петак, 20. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ернест Рајхел: Треба створити механизме ефективне контроле суверенитета "Косова" и на северу земље
Хроника

Ернест Рајхел: Треба створити механизме ефективне контроле суверенитета "Косова" и на северу земље

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. јануар 2016.

Посебни изасланик немачког министарства спољних послова за Балкан Ернст Рајхел изјавио је да су Немачка и медјународна заједница шокиране насиљем опозиције на Косову и позвао је да се врати у институције и да у њима остварује своју улогу.

"Забрињава да се опозиција није јасно дистанцирала од насиља. Имамо утисак да је опозиција на погрешном путу са кога треба да се врати што је пре могуће. Убеђени смо да постоји потреба да се вратимо на демократски пут, тамо где се може водити демократска расправа о различитим ставовима и мишљењима", рекао је Рајхел у интервјуу за албански програм радија Дојче веле (ДW).

Он је рекао да "расправа треба да се води у парламенту аргументима, а не сузавцем или молотовљевим коктелима".

Рајхел је оценио да избори нису решење за излазак из садашње ситуације.

"Опозиција са врло малим бројем посланика, само зарад опструкције у парламенту и на улици не треба да буде наградјена новим изборима. Ако се прихвати ова метода да се избори намећу силом, онда се то увек може користити као модел", навео је немачки дипломата, који је био и амбасадор Немачке на Косову.

Упитан да прокоментарише захтеве опозиције за повлачење споразума о Заједници српских општина и демаркацији граничне линије са Црном Гором, он је подсетио да је Уставни суд рекао своје мишљење.

"Овде је у ствари требало очекивати да ће опозиција бити задовољена овом одлуком (о ЗСО) и да прихвати да влада ради на основу те одлуке Уставног суда. Опозиције са једне стране слави ову одлуку, а са друге стране је не прихвата и не дозвољава да се ради на основу одлуке Уставног суда", рекао је Рајхел.

Према њему, и став око демаркације границе према Црној Гори доприносу стварању утиска да је опозиција мање заинтересована за објашњење ових питања и да је више заинтересована за "обарање владе коју је изабрала велика партламентарна већина".

Рајхел се заложио за наставак дијалога Косова и Србије, јер се у њему, како је навео, постављају фундаменталне основе интереса Косова за суверенитетом.

"Истовремено би требало да се угасе паралелне структуре како је то 2011. године у Београду затражила канцеларка (Ангела) Меркел и са друге стране треба створити механизме ефективне контроле суверенитета Косова и на северу земље. Пут за остваривање тог циља је дијалог, јер се без дијалога не може очекивати остваривање тих интереса", казао је немачки дипломата.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер