четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Француска: Оланд потврдио размимоилажења са Саркозијем
Хроника

Француска: Оланд потврдио размимоилажења са Саркозијем

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. април 2012.

Франсоа Оланд припрема за прве дане свог евентуалног мандата на месту председника Француске отворену дискусију са европским савезницима и НАТО о буџетском споразуму и Авганистану, али ће углавном наставити досадашњу политику према Турској.

У случају победе у другом кругу избора 6. маја, кандидат социјалиста, Франсоа Оланд, потврдио је да му је циљ окончање повлачења 3.400 војника из борбених снага из Авганистана до краја ове године, док је одлазећи председник Никола Саркози то предвидео за крај 2013. године.

Саркози, међутим, сматра такво обећање "потпуно неодговорним и чак опасним", оцењујући да би то била "срамота". То питање ће бити на дневном реду самита НАТО крајем маја у Чикагу.

Друга осетљива тема о којој Оланд жели да разговара, али са европским партнерима, јесте споразум о буџетској дисциплини потписан 1. марта како би се он "допунио и побољшао" и то већ на наредном самиту крајем јуна у Бриселу.

Кад је реч о Турској, Оланд није показао велику жељу за отопљавањем односа погоршаних током мандата Саркозија.

Као председнички кандидат, Оланд је потврдио намеру да брзо буде усвојен закон којим се кажњава негирање геноцида над Јерменима 1915. за време Отоманског царства.

Оланд је синоћ рекао и да "још нема услова" за улазак Турске у Европску унију "у наредних пет година".

Он се није међутим изјашњавао да ли би Турску уопште требало примити у ЕУ чему се противи Саркози и предлаже неку врсту партнерства са том земљом.

"Постављен је принцип преговарања. То је прихватио Жак Ширак ...

Преговори су у току", подсетио је Оланд.

Преговори Турске и ЕУ који су почели 2005. године, у блокади су зато што Анкара одбија да примени царинску унију на грчком делу Кипра који она не признаје. Тај део Кипра ушао је 2004. године у Европску унију.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер