четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент: Србији статус и преговори, ако испуни све услове
Хроника

Европски парламент: Србији статус и преговори, ако испуни све услове

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јануар 2012.

Брисел - У Европском парламенту у Бриселу данас је подржан став да се у марту одобри Србији статус кандидата за чланство у ЕУ.

Парламентарци су тражили да се о чланству што пре покрену и преговори, првенствено о поглављима владавине закона и правосуђа.

То су истакли скоро сви посланици који су у Спољнополитичком одбору ЕП разматрали предлог резолуције којом се тражи да Европски савет да "зелено светло" за кандидатуру Србије, "под претпоставком да ће српске власти дотле испунити услове".

Посланик Јелко Кацин, известилац ЕП за Србију, који је поднео предлог резолуције, истакао је да је Србија спроведеним реформама, потпуном сарадњом с Хашким судом и дијалогом с Приштином умногоме испунила све кључне циљеве, на које је указала и Европска комисија у повољном Мишљењу о напретку Србије, у октобру прошле године.

Кацин је указао и на то да је Србија суочена са изазовима у региону, посебно кад је реч о Косову, али је приличан напредак остварен, будући да пре годину дана уопште није било дијалога између Београда и Приштине.

"Стање у вези с Косовом јесте незадовољавајуће, али је председник (Србије Борис) Тадић позвао на уклањање барикада и Београд је учинио све што је у његовој моћи да се те барикаде уклоне и омогући слободан промет људи, робе и капитала", рекао је Кацин.

Резолуцију о Србији парламент ЕУ би требало да усвоји после још две расправе, на пленарном заседању почетком марта, недељу дана пре могуће одлуке вођа ЕУ о давању кандидатуре Србији.

Кацин је, исто као и већина учесника у расправи, указао на то да се Србија, као и регион, суочава и с великим изазовима у владавини права и борби против "системске корупције".

Он је нагласио да се у правосуђу мора омогућити професионалцима да свој посао обављају независно и одговорно, али је, међутим, приметио да је реформа правосуђа и јачање владавине закона дуготрајан процес који траје годинама.

Поједини посланици су упозорили и на то да пословни кругови у Европи имају замерке на српске законе кад је у питању сигурност пословања и затражили да влада у Београду учини кораке ка темељитијој реформи правосуђа.

Један званичник Европске комисије је објаснио да је та реформа у Србији увелико одмакла, да је то закључак и независних стручњака, а да су власти у Београду кренуле у такву свеобухватвну реформу правосуђа и пре самог почетка преговора о чланству с ЕУ.

У расправи су се чуле оцене да би статус кандидата за Србију био и важна порука свима на Западном Балкану да се процес проширивања ЕУ наставља.

Чуле су се и замерке на то што је Немачка у децембру прошле године зауставила одобравање кандидатуре за чланство Србији, али је немачка посланица Дорис Пак рекла да није само Немачка имала примедбе, већ и друге земље.

Дорис Пак је приметила да су у децембру на северу Косова били нападнути немачки и аустријски војници Кфора, али је додала да се и она залаже за статус кандидата за Србију без датума почетка преговора.

У расправи је словеначки посланик Иво Вајгл подржао став да се Београду одобри нови корак ка чланству у ЕУ и рекао да жели да упути честитке Србима за предстојећу православну Нову годину.

У нацрту Резолуције о европској интеграцији Србије истиче се да би, с обзиром на у октобру 2011. дато Мишљење Европске комисије о напретку Србије, преговори о чланству с Београдом "требало да почну што пре, чиме би се показала преданост Европске уније перспективи те земље за улазак у ЕУ".

Јер, како је наглашено, ЕП "сматра да су остварени кључни приоритети на које је Европска комисија указала у Мишљењу, као и да се настављају реформе" у Србији.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер