уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фактор плус: Већина грађана сматра да Александар Вучић треба да постане премијер
Хроника

Фактор плус: Већина грађана сматра да Александар Вучић треба да постане премијер

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. јул 2013.

Највећи број грађана Србије би услучају ванредних парламентарних избора гласао за Српску напредну странку, 40,9 одсто.

На другом месту је опозициона Демократска странка за коју би се изјаснило 11,8 одсто испитаника, показало је данас објављено истраживање јавног мњења агенције Фактор плус.

Анкета је спроведена од 18. до 23. јула на узорку од 1.120 испитаника из читаве Србије, а представљено је у Медија центру у Београду.

Истраживач Фактор плуса Предраг Лацмановић рекао је да лидер СНС Александар Вучић има највећу подршку грађана, захваљујући борби против корупције и да већина испитаника сматра да би он требало да буде и премијер.

На питање ко би требало да буде премијер, 74 одсто анкетираних сматра грађани да би то требало да буде Вучић, а 15 одсто се изјаснило за садашњег премијера Ивицу Дачића.

Упитан ко је платио истраживање јавног мњења, Лацмановић је агенцији Бета рекао да их Фактор плус сам спроводи, да јача своју репутацију.

"Живимо од тржишних испитивања и на овај начин градимо репутацију агенције. Сами смо створили пакет услуге која се зове политички барометар и он излази на месец и месец и по дана", рекао је он.

На трећем месту по популарности, после СНС и ДС, је Социјалистичка партија Србије за коју би, по анкети, у случају избора гласало 10,6 одсто бирача, а за њима следи Демократска странка Србије са подршком од 7,4 одсто.

По истраживању Фактор плуса, цензус би још прошла само Либерално-демократска партија са пет одсто подршке, а тик испод цензуса су Уједињени региони Србије са 4,6 одсто.

Лацмановић је рекао и да то што је, по истраживању, УРС испод цензуса, не треба узимати као готову ствар јер је лидер те странке МлаЂан Динкић у предизборним кампањама увек успева да повећа подршку и прескочи цензус.

На питање о томе да ли су за ванредне парламентарне изборе, већина испитаника је одговорила потврдно, а против је 26 одсто.

Као разлог за евентуално расписивање избора грађани су на прво место ставили отпор појединих странака реконструкцији Владе и "превелике апетите" појединих странака.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер