субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент са 461 гласом „за“ и 53 „против“ усвојио Резолуцију о изборима у Србији, којом позива на „спровођење независне међународне истраге о нерегуларностима“
Хроника

Европски парламент са 461 гласом „за“ и 53 „против“ усвојио Резолуцију о изборима у Србији, којом позива на „спровођење независне међународне истраге о нерегуларностима“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. фебруар 2024.

 Посланици Европског парламента усвојили су данас у Стразбуру резолуцију којом се позива на спровођење независне међународне истраге нерегуларности на децембарским парламентарним, покрајинским и локалним изборима у Србији, са посебним акцентом на београдске изборе.

Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик изјавио је пре гласања да су бројне нерегуларности обележиле изборе у Србији одржане 17. децембра 2023. године.

„Кључно је да српске институције истраже и приведу правди све одговорне за било какве криминалне активности током избора. Од исте је важности и да Србија спроведе све препоруке ОЕБС-а и мисије ОДИХР без одлагања“, нагласио је Билчик.

Како је навео, Србија се суочава са системским проблемима због честих ванредних избора и константних циклуса предизборне кампање.

„Што спречава земљу у прогресу ка ЕУ. Спремни смо да радимо са нашим српским партнерима на њиховим институционалним решењима, како би Србија могла да напредује на свом европском путу“, навео је Билчик.

У резолуцији о ситуацији у Србији после децембарских избора, ЕП позива Европску комисију да одмах почне ревизију средстава датих Влади Србије у оквиру Инструмента за претприступну помоћ ИИИ (ИПА ИИИ) и других финансијских инструмената и да суспендује финансирање ако српске власти нису спремне да примене кључне препоруке у вези са изборима или ако међународна истрага покаже да су биле директно умешане у изборну превару.

Европски парламент указује да одређени наводи, укључујући оне о организованим миграцијама бирача на локалном нивоу, превазилазе налазе из извештаја Канцеларије ОЕБС за демократске институције и људска права (ОДИХР) и додаје да подржава брзо слање ад хок мисије за утврђивање чињеница у Србију, уз учешће ЕП, наводи се у предлогу који су усагласиле посланичке групе.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер