среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европски парламент: Хаг и даље главна препрека на путу ка ЕУ
Хроника

Европски парламент: Хаг и даље главна препрека на путу ка ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. фебруар 2010.

Србија, уз Хрватску, има највеће потенцијале да убрза приближавање Европској унији (ЕУ), али сарадња са Хашким трибуналом остаје главна препрека коју мора да савлада на том путу, сматрају представници Европског парламента (ЕП) задужени за земље Западног Балкана.

"Због неизбежних чињеница – јер је највећа земља у региону и има највећи број становника – Србија има највеће потенцијале и највеће капацитете да на путу ка ЕУ направи доста евидентан пробој и убрза своје приближавање", рекао је известилац ЕП за Србију Јелко Кацин. У разговору са новинарима из Србије који су боравили у посети европским институцијама у Бриселу, Кацин је, међутим, указао на то да је на том путу "питање број један пуна сарадња са Хагом". Говорећи о процесу ратификације Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) ЕУ–Србија, Кацин је подсетио да ће Савет ЕУ о том процесу одлучивати у јуну, након новог извештаја главног хашког тужиоца Сержа Брамерца о сарадњи Србије са Трибуналом.

"Савет онда одлучује да ли су створени услови да идемо у тај процес ратификације ССП или не. Ако је то да, онда ми одмах дајемо наш извештај ... и идемо у процедуру и онда је реално очекивати да би овде у парламенту такву расправу и такво гласање имали у деветом или најкасније почетком 10. месеца", рекао је Кацин.

Кацин је, међутим, указао на то да би у случају хапшења преостала два хашка оптуженика Ратка Младића и Горана Хаџића тај процес био убрзан.

"Постоји политички договор да у случају да се појаве Младић и Хаџић, Савет на прво следеће заседање то ставља на дневни ред и доноси одлуку да одмах идемо у процес ратификације и свих оних одговора које Београд очекује после предаје апликације за статус земље кандидата", рекао је Кацин.

Шеф делегације ЕП за односе са земљама Западног Балкана Едуард Кукан сматра да је и поред расправе о замору у проширењу Уније, генерална атмосфера позитивна и да у ЕП има много добре воље да се иде даље са проширењем. Кукан је указао на то да Србија треба да гаји добре билатералне односе са чланицама ЕУ пошто шефови тих држава и министри спољних послова одлучују о проширењу. "Мој веома пријатељски савет би био да су свакој земљи потребни пријатељи у ЕП... Треба да запамтите да на крају министри и шефови 27 држава су ти који одлучују. Ви, Србија, треба да гајите добре билатералне односе са тим земљама", рекао је Кукан и поручио да треба бити активан.

Присећајући се процеса европске интеграције Словачке, Кукан је рекао да су словачки званичници морали да објашњавају својим грађанима да се реформе спроводе не због Брисела, већ због добробити самих грађана и да је главна корист од чланства Словачке у ЕУ отварање нових радних места. Члан делегације ЕП за Западни Балкан Арно Данжан је такође оценио да постоји позитивна атмосфера по питању проширења ЕУ, указујући, међутим, на то да је за то потребно испунити услове. "Ми смо веома захтевни. Желимо проширење, али не по сваку цену. Постоје услови које треба испунити. Ако испуните услове и постоји политичка сагласност, можете ући, нема проблема", рекао је Данжан.

Француски посланик у ЕП је истакао да је став његове земље веома јасан и да је она за проширење Уније на земље Балкана, али не и на Турску.  "Не видим замор у проширењу кад је реч о Србији и Хрватској", рекао је Данжан и оценио да је Србија поправила свој имиџ и да ће и она свакако ући у ЕУ.

Кад је реч о сарадњи Србије са Хашким трибуналом, Данжан је истакао да постоји "морална и политичка обавеза" да се пронађе Младић, не због ЕУ већ због саме Србије.

"То није техничко питање... реч је о способности српског друштва да рашчисти са прошлошћу. Уверен сам да је зато Ђинђић и убијен... Директно или индиректно, он је убијен због случаја Младић", рекао је Данжан.

Према његовим речима европска будућност, посебно младих, не треба да буде блокирана зато што Србија не жели да погледа у прошлост. "Колективна кривица не постоји и зато је битно извести такве људе пред лице правде", рекао је Данжан.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер