati mandat duži od šest meseci, saopštila je visoka delegacija Skupštine AP KiM na današnjoj konfereneciji u beogradskom Medija centru

Sa toga mesta je uputila poziv državnom vrhu da u Skupštini Srbije  stavi van snage protivustavni Briselski sporazum.

Javnosti su se obratitli potpredsednik Skupštine AP KiM Dobrosav Dobrić i članovi predsedništva pokrajinske Skupštine  Radenko Nedeljković i dr Marko Jakšić, a već na početku su objasnili da građanima Srbije šalju obaveštenje baš ovim putem jer su „raspoloživi mediji na severu Pokrajine totalno zatvoreni za bilo šta što nije identično Vučićevoj politici”.

Dobrić je na početku naglasio da Skupština AP KiM radi po Ustavu i zakonu Republike Srbije: održava sednice, donosi zaključke i ima brojne druge aktivnosti, te da je u tom smislu odluka o prikupljanju potpisa podnosilaca prijava doneta još na februarskom zasedanju pokrajinskog parlamenta.

Dobrić je predočio da je prijava protiv Dačića podneta zbog osnovane sumnje da je:   

U stanju uračunljivosti, svestan svoga dela, čije je izvršenje hteo, dana 19. 04. 2013. u svojstvu predsednika tadašnje Vlade Srbije u Briselu, otklanjajući prepreke za izvršavanje krivičnog dela «ugrožavanje teritorijalne celine» iz člana 307 KZ RS, pregovarao sa predstavnikom samozvane i samoproglašene države Kosovo, Hašimom Tačijem, sa kojim je postigao sporazum, te parafirao Prvi sporazum o principima koji regulišu normalizaciju odnosa saglasivši se da suprotno odredbama važećeg Ustava RS, Srbi u opštinama u kojima čine većinu formiraju zajednicu srpskih opština na Kosovu nad kojom zajednicom Republika Srbija ne bi imala nikakvih nadležnosti, da na Kosovu postoje jedinstvene policijske snage koje se zovu Kosovska policija u koju se ima integrisati i sva policija na severu, da na Kosovu postoji sudska vlast koja bi funkcionisala u okviru jedinstvenog pravnog sistema Kosova, a ne Republike Srbije, kao i da se lokalni izbori u severnim opštinama održe po zakonima Kosova, a ne po zakonima Republike Srbije, pomažući i omogućivši na taj način separatističkoj tzv. republici Kosovo da uspostavi državne funkcije na čitavoj teritoriji AP KiM, čime je izvršio krivično delo pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije iz čl.320 Krivičnog zakonika Republike Srbije u vezi sa krivičnim delom ugrožavanje teritorijalne celine iz čl.307 Krivičnog zakonika Republike Srbije”.

Prijava protiv Vučića je, kako je Dobrić citirao dokumant, podneta „zbog osnovane sumnje da je:

„U stanju uračunljivosti, svestan svoga dela, čije je izvršenje hteo, dana 10.02.2015.godine, u svojstvu predsednika Vlade u Briselu, otklanjajući prepreke za izvršenje krivičnog dela ugrožavanje teritorijalne celine iz člana 307 KZ RS u cilju finalizacije dalje implementacije tačke 10 Prvog sporazuma o principima koji regulišu normalizaciju odnosa od 19. 04. 2013.godine, pregovarao sa predstavnikom samozvane i samoproglašene države Kosovom Isom Mustafom, sa kojim je postigao sporazum te parafirao Briselski sporazum o pravosuđu kojim se predviđa uspostavljanje sudske vlasti Kosova koja se ima integrisati i funkcionisati u okviru pravnog sistema Kosova, suprotno odredbama Ustava Republike Srbije koje predviđaju jedinstvo sudske vlasti na celoj teritoriji Republike Srbije, pomažući i omogućivši na taj način separatističkoj tzv.republici Kosovo uspostavljanje sudske vlasti na čitavoj teritoriji AP KiM , čime je izvršio krivično delo pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije iz čl.320KZ RS u vezi sa krivičnim delom ugrožavanje teritorijalne celine iz čl.307 KZ RS.”

U  Obrazloženju prijave je navedeno da je kao posledica sprovođenja Briselskog sporazuma došlo do raspuštanja skupština opština Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zvečana i Zubinog Potoka. „Odluku o njihovom raspuštanju je donela Vlada sa ciljem da se raspišu lokalni izbori, ali ne na osnovu zakona Republike Srbije, već na osnovu kosovskih zakona, kako je to i predviđeno tačkom 11.Sporazuma, što znači na osnovu propisa koje su doneli separatisti nakon što su proglasili svoju nezavisnost. Lokalni izbori su sprovedeni 03. 11. 2013, a bili su raspisani od strane Centralne izborne komisije samozvane države Kosovo u skladu sa „kosovskim zakonom i međunarodnim standardima”, stoji u Obrazloženju.

- Od predsednice republičke Skupštine smo više puta tražili da raspiše izbore za četiri opštine, što ona nije učinila. Sada ćemo pokrenuti peticiju sa istim zahtevom, a ako ni tada ne dođe do realizacije, i protiv Maje Gojković ćemo podneti krivičnu prijavu da bismo se izborili za naše pravo, najavio je Dobrić.

Marko Jakšić je ukazao da je Vlada Srbije Briselskim sporazumom pristala da ne ometa prijem Kosova u brojne međunarodne organizacije i institucije. Tako Vlade Divac nije glasao protiv prijema Kosova u MOK, premijer je pre par meseci u Beču sedeo za stolom gde je preko puta njega bila čista kosovska zastava sa dvoglavim orlom – a nije se bunio, a sada o našim svetinjama treba da se staraju oni koji su im naneli najviše zla, naveo je Jakšić i precizirao da Beograd ne može nijedan kamen da postavi na KiM bez dozvole Ministarstva nauke Kosova, imajući u vidu da će „Kosovo najverovatnije postati član UNESKO-a”.

Vrhunac je, kako ocenjuje Jakšić, izjava premijera i direktora Kancelarije za KiM da „treba da se ukinu srpske opštine i da pet hiljada ljudi ostane bez posla, pa ne mogu da ispune poglavlje 35, jer bi to značilo prejudiciranje statusa Kosova” – kao da ceo Briselski sporazum nije prejudiciranje statusa, ukazao je Jakšić.

On je podsetio da je vlast Srbije 03. novembra poslala Žandarmeriju da pod maskama razbija glasačke kutije pošto Srbi iz Kosovske Mitrovice nisu hteli da izađu na šiptarske izbore, i prva je optužila Srbe koji su bojkotovali te izbore da su krivi za ubistvo litvanskog policajca. Vlast je optuživala i Srbe sa severa da su kriminalci- jer su odbijali da plaćaju porez vladi u Prištini, a kada je napravljena integrisana carina i Priština počela da dobija prihode od nje - Srbi odjednom nisu više nazivani kriminalcima, primetio je Jakšić i upitao: da li iko u Srbiji živi bolje otkako je vlast predala Kosovo, a znala je da govori da Srbija neće da bude talac Kosova koje koči njen napredak.

Zbog svega navedenog, zaključio je Jakšić, podnosimo krivične prijave protiv najodgovornijih aktera predaje Kosova da bi spasili svest, čast i obraz Srba sa KiM.

Srbi su se borili protiv Unmik, Kfor, Euleksa i Prištine „ali onog momenta kad je naša matična država krenula da otpisuje KiM, naše šanse su apsolutno smanjene”!

Jakšić je na kraju izneo i zahtev Skupštine AP KiM da Skupština Republike Srbije stavi van snage Briselski sporazum, jer on vodi nacionalnoj katastrofi.    

Radenko Nedeljković je optužio vlast da direktno učestvuje u stvaranju nezavisne države  - što je pogazila Ustav Republike Srbije, Rezoluciju 1244 SB UN i postupala van odluka Ustavnog suda (koji je rekao da je Briselski sporazum politički a ne pravni akt), kao  ignorisanjem rezultata referenduma 2012. godine, na kome su Srbi sa KiM rekli da su protiv uvođenja kosovskih institucija. 

Srbe najviše boli što im je oduzet identitet i što su asimilovani, a o tome nikada nećete čuti ni od jednog predstavnika vlasti u Beogradu, ukazao je Nedeković, posebno upozoravajući da se od administrativnih prelaza pravi prava granica, dok je granica sa Albanijom praktično potpuno otvorena.

Nedeljković je istakao i da svi koji učestvuju u implementaciji Briselskog sporazuma čine krivično delo i da podnosioci krivičnih prijava protiv Vučića i Dačića očekuju reakciju zaštitnika građana i dražvnog tužioca.

(Fakti)  

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner