субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фатмир Хасани: Разменом територија и Србија и Косово решили би проблеме са својим националним мањинама
Хроника

Фатмир Хасани: Разменом територија и Србија и Косово решили би проблеме са својим националним мањинама

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. јануар 2018.

 Народни посланик у Скупштини Србије из редова Партије за демократско деловање (ПДД), која предводи локалну власт у Бујановцу, Фатмир Хасани верује да би огромна већина Албанаца на југу Србије била за размену територије са Косовом.

Заменик председника Општине Стојанча Арсић одбацује ту могућност, као лошу и немогућу опцију.

"Ако би питали Албанце овде на југу Србије да ли су за припајање овог подручја, Прешевске долине, Косову - огромна већина би одговорила позитивно. Као што је то био случај и на референдуму 1992. године", подсетио је Хасани.

Он је сигуран да и сви Срби на северу Косова желе да живе у склопу државе Србије и објашњава да би "свако желео да живи са својима".

Хасани је ФоНету рекао да би разменом територија и Србија и Косово решили проблеме са својим националним мањинама, али је резервисан по питању става међународне заједнице о овој теми.

"Међународни фактор можда не би дао дозволу за размену територија, прибојавајући се ланчане реакције, односно сличних захтева који би уследили у окружењу, али и широм света", свестан је Хасани.

Ипак, он мисли да би евентуални договор о размени постигнут између Приштине и Београда био од пресудног значаја за реализацију ове идеје.

С друге стране, заменик председника Општине Стојанча Арсић одлучно одбацује могућност евентуалне промене граница, позивајући се на "јасан став међународне заједнице".

"Општине Бујановац, Прешево и Медвеђа су саставни део државе Србије, а Албанци који живе на овим просторима су грађани државе Србије, у чији систем би требало да се интегришу и остварују своја права", рекао је Арсић.

Он је ФоНету рекао да је размена територија "лоша и немогућа опција" и упозорио на могуће последице по читав регион и "домино ефекат".

"Покренуло би се питање западне Македоније и осталих подручја, што би довело до дестабилизације читавог региона, а не само југа Србије и севера Косова", објаснио је Арсић.

Према његовој оцени, овакве идеје ипак ни на који начин не утичу на односе Срба и Албанаца у самој општини Бујановац.

"И једни и други су свесни да не може да дође до таквог сценарија. Ова тема се пласира у јавност само када треба скренути пажњу са неких других ствари које се дешавају овде на југу Србије", закључио је Арсић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер