недеља, 29. децембар 2019. | |
"Позивамо носиоце власти да скупе снаге и, у најкраћем року, отворе истински дијалог, да се поправи што се поправити може, пре него што евентуална примена овог Закона постане извор за озбиљне друштвене деобе са несагледивим последицама". Епископски савет Српске православне цркве у Црној Гори позвао је вернике да се сабирају у храмовима на молитвама, а полицијске снаге и њихове старешине "да не примењују силу" па, ето, чак и над епископима, који се мирно окупљају ради одбране и остваривања својих верских права". Епископском савету присуствовали су митрополит Амфилохије, епископ милешевски Атанасије, епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије и епископ умировљени захумско-херцеговачки Атанасије. Није учествовао епископ диоклијски Методије, који је, како је саопштено из Митрополије црногорско приморске, због примене физичке силе над њим од стране полиције на мосту на Ђурђевића Тари 26. децембра, задржан на Војномедицинској академији у Београду.
"Епископи су се сагласили да је доношење оваквог Закона, уз многа кршења процедуре и неусаглашености са међународним стандардима, те без одговарајућег дијалога, несумњиво уперено против Православне Цркве, конкретно Српске Патријаршије, будући да су остале традиционалне Цркве и верске заједнице спорна питања већ уговорно решила са црногорском државом, што није омогућено Српској Православној Цркви. Да је то тачно потврђују, како изјаве највиших државних функционера и припадника владајуће партије, тако и дискусије посланика те партије у црногорском парламенту, а нарочито одбијање црногорских власти да прихвате било које понуђено решење од стране Цркве", наводи се у саопштењу након седнице Епископског савета. Једина "идеологија" Цркве и једино њено служење кроз векове је било и остаће - Јеванђеље Божије и служење Христу Архијереји из Црне Горе, како се наводи, одбијају све оптужбе да је "Црква Божија у Црној Гори експонент или остатак било какве великодржавне или политичке идеологије".
"Управо супротно, ово што се намерило усвајањем овог Закона и отимачином црквене имовине, треба да послужи својеврсном дисциплиновању Цркве не би ли она прихватила да буде слушкиња идеолошко-политичке матрице актуелног црногорског режима. Једина "идеологија" Цркве и једино њено служење кроз векове је било, и остаће - Јеванђеље Божије и служење Христу Богу нашему, распетоме и васкрсломе. Епископи су потврдили закључке са своје телефонске седнице од 26. децембра 2019. године и изразили одлучност да се овој неправди с којом је Црква суочена супроставе користећи све домаће правне механизме, али и обраћајући се свим релевантним међународним институцијама за заштиту људских права и слобода". Сличне одредбе у процедури и пред приштинским органима власти
Епископски савет је саопштио да се сличне одредбе "којим се отима црквена имовина у Црној Гори", налазе у процедури и пред приштинским органима власти, "те да је намера да се Епархији рашко-призренској Српске Патријаршије одузме право својине над нашим древним светињама на Косову и Метохији". "Епископски савет и сви епископи појединачно изражавају приврженост нашој осмовековној традицији и остају до краја верни канонском устројству Пећке/Српске Патријаршије, подсјећајући да је свака од њихових епископија наследница древних епископија, које је почетком 13. вијека основао Свети Сава, први архиепископ српских и поморских земаља". Народ да не клоне духом! Епископи су позвали православни верни народ у Црној Гори да не клоне духом "и да се узда у Бога и Његову силу".
"У овим предбожићним данима треба да се сабирамо у храмове на молитву и својим хришћанским достојанством и одважношћу, не наседајући на провокације оних којима је циљ раздор међу браћом, те тако покажемо да нас црногорски режим ни најмање није поколебао нити уплашио у нашем одлучном настојању да бранимо наше светиње и наша верска права и слободе". Након седнице Савета саопштено је да су све црквене заједнице слободне да "у духу хришћанског мира и братске слоге, на прикладан начин, молитвено исказују свој став против угрожавања основних права и слобода верника". Позивамо полицијске снаге, њихове старешине, председника и премијера да не примењују силу! "Јавно позивамо све полицијске снаге и њихове старешине, све до председника и премијера, да не примењују силу, па, ето, чак и над епископима, који се мирно окупљају ради одбране и остваривања својих верских права. Подсећамо их да смо им небројено пута јавно саопштавали да презир према Православној Цркви, какав се показује последњих скоро две деценије, а нарочито пројављен у процесу припреме и доношења овог срамног законског акта, може довести до лоших последица по црногорско друштво, нарушавања мира и братске слоге, који су непроцењиво благо сваког савременог друштва."
"Доношење оваквог закона не служи на част и благослов ни онима који су га предложили, ни онима који су га изгласали и прогласили и тиме су сви они који су православни, са жаљењем констатујемо, сами себе искључили из Православне Цркве, те су стога одлучени од Светих Тајни и налажемо нашем богољубивом свештенству да им, по речима Светог Петра Цетињског, никаквога посла црковнога не обавља, до њиховог покајања, за које се молимо." Позвали су носиоце власти да скупе снаге и, у најкраћем року, отворе истински дијалог. "Да се поправи што се поправити може, пре него што евентуална примена овог Закона постане извор за озбиљне друштвене деобе са несагледивим последицама. Само би договор био истинска победа Црне Горе и свих црногорских грађана", закључује се у саопштењу након седнице Епископског савета. (Вијести) |