Početna strana > Hronika > Evropska komisija: Kosovo izvor i tranzit za organizovani kriminal
Hronika

Evropska komisija: Kosovo izvor i tranzit za organizovani kriminal

PDF Štampa El. pošta
sreda, 14. oktobar 2009.

BRISEL – Evropska komisija je u godišnjem izveštaju o Zapadnom Balkanu upozorila da je "Kosovo i dalje izvor i mesto tranzita za organizovani kriminal i pranje novca" i da "izaziva ozbiljnu zabrinutost".

"Kosovo je na putu krijumčarenja droge na Zapadnom Balkanu i u početnoj fazi bitke protiv terorizma", navodi se u Izveštaju o napretku u evropskim reformama u zemljama regiona i na "Kosovu pod rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN" u koji je agencija Beta imala uvid.

Evropska komisija ocenjuje da velika zabrinutost postoji "zbog ograničenog napretka u suzbijanju organizovanog kriminala, i to posebno na severu Kosova i granici/graničnoj liniji između Kosova i Srbije".

U dokumentu koji danas objavljuje Komisija i koji će obrazložiti evropski komesar Oli Ren, navodi se da "Kosovo uopšte nema neku strategiju za suzbijanje organizovanog kriminala".

Ukazuje se, međutim, na to da "pomanjkanje saradnje između Prištine i Beograda, kao i centralnih vlasti Kosova i struktura na severu ozbiljno podrivaju napore u borbi protiv organizovanog kriminala, što je ključni prioritet Evropskog partnerstva", programa približavanja Kosova standardima EU.

Prema izveštaju Komisije, ured kosovskog tužilaštva je potpisao memorandum o saradnji s Italijanskim nacionalnim direktoratom za bitku protiv mafije "u cilju razmene informacija u suzbijanju organizovanog kriminala, ali još ostaje da se to i zvanično prihvati".

"Kosovo nema valjana sredstva i sistem dobijanja obaveštajnih podataka o kriminalu da bi se moglo uhvatiti u koštac s ovom pojavom", navodi se u izveštaju.

"Nepostojanje zakona i programa o zaštiti svedoka i dalje guše napore na ovom području. Euleks igra ključnu ulogu u istrazi ozbiljnih kriminalnih dela i obezbeđivanju zaštite i bezbednosti svedoka", dodaje se u analizi Evropske komisije.

Takođe se ukazuje na to da je "Kosovo i dalje izvor, odredište i tranzitni put za trgovinu ljudima".

Žrtve ovog vida organizovanog kriminala su u 60 odsto slučajeva ljudi kojima se "trguje unutar Kosova", dok je po 20 odsto žrtava iz Moldavije, odnosno zapadnobalkanskih zemalja.

U izveštaju se takođe upozorava da je na Kosovu "sve veći problem i trgovina decom koja se primoravaju na prosjačenje".

(Beta)