субота, 18. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фонд за развој демократије: Неопходно је закључити темељни уговор Владе Црне Горе са СПЦ, а не ултиматум у вези примене Закона о слободи вероисповести
Хроника

Фонд за развој демократије: Неопходно је закључити темељни уговор Владе Црне Горе са СПЦ, а не ултиматум у вези примене Закона о слободи вероисповести

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јул 2020.

Иако оспораван, Закон о слободи вјероисповијести даје верским постојећим и будућим верским заједницама четири, односно пет могућности за испољавање вероисповести у Црној Гори:

Прва могућност: Несметано обављање веросповест без какве регистрације верске заједнице, али без поседовања статуса правног лица (поседовање рачуна код банке, поседовање својинских права на имовини, остваривање радно-правног статуса и сл.).

Друга могућност: Слободно регистровање верске заједнице код надлежног органа са стицањем статуса правог лица, са свим правима која тај статус подразумева.

Трећа могућност: Слободно евидентирање постојећих верских заједница код надлежног органа.

Четврта могућност: Закључивање уговора којим се уређују питања од заједничког интереса. На тај начин Исламска верска заједница и Јеврејска верска заједница закључиле су 2012. године са Владом посебне споразуме о регулисању свога статуса. Истоверемно, и  Света столица је трајно регулисала свој положај у Црној Гори тако што је са Црном Гором, у Ватикану, закључила темељни уговор.

Пету могућност: жељу Митрополије, да се кроз дијалог промени спорни Закон и да се задржи постојећи статус -, Влада ЦГ јуче је одбацила. Чак и да је прихваћена ова жеља Митрополије то не би била никаква гаранција - да у неком наредном периоду ова или нека будућа влада неће опет, самоиницијативно, да промени овај Закон.

Оваквом Одлуком Влада је створила услове да Црна Гора са Српском православном црквом закључи темељни уговор - какав је 24.6.2011. године закључила са Светом Столицом у Ватикану и који је затим  29.5.2012. године ратификовала Законом о потврђивању Темељног уговора између Црне Горе и Свете Столице.

Оваква Одлука Владе сагласна је Уставу ЦГ као и обавезујјућим конвенцијама којима је забрањена дискриминација (СПЦ у односу на Свету Столицу, Исламску и Јеврејску верску заједницу), а сагласна је и обећању, односно званићној изјави Премијера Душка Марковића датој 7.2.2020. године Оливеру Вархељију – комесару Европске која гласи: „Упознао сам комесара са иницијативом Владе и мојим писмом митрополиту црногорско приморском да заједнички сагледамо најбоља решења за имплементацију Закона и потписивање темељног уговора који је увијек модел за постизање циљева у односима државе и цркве. На тај начин, још једном демонстрирамо демократске капацитете да кроз дијалог и разговор….“

(Фонд за развој Демократије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер