среда, 20. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Рикер: Статус кво на Косову неодржив, Русија и Кина покушавају да опструишу или успоре евроатланске интеграције држава Западног Балкана
Хроника

Филип Рикер: Статус кво на Косову неодржив, Русија и Кина покушавају да опструишу или успоре евроатланске интеграције држава Западног Балкана

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. децембар 2020.

 Русија и Кина покушавају да опструишу или успоре евроатланске интеграције држава Западног Балкана, рекао је данас виши званичник Бироа за европска и евроазијска питања у америчком Стејт Департменту Филип Рикер.

„Док Русија покушава да сеје политички хаос и профитира од њега, Кина покушава да купи лојалност региона кроз стратешке инвестиције, оптерећене зајмовима који ће бити терет за будуће генерације“, навео је амерички званичник, а пренео је Радио Слободна Европа (РСЕ).

Када је реч о Србији и Косову, статус кво је неодржив, рекао је Рикер на онлајн форуму „To Be Secure“ (2BS), и додао да је споразум који су Београд и Приштина потписали у Белој кући 4. септембра, пример лидерства какав треба региону.

Када је реч о Србији и Косову, статус кво је неодржив. Споразум који су Београд и Приштина потписали у Белој кући 4. септембра, пример лидерства какав треба региону

На питање како ће САД обновити поверење према региону које је, према неким оценама, нарушено током мандата администрације Доналда Трампа, Рикер је одговорио да САД и ЕУ деле заједничку визију према Западном Балкану.

„То је визија региона интегрисаног у евроатлантску заједницу и она није нарушена ни претходних година, о чему говоре Преспански споразум, споразум о изборној реформи у Албанији, изборима у Мостару, те споразум у Вашингтону и дијалог Србије и Косова“, навео је Рикер.

Западни Балкан је деценијама премет пажње и улагања САД и тако ће остати све док се не оствари циљ да добије пуну трансатлантску структуру, навео је Рикер на онлајн форуму у организацији Атлантског савета Црне Горе.

„Наша стратегија националне безбедности укључује и наш интерес да Европа буде снажна и слободна. А што је Западни Балкан снажнији, то је снажнија Европа и наше трансатланско партнерство“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер