субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Јешић тражи оставку руководства ДС-а
Хроника

Горан Јешић тражи оставку руководства ДС-а

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. август 2012.

Функционер ДС-а и потпредседник Владе Војводине Горан Јешић рекао да цело руководство странке пре страначких избора треба да поднесе оставку, како би сви могли равноправно да уђу у страначке изборе.

"Било би потпуно нормално да буде више кандидата у трци и то не само за место председника странке, него и за друге позиције", рекао је Јешић у интервјуу новосадском Дневнику, напомињући да демократама предстоје седница Главног одбора, а потом програмска и изборна скупштина.

О расколу у тој странци, после пораза на изборима у Србији, може се причати само "на нивоу претпоставки", рекао је Јешић и нагласио да је сад најважније да ДС дефинише пут којим ће ићи и да на демократски начин изабере људе који ће је водити, "а они који сматрају да то не треба да следе, могу слободно напустити странку".

Он сматра да је ДС заслужено кажњена на изборима, јер "није било емпатије према грађанима у име којих су доношене одлуке, нисмо адекватно одговорили на економску кризу и имали смо лошу кадровску политику".

Напомињући да је лидер те политике био Борис Тадић "који се о свему питао", Јешић је истакао да кад је неко и партијски лидер и шеф државе "и онај ко води Владу, јер је поставио слабог премијера, онда нису само успеси највише његови, него и неуспеси".

Јешић је оценио да се многи у ДС боје демократског процеса и отварања дебате о одговорности и навео да Тадић није једини кривац, али да је његова кривица кључна "за негативну селекцију на основу које су разни људи доспели на важне државне функције, а нису дорасли ни да буду председници кућних савета", рекао је Јешић за Дневник.

Ти људи су направили велику штету и држави и ДС-у, а грађани су тачно препознали ко су они, што се види по томе колико су појединци добили гласова на изборима у својим градовима и општинама, закључио је Јешић.

Потребна сарадња Покрајине и Републике

Процес европских интеграција Србије могао би да буде отежан уколико до краја године не буде постигнут договор између републичке и покрајинске администрације о функционисању аутономије Војводине, поручио је Горан Јешић.

"Надам се да ћемо ипак успоставити комуникацију са републичким властима, јер ћемо у противном имати проблеме и ми у Војводини и Влада у Београду, али то би могао бити и проблем у наставку европских интеграције", рекао је Јешић за Дневник.

Он сматра да покрајина не би требало да иницира доношење нових прописа о војвођанским надлежностима, него да је задатак председника Владе Србије Ивица Дачић да отвори о томе дискусију са представницима покрајинске администрације.

Јешић је напоменуо да ће покрајина поштовати одлуку Уставног суда, којом су укинуте многе одредбе Закона о утврђивању надлежности Војводине, али је нагласио да се мора видети како ће бити заштићена аутономија Војводине.

Једно од решења, сматра Јешић, могло би да буде доношење уставног закона о Војводини, о чему је недавно говорио и председник покрајинске скупштине Иштван Пастор.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер