понедељак, 31. март 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Флоријан Бибер: ЕУ предуго веровала да би Вучић могао да потпише споразум са Косовом који укључује неку форму признања
Хроника

Флоријан Бибер: ЕУ предуго веровала да би Вучић могао да потпише споразум са Косовом који укључује неку форму признања

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. септембар 2020.

Европска унија је предуго веровала или бивала обмањена од председника Србије Александра Вучића, да би он ипак могао да потпише споразум са Косовом који укључује неку форму признања, изјавио је у интервјуу за Дојче веле професор Универзитета у Грацу Флоријан Бибер.

Он је о споразуму постигнутим у Вашингтону рекао да га не сматра великим кораком ни у једном правцу, нити сигналом за побољшање односа.

"Не видим споразум као велики корак ни у једном правцу, нити као сигнал за побољшање односа или могуће признавање Косова. Споразум је садржински веома танак. За Косово је једино можда позитиван сигнал признање од Израела, прво важно признање у последње време, али ни то није велики пробој", оценио је Бибер.

Економска сарадња је свакако позитивна, али не треба веровати да то нужно води политичком приближавању, рекао је Бибер, који је координатор Саветодавне групе за европску политику на Балкану (БиЕПАГ).

Бибер је рекао да Београд одуговлачи са признањем, а то одуговлачење може да се прекине, ако се "испостави да тактика одуговлачења не може да траје вечно".

"До сада ЕУ није довољно критички посматрала ту тактику Београда, верујући, или бивајући обмањивана од председника Вучића, да ће он пре или касније можда потписати споразум", рекао је он.

"Мислим да ЕУ мора да пошаље јасан сигнал да ће бити споразума који укључује де факто или де јуре признање Косова или се приступни процес Србије ставља на лед. То би била јасна порука, оправдана и тиме да се стање демократије у Србији последњих година знатно погоршало", рекао је Бибер.

Према његовим речима, питање пресељења амбасаде Србије остаје релеватно за Србију ако амерички председник Доналд Трамп победи на изборима. Ако Трамп изгуби, мотивација Србије ће бити мања, додао је Бибер.

(Н1, Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер