четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франсоа Гзавије Денио: Нисмо предлагали да српска баштина буде косовска
Хроника

Франсоа Гзавије Денио: Нисмо предлагали да српска баштина буде косовска

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. јул 2011.

БЕОГРАД - Француска никада није предлагала да српска културна баштина на Косову и Метохији буде преименована у косовску, изјавио је вечерас француски амбасадор у Београду Франсоа Гзавије Денио.

"Никада нисмо ни размишљали о томе да преименујемо (српско) наслеђе. То је потпуно нетачно", рекао је Денио у интервјуу телевизији Б92 поводом националног празника Француске.

"Ми смо савршено свесни да је реч о српској баштини, коју ја лично познајем и коју веома поштујем, јер је реч о споменицима вредним дивљења. Ми смо апсолутно убеђени да ти споменици припадају Српској православној цркви", казао је Денио.

 На питање у чему је онда била суштина француске иницијативе на заседању Унеска, Денио је одговорио да "није било никакве иницијативе".

"Радило се о рутинској резолуцији коју припрема Секретаријат Унеска, а коју није хтела да прихвати руска делегација", рекао је он и додао да је Француска предложила "статусно неутралан компромис".

Упитан да ли је француски предлог био да се српска баштина назове косовском, Денио је категорички одговорио: "Не, никада".

На питање значи ли то да су делегације Србије, Бразила, Мексика, Кине, Нигерије, погрешно схватиле француски предлог, пошто су гласале против, Денио је казао да је "против била само Русија, а сви други су га прихватили".

Приметивши да је дао ново тумачење онога што се догодило на заседању Унеска у Паризу, од 19. до 29. јуна, новинарка ТВ Б92 је инсистирала на разјашњењу да ли постоји иницијатива Француске да се Грачаница, Високи Дечани или Пећка патријаршија преименују у културну баштину Косова.

"Не постоји", одговорио је категорички француски амбасадор нагласивши да Француску и Србију веже не само историјско пријатељство него и заједничка будућност у оквиру ЕУ.

"Француска политички подржава захтев Србије за отпочињање преговора са ЕУ и надамо се да ће средином октобра, моћи да почне процес који би омогућио брзо решавање питања кандидатуре", казао је Денио.

Он је подсетио да улазак у ЕУ захтева испуњавање одређених обавеза: спровођење реформи, помирење у региону...

"Мислим да је Србија са великом енергијом приступила том послу и видимо позитиван напредак, нарочито последњих година", казао је Денио и као "врло добар" пример навео дијалог с Приштином који је "у интересу грађана и даје конкретне резултате" изразивши наду да ће се дијалог наставити.

Пријем поводом француског државног празника, Дана Бастиље, 14. јула, одржан је вечерас у Београду у присуству државног врха Србије и бројних званица из политичког, привредног и културног живота, представника дипломатског кора и верских заједница.

Пријему су присуствовали председник Србије Борис Тадић, који је каснио скоро 30 минута, премијер Мирко Цветковић, као и око 1.000 гостију, међу којима су били и
представници Владе Србије, Војске Србије, политичких странака и медија.

Денио и представници француске амбасаде положили су раније данас венац на Споменик захвалности Француској на Калемегдану.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер