среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Филип Рикер: Ко је против бриселског споразума - супротставља се САД
Хроника

Филип Рикер: Ко је против бриселског споразума - супротставља се САД

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. јул 2013.

Спровођење бриселског споразума допринеће релаксирању односа између Косова и Србије, оценио Филип Рикер током сусрета са „председницом Косова“ Атифете Јахјагом.

Како је саопштено из кабинета Јахјаге, током сусрета са „косовском председницом“ Рикер је истакао значај спровођења споразума, пошто се њиме стварају услови за релаксирање односа између две земље.

На конференцији за медије након заједничког састанка, помоћник америчког државног секретара Филип Рикер охрабрио је „Владу“ и „Скупштину Косова“ да усвоје закон о амнестији који је како је он рекао од кључног значаја за имплементацију споразума од 19 априла.

"Премијер је споменуо закон о амнестији који је критичан и веома важан део споразума 19 априла. Ја сам задовољан да ће Влада и Скупштина, завршити своје обавезе у овом правцу који је веома важан корак ка имплементацији. Мислим да је јучерашња дебата указала да неки људи нису били добро информисани тачно шта садржи овај закон. Охрабрујем све грађане да прочитају овај закон и нека схвате да је овај закон резултат процеса дијалога, и о њема је постигнут договор у Бриселу. Такође овај закон је подржан експертизом САД и ЕУ, наши адвокати су помогли у том процесу и охрабрујем их да наставе даље како би доказали озбиљност коју је Косово показало задњих година", рекао је Рикер.

„Премијер“ Хашим Тачи је изјавио да је су политичким спектром усагласили кораке како би се следеће недеље поново гласало о закону о амнестији и да нема разлога да се састанак са премијером Србије Ивицом Дачићем одложи.

"Ја се надам и верујем да ће се састанак са премијером Дачићем у понедељак одржати, нема разлога за одлагање. Ми ћемо наставити нашом агендом о питањима која се имплементирају. Косово се обевезало да ће завршити све њене обавезе. Ми смо се да данас састали са политичким спектром који подржава процес дијалога и спровођења. Верујем да су усаглашени кораци које треба пратити Влада а и Скупштина у вези закона о амнестији, тако да не верујем да има разлога да се састанак у понедељак одложи. Ми ћемо разговарати о питањима телекомуникације и енергије и оптимиста сам да ће се о ова два питања о којима смо вец дуго разговарали, постићи договор", рекао је Тачи.

Рикер је данас оштро критиковао покрет Самоопредељење на Косову оптужујући их за ометања процеса примене бриселског споразума, ометање рада институција и дипломата.

Такве оцене Рикер је изнео на заједничкој конференцији за медије са „премијером Косова“ Хашимом Тачијем после своје посете Приштини током које се састао и са „председницом Косова“ Атифете Јахјагом.

Рикер је поручио Самоопределењу и свима онима који се "понашају као кловнови" да имају у виду да он, амбасадорка САД (Трејси) Џејкобсон или било који други амерички дипломата не представљају себе, већ америчку државу и председника САД.

"Кловнови који желе да играју и да буду насилни треба да два пута размисле о својим делима и утицају на будућност њихове земље", рекао је Рикер поручујући да понашање које демонстрира Покрет Самоопредељење не припада 21 веку.

Критике високог америчког дипломате су дошле након најновијих протеста посланика и присталица Самоопредељења ради спречавања ратификације Споразума Косова и Србије у „Скупштини Косова“.

Током тих протеста посланика Самоопредељења је ометана и америчка амбасадорка да уђе у зграду „Скупштине Косова“ и том приликом је задобила лакше повреде.

Рикер је рекао да се они који се супростављају примени Споразума о нормализацији односа Косова и Србије у суштини супростављају и политици САД.

(Б92-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер