Početna strana > Hronika > Evropski parlament: Hag i dalje glavna prepreka na putu ka EU
Hronika

Evropski parlament: Hag i dalje glavna prepreka na putu ka EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 02. februar 2010.

Srbija, uz Hrvatsku, ima najveće potencijale da ubrza približavanje Evropskoj uniji (EU), ali saradnja sa Haškim tribunalom ostaje glavna prepreka koju mora da savlada na tom putu, smatraju predstavnici Evropskog parlamenta (EP) zaduženi za zemlje Zapadnog Balkana.

"Zbog neizbežnih činjenica – jer je najveća zemlja u regionu i ima najveći broj stanovnika – Srbija ima najveće potencijale i najveće kapacitete da na putu ka EU napravi dosta evidentan proboj i ubrza svoje približavanje", rekao je izvestilac EP za Srbiju Jelko Kacin. U razgovoru sa novinarima iz Srbije koji su boravili u poseti evropskim institucijama u Briselu, Kacin je, međutim, ukazao na to da je na tom putu "pitanje broj jedan puna saradnja sa Hagom". Govoreći o procesu ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) EU–Srbija, Kacin je podsetio da će Savet EU o tom procesu odlučivati u junu, nakon novog izveštaja glavnog haškog tužioca Serža Bramerca o saradnji Srbije sa Tribunalom.

"Savet onda odlučuje da li su stvoreni uslovi da idemo u taj proces ratifikacije SSP ili ne. Ako je to da, onda mi odmah dajemo naš izveštaj ... i idemo u proceduru i onda je realno očekivati da bi ovde u parlamentu takvu raspravu i takvo glasanje imali u devetom ili najkasnije početkom 10. meseca", rekao je Kacin.

Kacin je, međutim, ukazao na to da bi u slučaju hapšenja preostala dva haška optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića taj proces bio ubrzan.

"Postoji politički dogovor da u slučaju da se pojave Mladić i Hadžić, Savet na prvo sledeće zasedanje to stavlja na dnevni red i donosi odluku da odmah idemo u proces ratifikacije i svih onih odgovora koje Beograd očekuje posle predaje aplikacije za status zemlje kandidata", rekao je Kacin.

Šef delegacije EP za odnose sa zemljama Zapadnog Balkana Eduard Kukan smatra da je i pored rasprave o zamoru u proširenju Unije, generalna atmosfera pozitivna i da u EP ima mnogo dobre volje da se ide dalje sa proširenjem. Kukan je ukazao na to da Srbija treba da gaji dobre bilateralne odnose sa članicama EU pošto šefovi tih država i ministri spoljnih poslova odlučuju o proširenju. "Moj veoma prijateljski savet bi bio da su svakoj zemlji potrebni prijatelji u EP... Treba da zapamtite da na kraju ministri i šefovi 27 država su ti koji odlučuju. Vi, Srbija, treba da gajite dobre bilateralne odnose sa tim zemljama", rekao je Kukan i poručio da treba biti aktivan.

Prisećajući se procesa evropske integracije Slovačke, Kukan je rekao da su slovački zvaničnici morali da objašnjavaju svojim građanima da se reforme sprovode ne zbog Brisela, već zbog dobrobiti samih građana i da je glavna korist od članstva Slovačke u EU otvaranje novih radnih mesta. Član delegacije EP za Zapadni Balkan Arno Danžan je takođe ocenio da postoji pozitivna atmosfera po pitanju proširenja EU, ukazujući, međutim, na to da je za to potrebno ispuniti uslove. "Mi smo veoma zahtevni. Želimo proširenje, ali ne po svaku cenu. Postoje uslovi koje treba ispuniti. Ako ispunite uslove i postoji politička saglasnost, možete ući, nema problema", rekao je Danžan.

Francuski poslanik u EP je istakao da je stav njegove zemlje veoma jasan i da je ona za proširenje Unije na zemlje Balkana, ali ne i na Tursku.  "Ne vidim zamor u proširenju kad je reč o Srbiji i Hrvatskoj", rekao je Danžan i ocenio da je Srbija popravila svoj imidž i da će i ona svakako ući u EU.

Kad je reč o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom, Danžan je istakao da postoji "moralna i politička obaveza" da se pronađe Mladić, ne zbog EU već zbog same Srbije.

"To nije tehničko pitanje... reč je o sposobnosti srpskog društva da raščisti sa prošlošću. Uveren sam da je zato Đinđić i ubijen... Direktno ili indirektno, on je ubijen zbog slučaja Mladić", rekao je Danžan.

Prema njegovim rečima evropska budućnost, posebno mladih, ne treba da bude blokirana zato što Srbija ne želi da pogleda u prošlost. "Kolektivna krivica ne postoji i zato je bitno izvesti takve ljude pred lice pravde", rekao je Danžan.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner