среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска комисија: Верујемо да ће Хрватска наставити да стреми будућности у духу трпељивости и помирења
Хроника

Европска комисија: Верујемо да ће Хрватска наставити да стреми будућности у духу трпељивости и помирења

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. август 2011.

БРИСЕЛ – Европска комисија је „примила на знање обележавање годишњице операције Олуја 5. августа у Хрватској и изјаве дате том приликом” и нагласила да „верује да ће Хрватска наставити да стреми будућности у духу трпељивости и помирења”.

То је агенцији Бета у Бриселу пренео представник за штампу Европске комисије Мајкл Мен.

Мен је то рекао замољен да изнесе став ЕУ о изјави председнице Владе Хрватске Јадранке Косор да „упућује поздраве” бившим генералима Хрватске војске Анти Готовини и Младену Маркачу.

Њих је Трибунал у Хагу у првостепеном поступку осудио на 24, односно 18 година затвора због злочине над српским цивилима током и после операције „Олуја” 1995. године.

Представник ЕУ је рекао да „Европска комисија поново истиче важност рада Међународног кривичног суда за бившу Југославију чији је Хрватска оснивач и потписник”.

„Потпуна сарадња с Трибуналом у Хагу је и даље суштински саставни део процеса уласка (земаља региона) у чланство (ЕУ)”, указао је званичник ЕК који је тиме узвратио на опаску да је изјаву Јадранке Косор оштро осудио председник Србије Борис Тадић.

Представник Европске комисије је рекао и да „ми жалимо за свим жртвама тог рата” и указао да „имамо на уму да су случајеви генерала Готовине и Маркача сада у жалбеном поступку пред Трибуналом у Хагу”.

„Њихова улога у догађајима 5. августа 1995. биће утврђена одговарајућим правним поступком”, рекао је први портпарол високе представнице за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон.

У пресуди Суда у Хагу од 15. априла стоји да су Готовина и Маркач, и бивши хрватски председник Фрањо Туђман „учествовали у заједничком злочиначком подухвату с циљем да се Срби са подручја Крајине одстране силом или претњом силе”.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер