недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Габријел Ескобар: План за Косово је добар и не подилази ни једној страни. Има назнака да би га Београд могао прихватити, надамо се да ће се Курти у неком тренутку ускладити с европским и америчким захтевом
Хроника

Габријел Ескобар: План за Косово је добар и не подилази ни једној страни. Има назнака да би га Београд могао прихватити, надамо се да ће се Курти у неком тренутку ускладити с европским и америчким захтевом

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. јул 2023.

Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар рекао је да је европски план за Косово добар и да не "подилази ни једној страни" те да ће косовски премијер Аљбин Курти "пропустити прилику" ако не прихвати да га спроведе и не усклади се са својим партнерима.

Ескобар је то изјавио синоћ у разговору са хрватским новинарима у Загребу пре поласка на овогодишњи Дубровник форум, преноси агенција Хина.

Хина подсећа да су Србија и Косово у фебруару прихватили европски план за нормализацију односа, а у марту у Охриду и Анекс за имплементацију тог споразума, и наводи да су немири на северу Косова у мају угрозили тај план.

Немири су избили након што су градоначелници, етнички Албанци, уз асистенцију полиције по налогу Приштине, преузели дужност после локалних избора које су већински Срби бојкотовали, а излазност била тек 3,4 одсто, пише Хина.

Амерички изасланик рекао је да има „позитивних назнака“ да би Београд то могао да прихватити, али да то не може рећи и за косовског премијера Аљбина Куртија.

„Надамо се да ће се (Курти) у неком тренутку ускладити с европским и америчким захтевом“, рекао је Ескобар.

На питање какве би последице то могло имати по Косово и хоће ли једна од њих бити повлачење КФОР-а, Ескобар је рекао да та могућност „није на столу“.

„Наше партнерство с Косовом је партнерство с косовским народом, не с једном странком или једном политичком фигуром“, рекао је амерички изасланик за Западни Балкан.

Нагласио је да је последица неприхватања европског плана изгубљена прилика.

„То није казнена мера, то је пропуштање прилика. То се Косову сада догађа јер се не усклађује са својим партнерима“, додао је Ескобар.

Да би дошло до нормализације односа Србија тражи формирање заједнице општина са српском већином на северу Косова, што је предвиђено Бриселским споразумом о нормализацији односа из 2013. године. Косово се настоји изборити да та заједница нема извршна овлашћења, истичући да не жели на својој територији нешто попут Републике Српске у БиХ, наводи Хина.

Говорећи о БиХ Ескобар је рекао да га у Босни и Херцеговини „више забрињава“ могућност економског и демографског колапса од рата, додајући да је то „пуно реалнија опција.

Ескобар је упозорио да у прилог томе иде што БиХ има „далеко најгори економски раст у регији“, најгора је по индексу корупције у регији у 2022. години, да сваке године губи један одсто свог становништва, углавном младих људи.

Амерички изасланик је рекао да се политичка права свих потписника Дејтонског споразума „требају очувати и заштитити“, али је уверен да младе мање оптерећују политичка права од корупције и неповољних економских прилика у земљи.

„Ти људи одлазе не зато што не желе да живе у мултиетничком друштву, одлазе јер не могу да пронађу посао без корумпираних веза“, сматра Ескобар.

Амерички изасланик је додао да је економија Републике Српске „у јако, јако лошем стању“ и да се лидер босанских Срба Милорад Додик „више не сматра корисним по питању економског управљања“.

У најновијем распиривању напетости у БиХ, Скупштина Републике Српске у јуну је на Додикову иницијативу усвојила закон којим је забранио спровођење одлука Уставног суда БиХ на територију тог ентитета, подсећа Хина.

Високи представник за БиХ Кристијан Шмит је одлуком од 1. јула поништио спорне законе и изменио кривични закон БиХ чиме је отворен простор кривичном гоњењу одговорних за угрожавање уставног поретка државе.

Ескобар је рекао да ће Сједињене Државе заштитити Дејтонски споразум, територијални интегритет Босне и Херцеговине, као и централне институције од Додикових напада. Уз то ће бити спремне „реаговати врло снажно“ правним средствима попут санкција ако се испостави да Додикова најава референдума о статусу Републике Српске није само још једна празна претња.

„Нећемо напустити Дејтонски споразум и нећемо напустити наше обавезе према тој земљи. Нема правних путева за отцепљење ентитета. Надам се да је то само политичка реторика, али ако није, бићемо спремни реаговати правним средствима“, нагласио је амерички дипломата.

Ескобар је поновио да САД подржавају пут БиХ према Европској унији који, између осталог, успорава руски утицај.

„Додик хвали (руског председника Владимира) Путина више него што то чини (белоруски председник Александар) Лукашенко“, рекао је амерички изасланик, који сматра то „забрињавајућим трендом“.

Рекао је да не види ништа позитивно у Додиковим односима с Москвом и признаје да су односи Србије и Русије пуно компликованији.

Позитивним оцењује што није било недавних састанака српског председника Александра Вучића с Путином ни састанака на нивоу министарства спољних послова те поздравља што је Србија подржала неколико резолуција УН-а у вези са руском агресијом на Украјину, али је позвао Србију да следи пут својих суседа и уведе санкције Москви.

„Важно је показати солидарност с остатком међународне заједнице у оваквим временима. Подстичемо их да то учине“, рекао је Ескобар.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер