петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гинтер Крихбаум: Ценим Вучића што не иде лакшим путем и не одлаже реформе у недоглед, Србија је на путу ка ЕУ; Вучић - Србија веома цени немачку развојну помоћ
Хроника

Гинтер Крихбаум: Ценим Вучића што не иде лакшим путем и не одлаже реформе у недоглед, Србија је на путу ка ЕУ; Вучић - Србија веома цени немачку развојну помоћ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. март 2016.

 БЕОГРАД  - Председник Одбора за односе са ЕУ у немачком Бундестагу Гинтер Крихбаум изјавио је данас да билатералним споровима није место у европским процесима, те да је, кад је реч о Србији, тема отварање, а не затварање поглавља. 

"Време је да спустимо лопту", рекао је немачки званичник, не спомињући Хрватску, али готово да нема места сумњи да је говорио о упозорењима те земље да може успорити преговоре Србије са ЕУ, уколико Србија не испуни нека очекивања званичног Загреба.

"Билатералним споровима није место на европском нивоу", истакао је Крихбаум на заједничкој прес конференцији с премијером Александром Вучићем.

"Ја сам оптимиста кад је реч о отварању наредна два поглавља, 23 и 24", рекао је Крихбаум и додао да је реч о поглављима која налажу да правосуђе у Србији буде ефикасније и о сузбијању корупције.

На опаску новинара да Хрватска сматра да није реч о билатералним односима, те да ће Хрватска дозволити Србији отварање нових поглавља тек када Србија чврсто покаже да поштује владавину права, Крихбаум је прецизирао да и Немачка подржава Европску комисију у њеној намери да Србија брзо отвори поглавља 23 и 24, али да одлуку о томе донети ЕУ и дати препоруку да ли су испуњени услови за отварање поглавља или нису.  

Комисија је дала препоруку, Немачка ту одлуку прихвата, навео је он.

"Ако се заиста ради о европским начелним питањима, о томе треба да одлучи Европска комисија, а ако се дође до закључка да се ради о билатералном питању, за то имамо могућност да се те земље обрате суду", прецизирао је Крихбаум.

Он је подсетио на неке случајеве билатерланих спорова и изразио оптимизам да ће се наћи неки излаз из ове ситуације, али да се излаз тражи, како је нагласио, "иза затвореноих врата", а не на јавној сцени. 

"Лично сам оптимиста да ћемо наћи излаз и верујем да ћемо успети да убедимо све актере да сви желимо да идемо напред и да можемо ићи напред и утолико је добро да се такви разговори воде иза затворених врата, а не испред", закључио је Крихбаум.

"Што се тиче супростављања неких чланица ЕУ отварању поглавља, сматрамо и мислимо да на сличан начин мисли и Немачка, да се билатерални односи решавају билатералним путем, а да је европска агенда за еворпске организације и институције, али, наравно, видећемо шта ће бити одлука ЕУ у целини поводом отварања поглавља 23 и 24 за Србију", рекао је тим поводом Вучић.

"Нећемо да молимо за датуме отварања поглавља никога, па ни комшије Хрвате, са којима желимо добре односе, али сматрамо да би било добро за нашу земљлу да та поглавља буду отворена што је могуће пре", прецизирао је премијер.

Вучић је рекао да су за Србију веома важна поглавља 23 и 23, где има још посла да се уради, али да ће Србија вредно радити на томе.

"Много треба да поправљамо у корупцији, ефикасности правосуђа, зашитти људских права. Вредно ћемо да радимо и што пре их отворимо имаћемо и више времена и бољи начин да се њима посветимо", казао је Вучић.

Вучић је казао да је са Кирхбаумом разговарао о противљењу појединих чланица ЕУ отварању тих поглавља.

Крихбаум: Ценим Вучића јер не одлаже реформе у недоглед

Крихбаум је изјавио  да веома цени то што је српски премијер Александар Вучић спреман да спроведе реформе које нису једноставне, што "не иде лакшим путем, не одлаже реформе у недоглед, већ жели да младој генерацији понуди европску перспективу". 

"Србија има све "асове у руци", само их треба сада убацити у игру. Србија је на путу ка ЕУ, Немачка ће вас снажно подржати. Србија је кључна земља за овај регион", рекао је Крихбаум након састанка са Вучићем у Влади Србије.

Крихбаум је приметио да у Србији "економска ситуација није једноставна" и да су покренуте неопходне реформе, нагласивши да је њему као странцу лакше да говори о томе, док је домаћа јавност у Србији нестрпљива и "желела би преокрет преко ноћи". 

"Одлуке нису популарне, јер значе да би људи можда могли да изгубе посао, али то треба урадити да се не би изгубила будућност", објаснио је Крихбаум и додао да од реформи које је покренуо некадашњи канцелар Герхард Шредер Немачка и даље има користи. 

Немачки званичник је истакао да је "оптимиста да ће ускоро бити отворена поглавља 23 и 24" и додао да се она односе на владавину права, наставак борбе против корупције и ефикаснији рад правосуђа.  

Вучић је захвалио Крихбауму на посети, наводећи да је он увек водио рачуна о европском путу Србије, те рекао да је захвалан и Бундестагу у целини, јер је дао подршку за отварање првих поглавља.  

Вучић је рекао да је са Крихбаумом разговарао о кључним питањима и изазовима са коијма се Србија суочава.

Премијер је указао да је дефицит у првом кварталу свега 100 милиона евра, иако је предвиђено да буде 500 милиона евра, и да то показује да су направљени озбиљни резултати, нарочито на приходној страни. 

Вучић је пренео новинарима да је свом немачком госту рекао да иначе није познат као велики оптимиста, али да по питању економских показатеља није песимиста и да је извесно да наредних неколико година нећемо бити у рецесији, да ћемо имати позитиван тренд раста и да са фискалним дефицитом имамо све мање проблема.

Премијер је рекао да је био планиран укупан дефицит од око милијарду евра, од тога за први квартал 500 милиона евра, а да ће он бити свега 100 милиона евра.

"То показује да смо направили озбиљне резултате нароцито на приходној страни. Нисам задовољан колико смо уштедели, али верујем да ни то није лоше и свакако се креће у оквирима које смо планирали", рекао је Вучић и додао да су приходи нешто већи од планираних и да при том говори о ПДВ, акцизама и непореским приходима. 

Вучић је рекао и да Србија веома цени немачку развојну помоћ, уз коју се реализују важни пројекти.

"Надамо се да ће се та сарадња наставити, последњи преговори одржани су у новембру 2015. године у Берлину. Захвални смо немачким инвеститорима на улагањима у Србији, неки од њих су заинтересовани за проширење капацитета, то је за нас увек најбољи сигнал да тамо где Немци желе да дођу имате шансу да направите успешну економију", рекао је Вучић.

Додао је да остаје да још много посла урадимо по питању пословног амбијента, али да чињеница да смо на листи Светске банке са 91. дошли на 50. место говори да смо нешто урадили.

"Верујем да ћемо ове године ући у првих 50 земаља на свету", истакао је Вучић.

Он је додао да је уверен да Србија може убрзано да отвара поглавља на европском путу, али да ће морати и много више да ради и себе мења у значајној мери.

"Сигуран сам да ћемо на том путу имати подршку Немачке и Бундестага", рекао је Вучић.

Он је додао да не постоје савршене земље, да ће бити грешака на европском путу, али да је сигуран да ћемо у релативно кратком  времену Србија моћи да припада друштву којем зели да припада.

Србија је мала земља, али је у мигрантској политици била показала да на њу може да се рачуна и у тешкој ситуацији, поручио је данас премијер Србије Александар Вучић.

Осврћући се на мигранстку кризу, премијер је подсетио да је Србија показала солидарно и хумано лице према мигрантима и да је увек пратила оно што раде други на тој рути. 

У складу са тим је, како је истакао премијер, подржавала политичке ставове ЦДУ и Ангеле Меркел и немачке владе. 

"Ми смо мала земља и не можемо себе да поредимо ни у једном смислу са вашом, па чак ни у вредносним ставовима, али мисилим да смо за разлику од неких европских партнера, који први пут када је требало нешто да учине, а не само да добију новац, били спремни да прихватимо и нашу квоту за одређени број избеглица", навео је Вучић.

Додао је да је Србија тиме показала да на њу може да се рачуна и у тешкој ситауцији, а не само када је Србији нешто потребно.

 Крихбаум и Вучић о (не)одговорности медија

Премијер Вучић је изјавио да је свако у Србији слободан и властан да каже и напише шта год жели и да их у томе може само закон ограничити, али да медији морају да покажу већу дозу одговорности. 

Вучић је одговарао и новинарки Инсајдера, која је коментарисала његову изјаву, о писању дневног листа Информер о уреднику Крик-а Стевану Дојчиновићу, да је свако слободан да пише шта хоће. 

"Смета вам изјава у којој сам рекао да је свако слободан да пише шта жели?Мислим да је то најлепша изјава...", рекао је Вучић.

"Сматрам да ниједну погрешку о томе нисам направио и не пада ми на памет да се по том питању правдам", рекао је Вучић.

Он је додао да није видео да се у јавности створила "таква паника" кад се много лошије писало о нечјим породицама и поновио да неће да се меша у оно што поједини медији пишу једни о другима.

Премијер је навео да би волео мало више одговорности у медијима и да тако не би било ни лажи о 24 стана Синише Малог ни других.

Вучић јер рекао и да не може да има двоструке аршине по том питању и да је зато у том случају најбоље склонити се из целе ситуације.

"Просто се склоните, јер шта год да урадите бићете криви, боље да се макнете и да оставите надлежним органима да раде свој посао", рекао је Вучић.

И Крихбаум се осврнуо на питање о слободи медија рекавши да велика слобода захтева и неупоредиво већу одговорност.

"Слобода штампе и говора истовремено значи да имате и велику одговорност", рекао је Крихбаум. 

Он је рекао да у Немачкој постоји новинарски кодекс новинара, као и правила која гарантују квалитет у извештавању.

Крихбаум је испричао и своје искуство са новинарима, наводећи да су медији у једној суседној земљи објавили неистину, односно да он није желео да позове једну особу у Бундестаг.

"Не знам зашто је тај медиј то тако објавио. Мој утисак је да можете да пишете и говорите шта желите, али ако нешто тврдите, морате то да докажете из бар два извора", истакао је Крихбаум. 

Он је додао да се слобода штампе високо цени у ЕУ, да без ње нема демократије, и да без слободе штампе не може да се приступи унији.

Навео је и да је потребно да новинари сами поставе кодекс као основ за слободу штампе, али и за квалитетно новинарство.

На то се надовезао и премијер Вучић који је рекао да је да је због погрешне информације у медијима Крихбаум био узнемирен, али је у шаљивом тону прокоментарисао:  "Крихбаум, то би код нас било нешто најлепше што може да се деси".

"Ако нисте много горе прошли, треба да сте срећни и задовољни. Тако да, што се тиче тога, ми ћемо се трудити да се поправимо, прво они који свакако нису добри, а надам се да ће и они други, који су до сад били безгрешни, погледати да и они нису негде грешили", рекао је Вучић. 

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер