Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Arapski svet na rubu eksplozije
Hronika

Glas Rusije: Arapski svet na rubu eksplozije

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 31. januar 2011.

U arapskim zemljama se širi talas protesta. Političke i socijalne osnove, koje su do nedavno izgledale nepokolebljive, uzdrmane su. Počelo je od Tunisa. Tamo je nakon smene vlasti uspostavljena vlada nacionalnog jedinstva. U tom momentu anketirani eksperti nisu isključili mogućnost ponavljanja tuniskog scenarija u drugim zemljama tog regiona. 

„Tuniski scenario može da se ponovi na čitavom Bliskom i Srednjem Istoku. Tunis je postao detonator“, - kaže politikolog Evgenij Satanovski. – „Veoma je napeta situacija u Egiptu, čiji je rezultat opširne antivladine demonstracije sa ljudskim žrtvama. Situacija u Alžiru je mnogo gora od situacije u Egiptu. A situacija u Jemenu je gora od situacije u Alžiru.“

Ova nedelja je potvrdila tu zabrinjavajuću prognozu. Masovne demonstracije sa zahtevima za promene održane su u Egiptu, Jemenu, Alžiru i Mauritaniji. Pri tome je mobilizacija  onih koji protestuju umnogome bila sprovedena  uz pomoć socijalnih mreža, - ističe poslanik ruskog parlamenta Ilija Ponomarjov. 

„Internet je odigrao ulogu u tim događajima. On takođe igra ulogu u svim bez izuzetka socijalnim i političkim procesima u različitim zemljama poslednjih godina. Glavna specifičnost Interneta je mogućnost da u kratkom vremenu da informiše veliki broj ljudi, odnosno,  sprovede socijalnu mobilizaciju.“

Nisu uzalud vlasti Egipta posle početka masovnih demonstracija blokirale rad socijalnih mreža Interneta i mobilnu telefoniju. Međutim, ni to nije pomoglo. Predsednik zemlje Hosni Mubarak je bio primoran  da natera vladu da podnese ostavku. Međutim,  demonstranti  na ulicama i trgovima  Kaira i dalje traže da i sam šef države podnese ostavku.

Prema mišljenju ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva, poslednji dramatični događaji u arapskom svetu  su  ozbiljno upozorenje za vlasti. To je on izjavio na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.

„Ono što se desilo u Tunisu, mislim da je važna pouka za bilo koje vlasti. Vlasti ne treba da se odmaraju na lovorikama, da sede u udobnim foteljama, već da se razvijaju zajedno s društvom. Nije važno o kojoj se zemlji radi: u Evropi, u Africi, u Latinskoj Americi. Kada vlasti ne prate društveni razvoj, ne odgovaraju na očekivanja ljudi koje predstavljaju, sve se tužno završava, i nastaju degradacija i haos.“

Nezadovoljstvo u arapskom svetu je uslovljeno političkim i socijalnim uzrocima, pre svega nezaposlenošću, korupcijom u vladajućim strukturama, odsutnošću demokratskih prava i sloboda. U tome je problem vlasti i njena odgovornost.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner