уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Годишњица убиства Моамера Гадафија
Хроника

Годишњица убиства Моамера Гадафија

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. октобар 2012.

Пре годину дана у Либији је брутално убијен Моамер Гадафи, чиме је завршена револуција у овом земљи, подсећа данас Б92.

Четири деценије је Моамер ал-Гадафи утицао на либијску свакодневицу

После 42 године Гадафијеве владавине, на чело земље је дошао Револуционарни савет, а затим су одржани и избори.

Смрт Гадафија изазива контроверзе, а међународна група Хјуман Рајтс Воч објавила је и извештај, у коме наводи да су опозиционе милиције у Сирту, убиле Гадафија и ликвидирале 66 чланова његове пратње.

У извештају на 50 страна - под насловом "Смрт диктатора: Крвава освета у Сирту" - детаљно су описани последњи сати Гадафија, када је покушао да побегне из опкољеног града.

"Докази указују да су опозиционе милиције масовно погубиле најмање 66 заробљених чланова Гадафијевог конвоја у Сирти", рекао је Питер Бакерт, један од директора ХРВ.

Група са седиштем у Њујорку навела је да је међу новим доказима откривеним у њеној истрази и видео клип с мобилног телефона, који је направио један борац, како побуњеници псују и злостављају већи број заробљеника из Гадафијевог конвоја.

"Најбољи доказ су видео снимци, које су снимили они који су заробили Гадафијеве борце. На пример 66 тих бораца су снимљени док су још били живи. Наредног дана, један од наших људи из Хјуман Рајст Воча је отишао у хотел и видео их све мртве на поду једне собе. То су исти људи са снимка", каже Рид Броди из ХРW из Белгије, преноси Б92.

То је у супротности са извештајим нових власти које тврде да је Гадафи страдао током напада на конвој, док је покушавао да напусти Сирт. Међу новим доказима откривеним у истрази, Хјуман Рајст Воч наводи и видео клип с мобилног телефона, који је направио један борац.

Сам Гадафи је виђен жив на видео снимку који је емитован на телевизијама недуго после битке.

"На видео снимку се види да је Моамер Гадафи био заробљен жив, али да је крварио из ране на глави", наводи ХРВ у извештају. Међутим, снимци показују да је "сурово тучен од стране побуњеника, убадан бајонетом у задњицу, чиме су му  нанете нове повреде и крварења... у време када је снимљен како га полуголог укрцавају у амбулантна кола, он је изгледао беживотно".

"Нема сумње да је Гадафи убијен, и то на најбруталнији и најстрашнији начин. истрага је питање правде, владавине закона, јер људи који су починили тај злочин морају одговарати. И не само они, већ и њихови надређени, што води до самог врха, до људи који су преводили револуцију. Можда и и до људи који су сада на власти", каже Ник Кауфман, адвокат Гадафијеве ћерке Аише.

Гадафијев син Муатасим је такође снимљен жив и у заробљеништву, да би му се тело појавило касније у мртвачници у Мисрати поред очевог.

Четири деценије је Моамер ал-Гадафи утицао на либијску свакодневицу. Годину дана од његове смрти, Либија односно нова власт и даље се суочава са тешким изазовима. Пре свега у успостављању једне нове државе.

Представљао се као пријатељ Француза, у посету су му долазили ту и тамо шефови држава и чинило се да је његова владавине минулих година чак била нешто блажа. Међутим, самозвани шеф либијске револуције Моамер Гадафи већ дуго више није имао пријатеље и савезнике. И на крају, показао се непрорачунљивим, подржавао је различите терористичке групе, час је тежио арапском, час афричком јединству – да би се на крају брутално борио против сопственог становништва. Тако у Савету безбедности УН није било ни једног јединог гласа против интервенције НАТО против либијског диктатора у пролеће 2011. Тиме је окончана Гадафијева ера, али негативне последице се још увек осећају.

Није ни чудо пошто је син бедуинске породице четири деценије одређивао политику Либије: прво као шеф државе, од 1979. као самозвани вођа револуције. Без обзира на то ко је био шеф државе или председник владе, целокупна власт је практично била у Гадафијевим рукама. Политичке странке нису биле дозвољене, а опозиција била је тлачена. Из страха од јаких противника, Гадафи је систематски запостављао инфраструктуру своје земље.

Либијци сада морају да створе нове политичке структуре и институције. "То је велики изазов – треба поново изградити целокупну државну управу, снаге безбедности и армију“, каже Гинтер Мајер, професор географије и шеф Центра за истраживање арапског света.

Многи Либијци су имали лоше искуство са централном владом. Гадафи је контролисао нафтну индустрију, а тиме и целокупну привреду земље. Од експлоатације нафте највише су имали користи Триполи и Гадафијев родни крај Сирт. Регион Цирениака са главним градом Бенгазијем био је запостављен.

Овде постоји јак аутономни покрет. Централна влада не располаже јаким војним вођством.  Она зависи од многобројних регионалних милиција. Неке се међутим међусобно боре једне против других. "Национални савет који је требало да формира владу до сада није успео да обезбеди мир у земљи. Наоружане милиције и криминалне банде злоупотребљавају вакуум власти како би реализовали своје захтеве", појашњава Венцел Михалски из организације Хјуман Рајтс Воч.

И радикални исламисти покушавају да искористе несигурну ситуацију у земљи. Али, фундаменталистички ислам није толико омиљен код либијских верника.

(Дојче веле-Фонет) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер