петак, 04. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Габријел Ескобар: Позивам Скупштину Црне Горе да не покушава да формира нову владу према овом закону. САД не би могле да раде са таквом владом. Моја је порука за црногорске лидере: Немојте то да радите
Хроника

Габријел Ескобар: Позивам Скупштину Црне Горе да не покушава да формира нову владу према овом закону. САД не би могле да раде са таквом владом. Моја је порука за црногорске лидере: Немојте то да радите

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. децембар 2022.

Специјални изасланик Сједињених Америчких Држава (САД) за Западни Балкан, Габријел Ескобар, позвао је Скупштину да не покушава да формира нову владу према недавно усвојеним измјенама и допунама Закона о предсједнику.

Ескобар је у интервјуу агенцији МИНА казао да не види како би САД могле да раде са владом која би била формирана под тим условима.

Он је рекао да је, у недостатку потпуно функционалног Уставног суда, доношење контроверзне мјере да се ограниче предсједникова овлашћења, уз игнорисање јасних савјета Венецијанске комисије, додатно нарушило црногорске демократске институције.

"Црна Гора је сада на неистраженој територији, али желим да будем јасан и позовем Скупштину да не покушава да формира нову владу према овом закону. Моја је порука за црногорске лидере: Немојте то да радите", истакао је Ескобар.

Он је рекао да би свака влада формирана на тај начин и без Уставног суда била уставно сумњива.

"Моји састанци овдје су показали да ће бити озбиљних питања њеног легитимитета унутар Црне Горе и у међународној заједници. Обично не говорим о хипотетичким стварима, али не видим како би САД могле да раде са владом која би била формирана под овим условима", казао је Ескобар.

Он је оцијенио да је први корак у рјешавању кризе поновно успостављање потпуно функционалног Уставног суда.

"Венецијанска комисија је била јасна и Сједињене Државе су са тим потпуно сагаласне. Ако имате довољан број квалификованих кандидата за судије Уставног суда, они би требало да буду изабрани без одлагања", поручио је Ескобар.

Он је казао да би тај конкретан корак показао спремност политичких лидера да политичке разлике оставе по страни за добробит државе.

Ескобар је истакао да би, након поновног успостављања Уставног суда, Црна Гора требало да одржи пријевремене парламентарне изборе.

"Од августа 2020. пале су двије владе, и што смо даље од избора то су мандати изабраних званичника све слабији. Нови избори би обновили повјерење грађана у владу и дали јасан мандат који је потребан овој земљи да превазиђе кризу и врати се на пут приступања Европскох унији", рекао је Ескобар.

Он је упозорио да је Црна Гора у дубокој институционалној кризи, скоро у колапсу, и да се приближава статусу нефункционалне државе.

"Тренутна криза је таква да ће неуспјех да се изађе из ње довести до ескалације немира, угрозити пут Црне Горе ка приступању ЕУ, ослабити њене односе са савезницима и дестабилизовати њену економију", казао је Ескобар.

Како је наве, САД су забринуте јер им је потребна јака, поуздана Црна Гора као партнер и НАТО савезник који може преузети важну улогу у рјешавању критичних регионалних и европских питања.

Ескобар је казао да, након што се састао са црногорским челницима и чуо њихова виђења, осјећа одређени оптимизам да ће Црна Гора пронаћи пут напријед.

"И моја порука свим црногорским лидерима је да је сада вријеме да се национални интереси ставе испред партијских интереса и да се направе тешки компромиси потребни да се земља помјери и да на најбољи начин служи интересима грађана Црне Горе. То је оно што очекујемо од руководства наших НАТО савезника", навео је Ескобар.

Он је казао да је Иницијатива Отворени Балкан питање о којем коначно треба да одлуче грађани Црне Горе, било путем референдума или преко изабраних званичника са јасним мандатом бирача.

Ескобар је казао да подржавају све регионалне иницијативе економске интеграције, али да та подршка постоји само ако су испуњена два главна услова.

"Први је да иницијатива приближава земље чланице Европи и да није у сукобу с њиховим европским обавезама у оквиру Берлинског процеса или било којег другог процеса који Европа води. Други услов је да све земље западног Балкана могу да приступе тој иницијативи као пуноправне чланице", прецизирао је Ескобар.

Он је рекао да ће, ако било који од ових услова не буде испуњен, САД повући своју подршку Отвореном Балкану.

"Међутим, желим да будем јасан: нема потребе да се о томе одлучује у овом моменту. Биће времена за озбиљну расправу о том питању у будућности. Сада морамо хитно да дјелујемо на ствари које Црну Гору воде у кризу", закључио је Ескобар.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер