Вашингтон - Након што је у Спољнополитичком одбору америчког Сената ратификован Протокол о приступању Црне Горе НАТО-у, магазин Форбс жестоко је критиковао ужурбаност.
У магазину Форбс, о ужурбаности која је довела до ратификовања Протокола о приступању Црне Горе НАТО-у, имају опаску да је реч о држави "величине једног мањег конгресног дистрикта".
Колумниста Форбса Даг Бандоу, наиме, констатује да се Црна Гора налази на "нестабилном, бруталном и националистичком Балкану, језгру огромног броја конфликата који су се дешавали кроз историју".
За Црногорце каже да су кроз историју пролазили кроз тешке периоде, борећи се против "доминације Турака, Аустроугара, Италијана, Руса и Срба".
"Ипак, то није аргумент за пријем у НАТО. Највећи комплимент који Црна Гора може да добије јесте тај да је међународно небитна. Енклава огрезла у ноторној корупцији, која се пре 10 година одвојила од Србије, Црна Гора се нада да ће се обогатити чланством у НАТО. Имајући у виду да Вашингтон великодушно донира нове кандидате за чланство у НАТО, то је врло могуће. Ипак, требаће доста труда како тај новац не би отишао у руке оних због којих Црну Гору зову мафијашком државом. Штавише, прошли премијер Мило Ђукановић, који је водио земљу четврт века, има дугу историју корупције и других криминалних активности. Чак га и зову 'господин 10 посто'", пише Форбс.
Према мишљењу изнетом у магазину, Мајкл Карпентер, заменик секретара одбране САД, у свом сведочењу пред Сенатом изнео је "гомилу глупости", попут тога да "Црна Гора и НАТО деле исте вредности демократије, индивидуалне слободе и владавине права".
"Стендап комедија у Сенату настављена је тврдњом да ће војска Црне Горе бити допринос НАТО алијанси. То су мале оружане снаге које иду ка ишчезавању. Како ће увођење корумпираног војног патуљка у НАТО допринети јачању Алијансе и стабилности Европе?", пита се у тексту у магазину.
Након рата у Украјини, многе земље забринуле су се да их чека сукоб с Русијом, констатује се у овом магазину и поново пита да ли је то бар један аспект који Црна Гора испуњава.
Спољнополитички одбор америчког Сената подржао је једногласно резолуцију о ратификацији Протокола о приступању Црне Горе НАТО.
"Микродржава има мање од 2.000 војника. Њене снаге једва испуњавају капацитете за унутрашње потребе. Америка сакупља савезнике на сличан начин као што Американци сакупљају Фејсбук пријатеље. С једном разликом: Фејсбук пријатељи не коштају ништа. Није ни чудо што се Трамп противио ратификацији. Ипак, Обамина администрација га је претекла, и успела да прогура причу о 'реформама и интеграцији Балкана у НАТО'. Ако увођење ганстерске државе у војни савез то заиста и значи. Да ствар буде гора, тај корумпирани војни патуљак добиће свој глас и у Бриселу", наводи се у овом магазину.
О осталим земљама региона, Форбс наводи да су ван Алијансе и пита има ли смисла да НАТО прима неквалификоване државе.
"У региону су и Босна и Херцеговина, Македонија и Србија, које имају већу војску од Црне Горе, нарочито Србија, али то није важно. БиХ није чак ни права држава, то је политички артефакт који на окупу остаје захваљујући страном притиску. Косово је подељено, корумпирано, и непризнато у већини света. Македонија не може ни име да добије, а камоли нешто друго. Србија, која је била мета бруталне агресије НАТО пре 17 година нема намеру да уђе у Алијансу, већ остаје блиска Москви", наводи Форбс и истиче да би интеграција Балкана требало да буде европски, а не евроатлантски пројекат.
За шта је ЕУ дизајнирана ако не за интеграцију малих, фрагилних и небитних делова континента у друштво са великим играчима, пита поново Форбс и истиче:
"Балкан је ионако далеко интересантнији Русији и Европској унији него Америци, која не мора баш у све да се меша. Није све одговорност САД. Ако Америка мисли да је тиме победила Русију у некој борби за утицај, можемо само да поручимо следеће: Владимир Путин се сигурно већ сакрио у свој подземни бункер у Кремљу из страха од моћне црногорске армије."
(Танјуг)
|