понедељак, 28. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Курди и Сирија - игра са фиксном сумом
Хроника

Глас Русије: Курди и Сирија - игра са фиксном сумом

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. новембар 2012.

Распад Сирије као државе није потребан ни Русији, ни Француској. По том питању став Москве и Париза се подударају, изјавио је шеф руске допломатије Сергеј Лавров који је учествовао на заседању руско-францусог Савета за сарадњу по питањима безбедности. Тамо се и испоставило да су Французи такође за то да у Сирији престану да пуцају. Само са једном оградом: Париз не зна како да започне преговоре о прелазној влади док је Башар Асад на власти. Ипак учесницима Савета, говорећи дипломатским језиком, пошло је за руком да зближе ставове о низу питања.

У међувремену у сиријском конфликту је дошло до неочекиваног обрта. Курске оружане формације које су до недавно поштовале неутралност, ступиле су у борбу против одреда опозиције у граду Алепо. Курди чине 10% сиријског становништва. И ако Башар Асад успе да ојача тенденцију, баланс снага у сиријском рату може да се окрене у његову корист, сматра међународни велемајстор Владислав Ткачев.

Башар Асад може да честита себи на новом, макар и неочекиваном окрету. На страни владиних трупа сада се нашла утицајна национална група, која живи у неколико земаља региона осим Сирије: у Турској, Ираку, Ирану, Јордану. Важан фактор може да буде то што после дугогодишњих покушаја да направе сопствену државу, Курди сада могу да приступе масовним дејствима већ на територији Турске – главног савезника снага сиријске опозиције. Јер управо на раници две земље налазе се основне базе Радничке партије Курдистана, која води борбу за одвајање источних територија од Анкаре.

У борбеним дејствима против сиријске опозиције учествовали су углавном одреди странке Демократски савез, која је тесно везана са Радничком партијом Курдистана. А управо Радничка партија Курдистана води оружану борбу против власти суседне Турске. Од свих земаља региона управо Анкара најактивније подржава сиријску опозицију – а у последње време, после инцидената на граници, уопште се нашла на ивици оружаног конфлита са Дамаском. И прелазак Курда на страну Асада може да донесе у том скуобу двоструку корист, наставља Владислав Ткачев.

Како се често дешава у шаху, номинално фигуре противника могу да почну да играју на страни сиријског руководства, доносећи самим тим двоструку корист. Јер оно што се дешава сада на Блиском Истоку може се назвати игром са нултом сумом, где сваки нови савезник означава минус једног присталицу за противника. При таквом распореду партија која се захухтала има доста шанси да се заврши нерешеним мирним исходом.

Треба режи да власти у Дамаску апсолутно не ометају издвајање Курда, рзматрајући их као потенцијалне савезнике. Како сматрају аналитичари, у замену за лојалност од стране курдских општина, Башар Асад би био спреман да пристане на било који степен аутономије за њих. Опозиција, везана обавезама пред Анкаром, не може себи да дозволи такву великодушност.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер