четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Рикер на прослави Дана државности Србије у Конгресној библиотеци у Вашингтону: САД охрабрене развојем догађаја између Србије и Косова
Хроника

Филип Рикер на прослави Дана државности Србије у Конгресној библиотеци у Вашингтону: САД охрабрене развојем догађаја између Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. фебруар 2020.

 САД су и даље снажно посвећене Западном Балкану и охрабрене развојем догађаја између Србије и Косова, рекао је вршилац дужности помоћника државног секретара САД Филип Рикер на прослави Дана државности Србије у Конгресној библиотеци у Вашингтону, преноси Глас Америке.

Пријем у Конгресној библиотеци поводом Дана државности је организовала у уторак увече амбасада Србије у САД.

Највиши званичник Стејт департмента задужен за Балкан је говорио о успонима и падовима у односима Србије и САД кроз историју и истакао да ће САД стајати уз Србију као партнер и пријатељ док испуњава своје циљеве - чланство у ЕУ и спровођење реформи.

"САД цене партнерство са Србијом и делимо визију демократске Србије са развијеном економијом, која је у миру са суседима и у потпуности интегрисана у Европу. Нормализација односа са Косовом је важна за остварење свих ових циљева. Охрабрује нас што су Србија и Косово недавно потписали писмо о намерама да се обнови лет између Београда и Приштине, да осигурају да границе повезују, а не деле. Ово је практични потез који ће обезбедити инвестиције, туризам, комерцијалне и људске везе. Такође се ради и на обнови железничког саобраћаја. Као што рекох Рику Гренелу – имате авионе, возове, шта је следеће?"

Рикер је рекао да Америка остаје снажно посвећена региону.

"Када је амбасадор Ричард Гренел именован за специјалног изасланика Беле куће, а мој заменик Метју Палмер за специјалног изасланика државног секретара, показали смо још једном да је за америчку дипломатију то приоритет", рекао је Рикер који је свој говор завршио на српском.

"Честитам вам Дан државности и желим све најбоље вама народу Србије, верујем да је пред нама још много година плодне сарадње и пријатељства. Хвала."

Амбасадор Србије у САД Ђерђ Матковић потврдио је да је именовање Палмера и Гренела протумачено као снажан израз америчке подршке и рекао за Глас Америке да решавање питања Косова остаје највећи изазов у односима Србије и САД. Матковић је рекао да је срећа да је Србија са САД постигла велики напредак око њиховог разумевања да то питање мора да се реши на обострано задовољство или да обе стране буду подједнако незадовољне.

"Значи, компромисно решење је права ствар. Ми да бисмо постали чланови ЕУ морамо да постигнемо нормализацију односа са Косовом и ми радимо са САД веома интензивно на томе. Мислим да смо постигли један напредак,али има још доста да се ради и то остаје један од највећих изазова", рекао је амбасадор Србије.

Он је изразио мишљење да су Американци, "не само због својих интереса, већ и због региона, да би се постигли мир и стабилност, веома заинтересовани да се то реши."

"Америка и Србија добро сарађују на нивоу војски и полиција, а економска сарадња, иако је у порасту, није још достигла пун потенцијал", рекао је српски амбасадор у САД.

Потпредседавајући српског кокуса у Конгресу, демократски конгресмен из Мизурија Емануел Кливер наговестио је да би то могло да се промени.

"Мислим да су се односи побољшали, али да има још посла да се обави да би се оснажила веза. Делегације из САД, а посебно бизнисмени који би били заинтересовани да шире посао у Србији, треба да почну то и да разматрају. Сад радим на томе да формирам делегацију бизнисмена из Канзас Ситија и да их поведем у Србију. У мом дистрикту су седишта мобилног оператера Спринт, компаније за израду честитки Халлмарк Цардс, агенције за пријаву пореза. Ја се надам да ћемо у наредних неколико година остварити блискост као са другим нашим пријатељима".

Кливер је рекао да би посета бизнисмена Србији могла да се догоди крајем лета ове године, у периоду између примарних избора у Демократској странци и председничких избора у новембру у САД.

На пријему у Конгресној библиотеци, били су и председавајући српског кокуса у Конгресу Стив Стајверс, помоћник америчког државног секретар за образовање и културу Мери Ројс, бивши амерички амбасадор у Србији Кајл Скат, бројне дипломате, представници невладиних и међународних организација.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер