Početna strana > Hronika > Ginter Krihbaum: Cenim Vučića što ne ide lakšim putem i ne odlaže reforme u nedogled, Srbija je na putu ka EU; Vučić - Srbija veoma ceni nemačku razvojnu pomoć
Hronika

Ginter Krihbaum: Cenim Vučića što ne ide lakšim putem i ne odlaže reforme u nedogled, Srbija je na putu ka EU; Vučić - Srbija veoma ceni nemačku razvojnu pomoć

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. mart 2016.

 BEOGRAD  - Predsednik Odbora za odnose sa EU u nemačkom Bundestagu Ginter Krihbaum izjavio je danas da bilateralnim sporovima nije mesto u evropskim procesima, te da je, kad je reč o Srbiji, tema otvaranje, a ne zatvaranje poglavlja. 

"Vreme je da spustimo loptu", rekao je nemački zvaničnik, ne spominjući Hrvatsku, ali gotovo da nema mesta sumnji da je govorio o upozorenjima te zemlje da može usporiti pregovore Srbije sa EU, ukoliko Srbija ne ispuni neka očekivanja zvaničnog Zagreba.

"Bilateralnim sporovima nije mesto na evropskom nivou", istakao je Krihbaum na zajedničkoj pres konferenciji s premijerom Aleksandrom Vučićem.

"Ja sam optimista kad je reč o otvaranju naredna dva poglavlja, 23 i 24", rekao je Krihbaum i dodao da je reč o poglavljima koja nalažu da pravosuđe u Srbiji bude efikasnije i o suzbijanju korupcije.

Na opasku novinara da Hrvatska smatra da nije reč o bilateralnim odnosima, te da će Hrvatska dozvoliti Srbiji otvaranje novih poglavlja tek kada Srbija čvrsto pokaže da poštuje vladavinu prava, Krihbaum je precizirao da i Nemačka podržava Evropsku komisiju u njenoj nameri da Srbija brzo otvori poglavlja 23 i 24, ali da odluku o tome doneti EU i dati preporuku da li su ispunjeni uslovi za otvaranje poglavlja ili nisu.  

Komisija je dala preporuku, Nemačka tu odluku prihvata, naveo je on.

"Ako se zaista radi o evropskim načelnim pitanjima, o tome treba da odluči Evropska komisija, a ako se dođe do zaključka da se radi o bilateralnom pitanju, za to imamo mogućnost da se te zemlje obrate sudu", precizirao je Krihbaum.

On je podsetio na neke slučajeve bilaterlanih sporova i izrazio optimizam da će se naći neki izlaz iz ove situacije, ali da se izlaz traži, kako je naglasio, "iza zatvorenoih vrata", a ne na javnoj sceni. 

"Lično sam optimista da ćemo naći izlaz i verujem da ćemo uspeti da ubedimo sve aktere da svi želimo da idemo napred i da možemo ići napred i utoliko je dobro da se takvi razgovori vode iza zatvorenih vrata, a ne ispred", zaključio je Krihbaum.

"Što se tiče suprostavljanja nekih članica EU otvaranju poglavlja, smatramo i mislimo da na sličan način misli i Nemačka, da se bilateralni odnosi rešavaju bilateralnim putem, a da je evropska agenda za evorpske organizacije i institucije, ali, naravno, videćemo šta će biti odluka EU u celini povodom otvaranja poglavlja 23 i 24 za Srbiju", rekao je tim povodom Vučić.

"Nećemo da molimo za datume otvaranja poglavlja nikoga, pa ni komšije Hrvate, sa kojima želimo dobre odnose, ali smatramo da bi bilo dobro za našu zemljlu da ta poglavlja budu otvorena što je moguće pre", precizirao je premijer.

Vučić je rekao da su za Srbiju veoma važna poglavlja 23 i 23, gde ima još posla da se uradi, ali da će Srbija vredno raditi na tome.

"Mnogo treba da popravljamo u korupciji, efikasnosti pravosuđa, zašitti ljudskih prava. Vredno ćemo da radimo i što pre ih otvorimo imaćemo i više vremena i bolji način da se njima posvetimo", kazao je Vučić.

Vučić je kazao da je sa Kirhbaumom razgovarao o protivljenju pojedinih članica EU otvaranju tih poglavlja.

Krihbaum: Cenim Vučića jer ne odlaže reforme u nedogled

Krihbaum je izjavio  da veoma ceni to što je srpski premijer Aleksandar Vučić spreman da sprovede reforme koje nisu jednostavne, što "ne ide lakšim putem, ne odlaže reforme u nedogled, već želi da mladoj generaciji ponudi evropsku perspektivu". 

"Srbija ima sve "asove u ruci", samo ih treba sada ubaciti u igru. Srbija je na putu ka EU, Nemačka će vas snažno podržati. Srbija je ključna zemlja za ovaj region", rekao je Krihbaum nakon sastanka sa Vučićem u Vladi Srbije.

Krihbaum je primetio da u Srbiji "ekonomska situacija nije jednostavna" i da su pokrenute neophodne reforme, naglasivši da je njemu kao strancu lakše da govori o tome, dok je domaća javnost u Srbiji nestrpljiva i "želela bi preokret preko noći". 

"Odluke nisu popularne, jer znače da bi ljudi možda mogli da izgube posao, ali to treba uraditi da se ne bi izgubila budućnost", objasnio je Krihbaum i dodao da od reformi koje je pokrenuo nekadašnji kancelar Gerhard Šreder Nemačka i dalje ima koristi. 

Nemački zvaničnik je istakao da je "optimista da će uskoro biti otvorena poglavlja 23 i 24" i dodao da se ona odnose na vladavinu prava, nastavak borbe protiv korupcije i efikasniji rad pravosuđa.  

Vučić je zahvalio Krihbaumu na poseti, navodeći da je on uvek vodio računa o evropskom putu Srbije, te rekao da je zahvalan i Bundestagu u celini, jer je dao podršku za otvaranje prvih poglavlja.  

Vučić je rekao da je sa Krihbaumom razgovarao o ključnim pitanjima i izazovima sa koijma se Srbija suočava.

Premijer je ukazao da je deficit u prvom kvartalu svega 100 miliona evra, iako je predviđeno da bude 500 miliona evra, i da to pokazuje da su napravljeni ozbiljni rezultati, naročito na prihodnoj strani. 

Vučić je preneo novinarima da je svom nemačkom gostu rekao da inače nije poznat kao veliki optimista, ali da po pitanju ekonomskih pokazatelja nije pesimista i da je izvesno da narednih nekoliko godina nećemo biti u recesiji, da ćemo imati pozitivan trend rasta i da sa fiskalnim deficitom imamo sve manje problema.

Premijer je rekao da je bio planiran ukupan deficit od oko milijardu evra, od toga za prvi kvartal 500 miliona evra, a da će on biti svega 100 miliona evra.

"To pokazuje da smo napravili ozbiljne rezultate narocito na prihodnoj strani. Nisam zadovoljan koliko smo uštedeli, ali verujem da ni to nije loše i svakako se kreće u okvirima koje smo planirali", rekao je Vučić i dodao da su prihodi nešto veći od planiranih i da pri tom govori o PDV, akcizama i neporeskim prihodima. 

Vučić je rekao i da Srbija veoma ceni nemačku razvojnu pomoć, uz koju se realizuju važni projekti.

"Nadamo se da će se ta saradnja nastaviti, poslednji pregovori održani su u novembru 2015. godine u Berlinu. Zahvalni smo nemačkim investitorima na ulaganjima u Srbiji, neki od njih su zainteresovani za proširenje kapaciteta, to je za nas uvek najbolji signal da tamo gde Nemci žele da dođu imate šansu da napravite uspešnu ekonomiju", rekao je Vučić.

Dodao je da ostaje da još mnogo posla uradimo po pitanju poslovnog ambijenta, ali da činjenica da smo na listi Svetske banke sa 91. došli na 50. mesto govori da smo nešto uradili.

"Verujem da ćemo ove godine ući u prvih 50 zemalja na svetu", istakao je Vučić.

On je dodao da je uveren da Srbija može ubrzano da otvara poglavlja na evropskom putu, ali da će morati i mnogo više da radi i sebe menja u značajnoj meri.

"Siguran sam da ćemo na tom putu imati podršku Nemačke i Bundestaga", rekao je Vučić.

On je dodao da ne postoje savršene zemlje, da će biti grešaka na evropskom putu, ali da je siguran da ćemo u relativno kratkom  vremenu Srbija moći da pripada društvu kojem zeli da pripada.

Srbija je mala zemlja, ali je u migrantskoj politici bila pokazala da na nju može da se računa i u teškoj situaciji, poručio je danas premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Osvrćući se na migranstku krizu, premijer je podsetio da je Srbija pokazala solidarno i humano lice prema migrantima i da je uvek pratila ono što rade drugi na toj ruti. 

U skladu sa tim je, kako je istakao premijer, podržavala političke stavove CDU i Angele Merkel i nemačke vlade. 

"Mi smo mala zemlja i ne možemo sebe da poredimo ni u jednom smislu sa vašom, pa čak ni u vrednosnim stavovima, ali misilim da smo za razliku od nekih evropskih partnera, koji prvi put kada je trebalo nešto da učine, a ne samo da dobiju novac, bili spremni da prihvatimo i našu kvotu za određeni broj izbeglica", naveo je Vučić.

Dodao je da je Srbija time pokazala da na nju može da se računa i u teškoj sitauciji, a ne samo kada je Srbiji nešto potrebno.

 Krihbaum i Vučić o (ne)odgovornosti medija

Premijer Vučić je izjavio da je svako u Srbiji slobodan i vlastan da kaže i napiše šta god želi i da ih u tome može samo zakon ograničiti, ali da mediji moraju da pokažu veću dozu odgovornosti. 

Vučić je odgovarao i novinarki Insajdera, koja je komentarisala njegovu izjavu, o pisanju dnevnog lista Informer o uredniku Krik-a Stevanu Dojčinoviću, da je svako slobodan da piše šta hoće. 

"Smeta vam izjava u kojoj sam rekao da je svako slobodan da piše šta želi?Mislim da je to najlepša izjava...", rekao je Vučić.

"Smatram da nijednu pogrešku o tome nisam napravio i ne pada mi na pamet da se po tom pitanju pravdam", rekao je Vučić.

On je dodao da nije video da se u javnosti stvorila "takva panika" kad se mnogo lošije pisalo o nečjim porodicama i ponovio da neće da se meša u ono što pojedini mediji pišu jedni o drugima.

Premijer je naveo da bi voleo malo više odgovornosti u medijima i da tako ne bi bilo ni laži o 24 stana Siniše Malog ni drugih.

Vučić jer rekao i da ne može da ima dvostruke aršine po tom pitanju i da je zato u tom slučaju najbolje skloniti se iz cele situacije.

"Prosto se sklonite, jer šta god da uradite bićete krivi, bolje da se maknete i da ostavite nadležnim organima da rade svoj posao", rekao je Vučić.

I Krihbaum se osvrnuo na pitanje o slobodi medija rekavši da velika sloboda zahteva i neuporedivo veću odgovornost.

"Sloboda štampe i govora istovremeno znači da imate i veliku odgovornost", rekao je Krihbaum. 

On je rekao da u Nemačkoj postoji novinarski kodeks novinara, kao i pravila koja garantuju kvalitet u izveštavanju.

Krihbaum je ispričao i svoje iskustvo sa novinarima, navodeći da su mediji u jednoj susednoj zemlji objavili neistinu, odnosno da on nije želeo da pozove jednu osobu u Bundestag.

"Ne znam zašto je taj medij to tako objavio. Moj utisak je da možete da pišete i govorite šta želite, ali ako nešto tvrdite, morate to da dokažete iz bar dva izvora", istakao je Krihbaum. 

On je dodao da se sloboda štampe visoko ceni u EU, da bez nje nema demokratije, i da bez slobode štampe ne može da se pristupi uniji.

Naveo je i da je potrebno da novinari sami postave kodeks kao osnov za slobodu štampe, ali i za kvalitetno novinarstvo.

Na to se nadovezao i premijer Vučić koji je rekao da je da je zbog pogrešne informacije u medijima Krihbaum bio uznemiren, ali je u šaljivom tonu prokomentarisao:  "Krihbaum, to bi kod nas bilo nešto najlepše što može da se desi".

"Ako niste mnogo gore prošli, treba da ste srećni i zadovoljni. Tako da, što se tiče toga, mi ćemo se truditi da se popravimo, prvo oni koji svakako nisu dobri, a nadam se da će i oni drugi, koji su do sad bili bezgrešni, pogledati da i oni nisu negde grešili", rekao je Vučić. 

(Tanjug)