четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Европска комисија: Косово извор и транзит за организовани криминал
Хроника

Европска комисија: Косово извор и транзит за организовани криминал

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. октобар 2009.

БРИСЕЛ – Европска комисија је у годишњем извештају о Западном Балкану упозорила да је "Косово и даље извор и место транзита за организовани криминал и прање новца" и да "изазива озбиљну забринутост".

"Косово је на путу кријумчарења дроге на Западном Балкану и у почетној фази битке против тероризма", наводи се у Извештају о напретку у европским реформама у земљама региона и на "Косову под резолуцијом 1244 Савета безбедности УН" у који је агенција Бета имала увид.

Европска комисија оцењује да велика забринутост постоји "због ограниченог напретка у сузбијању организованог криминала, и то посебно на северу Косова и граници/граничној линији између Косова и Србије".

У документу који данас објављује Комисија и који ће образложити европски комесар Оли Рен, наводи се да "Косово уопште нема неку стратегију за сузбијање организованог криминала".

Указује се, међутим, на то да "помањкање сарадње између Приштине и Београда, као и централних власти Косова и структура на северу озбиљно подривају напоре у борби против организованог криминала, што је кључни приоритет Европског партнерства", програма приближавања Косова стандардима ЕУ.

Према извештају Комисије, уред косовског тужилаштва је потписао меморандум о сарадњи с Италијанским националним директоратом за битку против мафије "у циљу размене информација у сузбијању организованог криминала, али још остаје да се то и званично прихвати".

"Косово нема ваљана средства и систем добијања обавештајних података о криминалу да би се могло ухватити у коштац с овом појавом", наводи се у извештају.

"Непостојање закона и програма о заштити сведока и даље гуше напоре на овом подручју. Еулекс игра кључну улогу у истрази озбиљних криминалних дела и обезбеђивању заштите и безбедности сведока", додаје се у анализи Европске комисије.

Такође се указује на то да је "Косово и даље извор, одредиште и транзитни пут за трговину људима".

Жртве овог вида организованог криминала су у 60 одсто случајева људи којима се "тргује унутар Косова", док је по 20 одсто жртава из Молдавије, односно западнобалканских земаља.

У извештају се такође упозорава да је на Косову "све већи проблем и трговина децом која се приморавају на просјачење".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер