понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент усвојио резолуцију о Србији: Забринутост због кршења људских права, медијских слобода, корупције и Линглонга
Хроника

Европски парламент усвојио резолуцију о Србији: Забринутост због кршења људских права, медијских слобода, корупције и Линглонга

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. децембар 2021.

Посланици Европског парламента подржали су резолуцију о људским правима, демократији и владавини права у Србији, у којој се између осталог говори о еколошким протестима и присилном раду на градилишту фабрике Линглонг.

За текст је гласало 586 посланика, против их је било 53.

Покретач резолуције, словачка европосланица Миријам Лексман из Европске народне партије, истакла је током расправе да се изградњом фабрике Линглонг у Србији показује на који се начин економски утицај Кине шири на Западном Балкану.

Грошељ: Резолуција упозорење властима због кршења људских права што је неприхватљиво за земљу која је кандидат за ЕУ

„Потенцијалне последице не животну средину су страшне, а то је све покривено велом тајне (…) Протести у Србији показали су да су грађани забринути“, казала је Лексман.

Позвала је Владу Србије да осмисли акциони план како ће решити ове проблеме, и да се држи сопствених закона, међународних закона и оних закона које прихвата као део приступања ЕУ.

Лексман је поздравила одлуку Владе Србије да повуче Закон о експропријацији и измени Закон о референдуму.

Посланик из Словеније Клемен Грошељ, један од аутора резолуције, рекао је да она није уперена против Србије и народа у Србији, већ је упозорење властима због кршења људских права што је неприхватљиво за земљу која је кандидат за ЕУ.

Он је истако да се треба упитати какав однос Србија има са Кином, истакавши да Кина има систем који је неспојив са Европском унијом.

Гошељ је критиковао и однос власти према мирним демонстрантима, а упозорио је и да власти у Србији не спроводе оно што је договорено.

 Фон Крамон: Репутација Србије у спровођењу реформи лоша

Виола фон Крамон, немачка посланица из редова зелених, рекла је да је репутација Србије у спровођењу реформи лоша.

“Србија је отворила врата кинеским компанијама без икаквог поштовања људских, радничких права, и заштите животне средине“, истакла је она.

Поступање према вијетнамским радницима Фон Крамон је назвала модерним ропством.

Фон Крамон је рекла и да су Рио Тинто и Влада Србије држали у тајности детаље свог договора, те да је забринутост грађана који су протестовали оправдана. Посланица је истакла да протести нису само против Рио Тинта, већ и против широко распрострањене корупције у Србији.

Она је позвала Европски парламент да усвоји резолуцију и да покаже да ЕУ није спремна на компромисе који се тичу стандарда које сваки кандидат и чланице морају да испуне.

У твиту који је објавила навела је да „није ништа ново да је Србија широм отворила врата кинеским инвестицијама које немају никакво поштовање за раднике и стандарде животне средине, и изнад свега за људско достојанство“.

„Оно што је ново је да нас је случај Линглонга са вијетнамским радницима на принудном раду све запрепастио“, поручила је Фон Крамон.

Бруђински: Русија и Кина користе поједине земље да дестабилизују ситуацију у целој Европи

Пољски посланик Јоаким Бруђински истакао је да Русија и Кина користе поједине земље да дестабилизују ситуацију у целој Европи, и запитао се да ли ће ЕУ препустити државе Западног Балкана Кини.

Сличну тезу изнела је и Доријен Рокмакер, холандска посланица десног центра, која је рекла да тиме што су Холандија и Француска повукле ручну на улазак Србије у ЕУ, само отвориле врата за улазак Кине у Србију.

И посланици који су учествовали у расправи казали су да Рио Тинто има лошу репутацију, и да су последице активности ове компаније ужасне по околину.

Најоштрији је био словеначки посланик Иван Вилибор Синчич који је оптужио европске државе за лицемерје, рекавши да је при сусрету Меркел са Вучићем Србија била шведски сто. Он је истакао да је неприхватљиво да земље које се граниче са Унијом буду претворене у депоније да би “неко возио електричне аутомобиле”

Синчич: Неприхватљиво да земље које се граниче са Унијом буду претворене у депоније да би “неко возио електричне аутомобиле”

Од посланика који су учествовали у дебати против резолуције, и уопште против тврдњи изнетих у резолуцији, био је француски самостални посланик Тери Маријани, који је рекао да нема прецизних информација да се ишта незаконито дешава при изградњи фабрике Линглонг, назвавши све информације о томе непоузданим, уз тврдњу да долазе од организације Сороша.

Шта све пише у резолуцији

У резолуцији се изражава велика забринутост због наводног принудног рада, кршења људских права и трафикинга око 500 вијетнамских радника у кинеској фабрици Линглонг у Србији.

Власти у Србији се позивају да „пажљиво истраже случај“ и да осигурају поштовање основних људских права, нарочито радних права у фабрици, као и да предоче закључке истраге Европској унији и кривце позове на одговорност.

Изражава се забринутост због „проблема корупције и владавине права у области животне средине“, „општег мањка транспарентности“ и „процена утицаја на друштво и животну средину“ инфраструктурних пројеката – како оних који се финансирају зајмовима и инвестицијама из Кине, тако и мултинационалних корпорација као што је Рио Тинто.

Резолуција ће бити прослеђена председнику Европског савета, Европској комисији, високом представнику за спољну политику и безбедност. владама и скупштинама земаља чланица и председнику, влади и скупштини Србије.

Констатује се да је у порасту „насиље екстремистичких и хулиганских група“ против „мирних еколошких демонстраната“ и осуђује се кршење основног права на мирно окупљање. Власти у Србији се позивају да јавно осуде акције „хулигана против демонстраната“.

Жали се због „пада медијских слобода, све присутнијег грубог речника, застрашивања и чак говора мржње према члановима опозиције, независним интелектуалцима, НВО, новинарима и истакнутим појединцима“, који је понекад долазио од чланова владајућих странака.

Осуђују се недавни напади на једну од опозиционих лидерки, Маринику Тепић, због њеног етничког порекла, на „једном ТВ каналу који подржава влада“.

Европски посланици поздрављају то што чланство у ЕУ „наставља да буде стратешки циљ Србије и један од приоритета владе“; охрабрују се власти у Србији да посвећеност европским вредностима активније и недвосмислено изражавају у јавном говору.

Очекује се да отварање преговора о кластеру 4 прати „обновљени полет“ за спровођењем стандарда ЕУ, наводи се у Резолуцији.

Резолуција ће бити прослеђена председнику Европског савета, Европској комисији, високом представнику за спољну политику и безбедност. владама и скупштинама земаља чланица и председнику, влади и скупштини Србије.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер