четвртак, 02. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Габријел Ескобар: Русија се меша у унутрашња питања Црне Горе. Забрињава увођење дестабилизујућих фактора у владе
Хроника

Габријел Ескобар: Русија се меша у унутрашња питања Црне Горе. Забрињава увођење дестабилизујућих фактора у владе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. септембар 2021.

Габријел Ескобар, замјеник помоћника америчког државног секретара за европска и евроазијска питања и нови изасланик Стејт департмента за Западни Балкан, оцијенио је у разговору за Глас Америке да Русија дестабилизује Црну Гору, мијешајући се у унутрашња државна питања.

Истакао је да су европска интеграција и чланство у НАТО веома важно средство, али да су такође важне и поруке, појединачним странкама и владама, да је увођење дестабилизујућих фактора у владе, и на владине положаје – веома забрињавајући феномен.

На питање како САД виде концепт “српског света” и недавне иницијативе предсједника Александра Вучића и других званичника да промовишу српски идентитет и “јединство” у региону, те да ли би тај тренд могао да дестабилизује регион, Ескобар наводи да остаје да се види, али истиче да не постоји конфликт, противрјечност, између тога да људи славе своју културу и живе у некој другој земљи.

Људи у региону нису увек сигурни да их Европа жели

“У овој земљи ми славимо културу једни других. Али питање је да ли то онда постаје политички и војни императив и што се тога тиче ми апсолутно вјерујемо да су грађани различитих националности који живе у другој земљи – грађани земље у којој живе, имају обавезе према њој, а земље споља не треба да те двије ствари мијешају. Зато је то веома збуњујуће питање за људе у региону, за људе у Косову, Црној Гори, и Сјеверној Македонији, али вјерујемо да Балкан као мултиетнички дио свијета има много тога да слави у смислу културе. Политичка динамика и политички императиви који проистичу из етничке припадности – то је друга прича”, казао је Ескобар.

Сматра да људи у региону нису увијек сигурни да их Европа жели, те да Европа мора да им пошаље поруку да ће те земље бити чланице ЕУ и да ће бити чланице у неком разумном року. "Дијалог Косова и Србије је дио тих напора, али се они односе на цијели регион, укључују Босну и Херцеговину, Сјеверну Македонију и Црну Гору, тако да порука мора да буде јавностима тих земаља да ће бити дио Европске уније", казао је он.

Ескобар је казао да забрињава присуство Русије и Кине у региону Балкана.

“Брине ме то, искрено, мислим да у европском простору земље треба да знају да имају друге опције поред Кине – економски гледано. Отварање канцеларије ДФЦ у Београду је било сјајан примјер нашег анажовања у региону, тијесно сарађујем са Америчком привредном комором, што је један од начина да се људи подстакну да гледају мимо Кине у великим инфраструктурним пројектима и инвестицијама, јер наше инвестиције долазе уз дугорочне користи за регион. У случају Русије, мислимо да је много тога што Русија ради, мијешајући се у унутрашња питања земаља Западног Балкана, а посебно Црне Горе, веома дестабилишуће, удаљава вас од пута европских интеграција и мултиетничког помирења”, наводи Ескобар.

Објашњава и који су његови приоритети за Западни Балкан.

“Прво, у средњем року, желимо бржу интеграцију Западног Балкана у Европску унију. Мислим да је направљен огроман напредак, историјски, културно и економски су те земље дио Европе, и многе од земаља су већ обавиле изузетне реформе и за Европу су добра прилика. Дијеле исте вриједности и имају заједничке интересе са остатком Европе. То ће бити приоритет. Уз то, пружити чланство у НАТО-у онима који су заинтересовани. То ће, очигледно, захтијевати да тесно сарађујем са нашим европским партнерима од којих многи дијеле слична гледишта”, наводи Ескобар.

Други процес, додаје, има много везе са размишљањима о томе шта ће Балкан бити за сљедеће генерације и зато су, каже, испитивали економске опције.

“Западни Балкан је подручје пуно прилика, те земље су динамичне, имају сјајне универзитете, квалификоване људе, али нажалост многи од тих људи не виде прилике у својој земљи и одлазе, и то ће постати стратешки проблем не само за земље Балкана него и Европу и САД такође. Врло сам заинтересован за сва та питања, и идеје о економској интеграцији, јер ако гледате Западни Балкан као цјелину, у теорији можете да имате економску групу од шест земаља, можда и више, око 20 милиона људи, са око125 милијарди долара бруто националног дохотка, и са стопом раста од чак пет одсто, тако да бисте били регион Европе који се најбрже развија, и то је узбудљиво за нас политички, а мислим да ће бити подстицајно за америчке инвеститоре”, закључује Ескобар.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер