субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Француско председавање ЕУ најскупље у историји
Хроника

Француско председавање ЕУ најскупље у историји

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. октобар 2009.

Француско шестомесечно председавање Европској унији од јула до децембра прошле године једно је од најскупљих у историји Уније и више од десет пута скупље је од оног када је та земља имала улогу председавајућег 1995. године, установили су француски национални ревизори.

Током шестомесечног председавања, Париз је потрошио невероватних 180 милиона евра, док је цена председавања 1995. године износила 13 милиона евра, указује се у извештају који је данас пренела британска штампа, и додаје да је за оволике трошкове најодговорнији кабинет председника Николе Саркозија.

Као најфлагрантнији пример бацања новца наводи се Саркозијев захтев да му се у апартман хотела "Гранд палас" у којем је требало да борави током тродневног самита Медитеранске уније, угради специјалну туш кабину прављену по његовој мери, што је коштало више од 275.000 евра, да га француски председник на крају не би употребио ниједном.

Указује се, такође, да је много новца потрошено на скупове и вечере од којих је најскупља била она организована за шефове држава и влада управо на самиту Медитеранске уније.

Свечана вечера на отварању самита коштала је више од милион евра, односно више од 25.000 евра по званици.

Шеф Финансијског комитета француског сената Жан Артиус оценио је да "велика већина од 500 скупова које је у том периоду организовало француско председништво, није било потребна и да никако није допринела успеху Француске".

Он је указао да је тешко установити ко је платио цех Саркозијевог луксузирања, јер су финансијски токови у ЕУ "нетранспарентни" и не зна се поуздано шта је платила Унија, а шта само Француска.

"У сваком случају, целокупну цену платили су грађани ЕУ, било да су само из Француске, било да су из других чланица Уније", рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер