петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Обама за компромис са републиканцима након избора
Хроника

Глас Америке: Обама за компромис са републиканцима након избора

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. новембар 2010.

Амерички председник Барак Обама изјавио је да ће настојати да пронађе области за сарадњу са републиканцима, дан након што је опозициона странка убедљиво победила демократе на конгресним изборима.

Обама је победу републиканских кандидата назвао „тешким поразом за демократе“. На конференцији за новинаре у Белој кући, председник је изјавио да је амерички народ очигледно фрустриран због спорог отварања нових радних места и економског развоја.

Обама је признао да ће бити тешко да своје циљеве оствари без подршке републиканаца и истакао да „жељно очекује“ да чује њихове идеје о стимулисању економије и стварању нових послова. Међутим, додао је да смањење пореза, на коме републиканци инсистирају, неће бити довољно да обезбеди експанзију каква је потребна Америци.

Председник САД је обећао да ће радити још вредније како би обезбедио консензус две странке, неопходан да би се реализовале законодавне иницијативе у Вашингтону. Обама је рекао и да Американци не желе да политички лидери проведу наредне две године водећи политичку битку од претходне две године.

Свет и избори у САД

Средњорочни избори у Сједињеним Државама можда неће променити америчку инострану политику, али свет ипак чека да види како ће председник Обама да сарађује са новим, већински републиканским Представничким домом.

Вест да је Демократска партија председника Барака Обаме претрпела пораз у Конгресу, није изазвала изненађење. Иако просечни Британац није пратио детаље изборних надметања, сви схватају значај онога што се догађа у Сједињеним Државама.

„Врло је важно, врло је важно“, сматра једна од анкетираних Британки.

„Америка је и даље прилично доминантна сила, тако да све што се тамо ради заиста утиче и на нас, нарочито у погледу финансијског тржишта“, наводи један Британац.

Берзе у Лондону и у Немачкој, релативно су непромењене. Сматра се да би политичке промене могле да буду добре.

„У економском смислу, Вол стрит воли овакве ситуације, јер смо ми усредсређени на краткорочне промене и волимо сигурну ситуацију“, каже аналитичар Оливер Рот.

Аналитичари кажу да политика америчких Федералних резерви утиче на тржиште више него политика. Дејна Елин, виши сарадник на Међународном институту за стратешке студије у Лондону, каже да би неуспех председника Обаме на унутрашњем плану могао да доведе до већег преусмерења на међународну сцену.

„Постоји могућност да он после овога постане председник усмеренији ка међународној политици, али не видим ниједно подручје на којем би могао да постигне велики успех.“

Ратификација новог СТАРТ-а, који су потписали Обама и Медведев, мање је вероватна због победе републиканаца

Захваљујући смањеној већини у Сенату, демократе ће можда имати проблеме са новим Споразумом о смањењу нуклеарног наоружања.

„Ратификација новог споразума СТАРТ са Русијом је сада мање вероватна и мислим да ће мало европских држава видети то као добру вест.“

Решавање иранских нуклеарних амбиција је подручје на којем ће председник можда морати да чини уступке новом Конгресу.

„Могуће је да ће имати мању флексибилност на пример у преговорима са Ираном у вези са иранским нуклеарним програмом, јер ако би ту икада могло да дође до споразума, он би подразумевао ублажавање америчких санкција, које у највећој мери условљава Конгрес и мислим да ће у том смислу ово бити тврдокорнији Конгрес од претходног.“

На Блиском истоку, и заменик израелског министра иностраних послова и палестински министар иностраних послова кажу да не верују да ће се политика Сједињених Држава променити и мисле да ће Обамина администрација наставити да ради на склапању мира. Ипак, чују се и злослутне речи члана конзервативне партије Ликуд, који сматра да су бирачи упутили јасну поруку председнику Обами.

„Он би требало да дигне руке од Јерусалима, требало би да дигне руке од израелског народа и надам се да ће схватити да израелском народу не може да наметне мировни план који прижељкује“, каже члан Кнесета Дени Данон.

Председник Обама је био у Лондону априла 2009, током своје прве председничке турнеје по Европи. У том тренутку је постојала велика нада да ће он променити свет, а сада Британија и њени савезници чекају да виде да ли ће Обама наставити да се обраћа свету, или ће се окренути према унутрашњој сцени да решава домаће изазове.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер