среда, 18. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Форбес: Кинези упозоравали Инфраструктуру железнице да су станице дуж трасе Нови Сад - Суботица небезбедне и да их треба проверити
Хроника

Форбес: Кинези упозоравали Инфраструктуру железнице да су станице дуж трасе Нови Сад - Суботица небезбедне и да их треба проверити

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. децембар 2024.

 Мање од 20 дана након несреће у Новом Саду, кинески извођачи радова, ЦРИЦ и ЦЦЦЦ, упутили су допис Инфраструктури железнице Србије којим их подсећају да су упозоравали на старост станица дуж трасе Нови Сад - Суботица. Предложили су да се испита њихова употребљивост и издржљивост.

Наслов мејла је "Подсетник у вези са проблемима на постојећим станичним зградама на деоници Нови Сад - Суботица". Допис је састављен 18. новембра, али је упућен нешто после поноћи 19.

На почетку дописа, Кинези подсећају да је пројектовани век станичне зграде, још према прописима из доба Југославије, 50 година.

Ко је одобрио?

- Поставља се питање по ком принципу је у Идејном пројекту донета одлука да се стари објекти поново користе? Пре одлуке о поновној употреби, да ли су објекти испитани, процењени и прегледани од стране стручних лица? - наводи су мејлу кинеских компанија.

Допис је достављен сада већ бившој директорки Инфраструктуре железнице Јелени Танасковић. У ЦЦ су стављени надзор и в.д. помоћнице министра грађевинарства Анита Димоски, пише Форбес Србија.

Кинези истичу да је јасно да су поједини објекти на деоници Нови Сад-Суботица изузетно стари.

- Примера ради, станична зграда у Суботици изграђена је 1882. године. Станичне зграде у Кисачу и Бачкој Тополи изграђене су крајем XИX вела. Станична зграда у Наумовићеву изграђена је почетком XX века. Станична зграда у Жеднику изграђена је 1943. године и станична зграда у Змајеву изграђена је деведесетих година XX века - подсећају Кинези.

Кинеске компаније потом подсећају да су приликом реновирања и делимичног санирања старих станичних објеката, приметили проблеме који нису били обрађени пројектном документацијом. Они тврде да су благовремено достављали дописе у вези са тим Инвеститору односно Инфраструктури железнице. Као пример наводе допис од 23. фебруара 2023. о проблемима у станичним зградама у Жеднику и Бачкој Тополи и да су доставили и захтев за додатне радове.

- На поменути допис, Извођач је добио следећи одговор: Ови проблеми су грешке у пројекту, и овакве ризике је требало узети у обзир пре давања понуде за извођење овог пројекта - наводи се у допису.

Кинеске компаније потом истичу да "овакав одговор није прихватљив".

- Извођач је своју понуду дао на основу нацрта Идејног пројекта, а Пројекат за грађевинску дозволу и Пројекат за извођење су израђени на основу Идејног пројекта. Сам обим радова је дефинисан у фази Идејног пројекта - навеле су кинеске компаније.

Проблем се вуче још од Идејног пројекта

- С обзиром на то да је обухват радова из ПГД и ПЗИ за старе станичне зграде дефинисан Идејним пројектом, а евидентно постоји неусклађеност између пројектне документације и стања на терену, може се закључити да је најпре проблем у самом Идејном пројекту и да је требало да се најпре измени исти - истичу у конзорцијуму ЦРИЦ-ЦЦЦЦ.

Кинези наводе да иако нису добили одобрење за додатне радове на станици у Бачкој Тополи, ипак су извели радове на делимичном ојачању објекта.

- Како су текли радови на поменутом објекту, тако су откривени следећи проблеми. Опека лучне конструкције изнад прозора на првом спрату станичне зграде је била лабава. Дрвене греде попуцале, а на постојећој конструкцији није било монтираних греда. Плафони у просторијама 1-4 су озбиљно застарели, дотрајали, оштећени, итд. Зидови на првом спрату станичне зграде су стари, нису довољно стабилни, а већи део површине подаје оштећен. Дрвена гредна конструкција крова станичне зграде има пукотина и лоше је повезана - таксативно су навеле кинеске компаније.

Они подсећају да "ниједно од горенаведених проблема није било у обухвату радова реновирања за које је био задужен извођач. Станична зграда у Бачкој Тополи је стара више од 120 година".

Сигурно ће изазивати проблеме у будућности

Следи и озбиљно упозорење.

- Иако је Идејним пројектом предвиђено само спољашње површинско реновирање станичне зграде, проблем је у томе што је сав грађевински материјал станице стар. У будућности ће сигурно изазвати више системских и целокупних безбедносних поблема, те је потребно да Инвеститор испита и утврди стање целе станичне зграде - препоручују кинеске компаније.

И доносе финални закључак.

- Имајући у виду да су станични објекти на деоници Нови Сад - Суботица поприлично застарели, тешко је проценити јачину или издржљивост постојећег грађевинског материјала на основу изгледа, а њихов животни век је вероватно премашио пројектовани век трајања. Извођач предлаже Инвеститору да унајми стручно лице које ће извршити целокупно испитивање и процену старих станичних зграда. У складу са тиме направити Извештај о извршеној техничкој процени и испитивању, и на тај начин потврдити да су старе станичне зграде безбедне, употребљиве и издржљиве - стоји у допису који потписује представник конзорцијума Ћи Фенгжан.

Без одговора

Форбес Србија је тражио од кинеског конзорцијума потврду да су упутили овај допис. И да ли су добили одговор Инфраструктуре. Ипак, није било одговора на ово питање. Као ни на питање да ли имају сазнања да је Инфраструктура железнице предузела кораке да испита стање станичних зграда на траси од Новог Сада до Суботице.

Питање да ли су добили овај допис кинеског конзорцијума новинари су упутили и портпаролу Инфраструктуре железнице Србије. Питали су и да ли су предузети кораци да се испита стабилност зграда односно да ли је то у плану. Одговор није стигао.

(direktno.rs)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер