петак, 03. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Север не сме гласати на силу
Хроника

Горан Богдановић: Север не сме гласати на силу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. март 2012.

ЗАСАД нема нових услова које би Србија требало да испуни како би добила датум почетка преговора за приступање ЕУ. Наравно да постоји реална могућност, готово извесна, да неке земље захтевају укидање српских институција на Косову.

Овако министар за КиМ Горан Богдановић у интервјуу за "Новости" одговара на питање које нове услове из Брисела очекује како бисмо начинили наредни корак у интеграцијама.

- Функционисање институција државе Србије у Покрајини је кључно за опстанак српске заједнице, јер њихово гашење би егзистенцијално угрозило Србе и тиме би се покренуо нови талас исељавања. Уз све покушаје, српским институцијама у Покрајини нису могли да парирају сурогати Приштине и оних који је подржавају у међународној заједници.

* Хоће ли питање статуса Косова, односно његовог признања, "искочити" као услов већ у овој фази интеграција?

- Свима је јасно да Србија никада неће признати независност. Једино компромисно решење статуса доноси извеснију будућност у оквиру ЕУ, како српском тако и албанском народу.

* Како ће се обезбедити да се договори постигнути у дијалогу Београда и Приштине поштују? Почетак није прошао славно: на прелазима прескупа осигурања, проблеми са српским таблицама, текст фусноте није исписан на табли...

- Уколико се под применом споразума подразумева оно како Приштина интерпретира и тумачи постигнуте договоре - могу рећи да од њихове примене неће ни бити ништа.

* Како избећи да решавање косовског питања буде замрзнуто на дужи рок, с обзиром на предизборну кампању и серију избора која следи?

- Битно је да смо ушли у процес дијалога у којем су постигнути одређени договори и направљени помаци. Нема сумње да ће избори утицати на динамику дијалога и да ће он бити замрзнут до окончања изборног процеса и формирања нове владе.

* Шта уопште влада може да ради по овом питању, с обзиром на то да је на истеку мандата?

- Влада, ма колико да је њен мандат у овим предизборним околностима можда више технички, водиће рачуна да било која од страна не покуша да злоупотреби тренутно стање. Поучени искуством да Приштина користи сваку прилику да злоупотреби ситуацију и искористи је за једностране потезе, Влада и државни органи помно ће пратити ситуацију у Покрајини.

* Председница Скупштине Славица Ђукић-Дејановић расписала је изборе и на територији КиМ. Питање је, међутим, да ли ће они бити и одржани?

- Није тајна да се одржавању локалних избора на Косову противи низ земаља, али за нас је много битнији параметар поштовање, како наших прописа, тако и Резолуције 1244. Нажалост, реалност је да се локални избори не могу одржати, поготово јужно од реке Ибар, без подршке међународних мисија. Упутићемо Унмику писмо, а предстоје нам са њим, као и са осталим мисијама у покрајини, консултације.

* Шта уколико њихова подршка изостане?

- У том случају, морамо рационално и хладне главе размотрити које су нам опције на располагању, њихове предности и последице. Са друге стране, Приштина користи став неких моћних земаља, заоштрава ситуацију и противи се одржавању не само локалних, већ и парламентарних избора, које од 1999. до сада нико није доводио у питање.

* Очекујете ли нове провокације Приштине, какве, и како ће званични Београд на њих одговорити?

- Да, очекујем нове провокације и једностране потезе, усмерене према српским институцијама, али и застрашивању косметских Срба. Покушаваћемо да парирамо, пре свега активнијим односом и превентивним деловањем наших институција и државних органа, али и преко међународних представника на самом терену. Кључна улога у обуздавању Приштине је на међународном присуству.

* Приштина често једностраним потезима ставља Београд пред свршен чин, као у случају одлуке да Срби од 1. јуна морају да користе косовске таблице и документе. Зар такве ствари не обесмишљавају дијалог?

- Сагласан сам да овакви поступци доводе до губитка оно мало успостављеног поверења, обесмишљавају не само даљи дијалог, већ и имплементацију свега договореног.

* На који начин Србија може да спречи забрану наших регистарских таблица на Косову?

- У деловима покрајине у којима директно не вршимо власт, отворено говорећи, тешко да можемо то да спречимо. Наглашавам да где год постоје институције државе Србије, оне треба да наставе са издавањем наших докумената и регистарских таблица.

* Како тумачите благонаклон однос Брисела према оваквим потезима Приштине?

- Тачно је да постоје кругови, не само у Бриселу, који овакав начин понашања и толеришу и подржавају, али исто тако има оних који немају разумевања, или их све више иритира такво понашање Приштине. Охрабривање таквог модела понашања само провоцира сличне контрапотезе и води у спиралу једностраних потеза. То нас онда враћа на почетне позиције, да имамо формални договор без суштинског напретка.

* Власт тврди да никада неће признати независно Косово, док део опозиције оптужује да је договором о учешћу представника Приштине у регионалним форумима успостављена граница између Србије и Косова...

- Мислим да овакав однос и непризнавање Косова треба да буде константа и сваке будуће владе. Што се тиче оптужби опозиције, мислим да је неко намерно или случајно заборавио да се КиМ третира као део Србије под међународним протекторатом више од 12 година. Чудно је да неко то превиди и да тек сада проблематизује ово питање, када се дошло до решења које представља баланс нашег принципијелног става и флексибилности у приступу за решавање косовског проблема.

* Ко ће, по вама, чинити нову владу и очекујете ли да и њени стратешки циљеви буду и Европа и Косово?

- Надам се да ће Демократска странка бити окосница нове владе. Ове две теме, како год неко формално дефинисао своје приоритете и колико год покушавао да их другачије постави, биће увек одлучујуће тачке сваке будуће владе. Добијање статуса кандидата потврдило је исправност политике "и Европа и Косово".

* Какве су ваше личне политичке амбиције, хоћете ли бити министар и у наредној влади?

- Моја породица и ја живимо на Косову, та чињеница пресудно утиче на мој политички ангажман. Моја политичка амбиција је стварање пре свега услова за одрживи опстанак Срба. То је мој политички циљ, а са ког места и функције ћу на њему радити, потпуно је ирелевантно.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер