уторак, 03. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Фајненшел тајмс": Упркос потенцијалним економским бенефитима, у Србији постоји широко раширено противљење пројекту „Јадар“
Хроника

"Фајненшел тајмс": Упркос потенцијалним економским бенефитима, у Србији постоји широко раширено противљење пројекту „Јадар“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. септембар 2024.

 Хиљаде српских активиста окупило се на протесту у Београду, како би изразили незадовољство због планова за отварање рудника литијума, за шта влада каже да ће ојачати економију земље.

Протест у недељу увече, који је организовала организација Еко стража, последњи је у серији скупова због планова да Рио Тинто отвори рудник литијума, што је пројекат који српска влада означава као економску прекретницу, али за који активисти и локално становништво наводе да би уништио долину Јадра, која лежи изнаад највећег европског налазишта овог критичног минерала, пише Фајненшел тајмс.

„Овај протест има јасну политичку поруку: Неће бити копања литијума. Треба да станемо уз свакога ко брани (Јадар)“, поручио је Саво Манојловић, активиста који је организовао масовне блокаде 2022. које су затвориле делове земље и приморале власти да откажу пројекат, наводи лист.

Српски председник Александар Вучић и победник спорних избора у децембру и јуну, поново је оживео планове за рудник ове године, пише Фајненшел тајмс и додаје да је у јулу подршку за то добио од лидера ЕУ, укључујући и немачког канцелара Олафа Шолца, и главне европске аутомобилске компаније, као што су Мерцедес Бенц, Фолксваген и Стелантис.

Литијум је кључна компонента батерија за електрична возила, а влада очекује да ће јој рударење донети између 10 и 12 милијарди евра годишњем БДП, који је износио 64 милијарде евра у 2022. То би обезбедило преко потребно јачање економије у којој је БДП по глави становника мањи од 50 одсто просека ЕУ у 2023, оцењује Фајненшел тајмс.

Упркос потенцијалним економским бенефитима, постоји широко раширено противљење том пројекту, додаје овај медиј.

Десетине хиљада људи протестовало је у Београду и широм земље прошлог месеца у знак противљења пројекту, за који неки стручњаци кажу да ће начинити знатну штету по животну средину и здравље људи који живе у тој области

Десетине хиљада људи протестовало је у Београду и широм земље прошлог месеца у знак противљења пројекту, за који неки стручњаци кажу да ће начинити знатну штету по животну средину и здравље људи који живе у тој области.

Неки активисти су заузели железничке станице у Београду, подсећајући на блокаду главних аутопутева и мостова, што је приморало владу да одустане од пројекта Јадар 2022.

Мада у недељу није било извештаја о хапшењу, од како су протести почели прошлог месеца, десетине организатора су се суочили са полицијским рацијама и оптужбама да насилно руше уставни поредак, што носи казну затвора до 15 година, наводи ФТ.

„Морамо да бранимо све активисте који се боре за земљу, воду, ваздух, демократију и владавину права“, навела је Еко стража у свом позиву на последњи протест.

„Репресија против активиста је претња основним људским и грађанским правима и долази из истог извора који угрожава животну средину у Србији. Сваку грађанску непослушност угушиће неосновани озбиљни криминални преступи, ако их не зауставимо“, додаје се.

Полиција и тужилаштво Србије, који надгледају поступање полиције на протестима, нису били доступни за коментар, пише ФТ.

Срби су подељени по питању бенефита од рудника литијума, а активисти, укључујући еколошке групе, упозоравају на опасности по животну средину земље.

Рио Тинто се такође сукобио са научницима који су у часопису Натуре тврдили да тај пројекат носи неоправдане ризике. Компанија је захтевала да чланак, који је оценила као нетачан, измени или повуче.

Рио Тинто се такође сукобио са научницима који су у часопису Натуре тврдили да тај пројекат носи неоправдане ризике. Компанија је захтевала да чланак, који је оценила као нетачан, измени или повуче

Економиста Александар Матковић, који је у августу објавио чланак против рудника, добио је претње смрћу, које су престале када је са њима изашао у јавност и приморао полицију да истражи случај.

„Вучић највероватније види електрична возила као услов за наставак свог ауторитарног режима. Овде имамо апсолутно спајање зелене транзиције и ауторитаризма… (отварање) нових врата неоколонијализму“, написао је Матковић у чланку.

Александра Булатовић, активисткиња и професорка кривичног права, коју је полиција испитивала више од три сата, рекла је да јој је полиција рекла да су истрага и хапшења подстакнути објавама активиста на друштвеним мрежама у којима се позива на наставак отпора против рудника.

Полиција јој је казала да су почели да предузимају акцију после објаве Еко страже 15. августа, у којој се наводи да ће „следеће блокаде бити организоване на неколико стотина места истовремено… и одвешће до тоталног колапса система“.

Булатовић је навела да Београд нема доказ о било каквој стварној завери да се сруши влада.

Лидер Еко страже Бојан Симишић тврди да Београд ради оно што Запад од њега тражи.

„Вучић је испоручитељ. Западњаци га подржавају у кризи. Финансирамо се само од чланства и функционишемо са веома мало пара. Сви имамо послове. Не финансира нас иједна амбасада. Немамо подршку из ЕУ. Никакву подршку Запада“, поручио је Симишић.

Активисти Еко страже инсистирају да ће наставити протесте „до победе“ против пројекта Јадар.

„Неће бити копања“, истакли су они у објави 15. августа.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер