недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фахри Муслиу: Неприхватљива употреба термина „привремене институције Косова“ или „такозвана Влада Косова“ кад у њој седе представници Срба
Хроника

Фахри Муслиу: Неприхватљива употреба термина „привремене институције Косова“ или „такозвана Влада Косова“ кад у њој седе представници Срба

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. мај 2018.

Процес нормализације односа Србије и Косова је одлучујући за стабилност целог региона, а непостизање резултата у дијалогу ствара атмосферу неповерења у јавности, оцењено је данас на скупу у Београду.

Заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Дамјан Јовић изјавио је да је у дијалогу о нормализацији односа Србије и Косово постигнут значајан резултат, пре свега у томе што од почетка дијалога није долазило до већих етничких насиља и нереда на Косову.

„Али нисмо успели да остваримо суштинску нормализацију односа два народа. Ту постоје многобројни разлози, а део одговорности лежи и на посредницима, односно на ЕУ“, оценио је Јовић на конференцији „Западни Балкан на геополитичкој раскрсници – између унутрашњих проблема и европске интеграције“, коју је организовао Центар за спољну политику.

Као један од разлога зашто није дошло до нормализације јесте то што друштвена и политичка елита у Приштини „није у стању да изнесе процес нормализације односа“.

„Нормализација није могућа у условима док ненормални људи шетају улицама Приштине и других градова“, рекао је Јовић, додајући да не жели да генерализује и увреди народ, али да може“ другачије да дефинише људе“ који су одговорни за убиства сељака, деце, паљење манастира и протеривање људи.

Група људи, додао је, која је некажњено чинила злочине, није у стању да препозна значај нормализације односа. Други проблем за нормализацију односа је, према његовом мишљењу, неиспуњавање кључних одредаба бриселског споразума.

„То је довело до недостатка поверења у читав процес и довело је у питање способност ЕУ да својим ауторитетом гарантује споразуме који су постигнути под њеним окриљем“, оценио је Јовић.

Додао је да о чему год да се Београд и Приштина договоре за преговарачким столом то ће морати да буде одобрено или поништено за неким мултилатералним столом за којим се Срби и Албанци врло мало питају.

„То не амнестира ни Србе ни Албанце да дођу до решења које гарантује стабилност. Треба да створимо услове за политички, економски и друштвени развој у датим околностим“, рекао је Јовић.

КиМ је у реалности протекторат САД

Према његовим речима, утицај ЕУ је у поређењу са САД миноран, јер Албанци на КиМ уважавају политичку и војну моћ САД, упркос огромној финансијској помоћи ЕУ.

„КиМ је у реалности у политичком смислу протекторат САД, где постоји привид демократстких процеса, али где реална моћ станује у страним амбасадама и структурама које су произашле из ратних сукоба и организованог криминала“, изјавио је он.

Јовић је рекао да је крајње време да обе стране схвате да ослањање на „силу која ће доћи споља и решити све“ није добро и да се морају уважити интереси оба народа.

Србија је, казао је Јовић, свесна одговорности да мора задржати проактиван приступ у тражењу решења за проблем Косова и да никоме није у интересу нестабилност.

„Дужни смо према грађанима да учинимо све што је до нас да створимо функционални модел и да тежимо томе да проактивним приступом предлажемо решења и да не станемо у напорима да створимо боље услове за будуће генерације“, изјавио је Јовић.

Муслиу: Неприхватљива употреба термина привремене институције Косова или такозвана Влада Косова“ кад у њој седе представници Срба

Бивши дописник РТВ Косово Фахри Муслиу је оценио да је дијалог Београда и Приштине одлучујући за односе Срба и Албанаца и стабилност целог Балкана.

„Односи Срба и Албанаца одлучују о стабилности Балкана, јер ако се политике та два народа не помире не видим ту никаву перпективу“, казао је Муслиу.

Према његовом мишљењу, дијалог није дао очекиване резултате и ако се тако настави имаће судбину преговора Израела и Палестине.

У последњих годину дана се води агресивна реторика, непримерена у време када се покушава наћи решење, рекао је Муслиу, додајући да и део штампе „долива уље на ватру“.

Муслиу, такође, сматра да је неприхватљива употреба термина привремене институције Косова или такозвана Влада Косова у којој седе представници Срба.

„Ситуација ствара неповерење у јавности и поставља се питање зашто дијалог када нема резултата. Свесни смо да без решења тог питања нема чланства у ЕУ. Пут Београда до Брисела води преко Приштине, а пут Приштине преко Београда“, изјавио је Муслиу.

Јањић: Наћи решење које неће бити коначно

Душан Јањић из Форума за етничке односе упозорио је да постоји застој дијалога и да смо далеко од нормализације друштава.

„Мора се наћи решење које неће бити коначно, али ће бар на неко време омогућити да се даље нормализују односи“, рекао је Јањић.

Ниједна власт, додао је, није направила акциони план за преговарачко поглавље 35 нити дефинисала оквир нормализације односа.

Јањић је рекао да је убиство Оливера Ивановића, које је окарактерисао као „политички тероризам“, гурнуо процес преговора у правцу „који не обећава“, а да се сви актери понашају као да је хладни рат.

Јањић је изразио наду да ће се брзо наставити дијалог, али је оценио да је створена ситуација да Београд не може да се врати дијалогу ако не добије бар статут Заједнице српских општина или ако се не утврди одоговрност поводом убиства Ивановића или хапшења директора Канцеларије за КиМ Марка Ђурића.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер