понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕП: Национални фронт Француске поднео предлог резолуције о прекиду преговора Србије са ЕУ
Хроника

ЕП: Национални фронт Француске поднео предлог резолуције о прекиду преговора Србије са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. јун 2015.

Предлог француских ултрадесничара ЕП стигао у Београд. Потписници документа "забринути да Србија не прође лоше као Француска", кажу за наш лист у ЕП.

Посланици француског Националног фронта који предводи Марин Ле Пен, преко своје новоосноване посланичке групе у Европског парламенту, поднели су предлог резолуције о прекиду преговора Србије о чланству у ЕУ, сазнаје Данас у круговима у Бриселу. Како истичу наши извори, они су то урадили јер су забринути да Србија "не прође лоше као Француска". Потписници овог документа, у који је Данас имао увид, јесу посланици Стив Бриоа, Доминик Билд, Софи Монтел, Миреј Д'Орнано, Емерик Шопрад.

У тексту се, између осталог, оцењује да се касни када је реч о напретку у преговарачким поглављима, "имајући у виду дубока неслагања између ЕУ и Србије око статуса Косова, око усклађивања са одредбама које се тичу људских права, као и око дипломатских и геополитичких односа са Русијом"... Истовремено, констатује се да ће придруживање Србије Европској унији "угрозити односе између држава које су некада биле део Југославије и Русије", те се позива да "преговори о приступању Србије ЕУ буду без одлагања заустављени", а председнику ЕП Мартину Шулцу се налаже да проследи документ Европској комисији, Европском савету и државама чланицама. Како Данас сазнаје, са садржајем текста "упознати су српски министри и посланици".

Немања Тодоровић Штиплија, главни одговорни уредник портала European Western Balkans, каже за Данас да су се формирањем новог посланичког клупа под називом "Европа нација и слобода" створили услови за веће институционално деловање деснице у Европском парламенту.

- Они сада много лакше могу деловати кроз систем, одборе парламента и остала тела. Као и у домаћим парламентима, ту је и већа минутажа која се у ЕП изузетно строго поштује. Клуб сада имају и већу могућност предлагања резолуција и осталих сличних аката које парламент може разматрати што на радним телима, што на самој пленарној седници. Посланик Шопрад је веома активан. Између осталог, 30. јуна ће у ЕП организовати округли сто "Србија, између Сједињених Држава, Европске уније и Русије. Шопрад је једини аутор предлога резолуције о Сребреници, иако су домаћи медији пренели да се ради о једној локалној партији из Новог Сада - истиче наш саговорник.

"Разједињеност два клуба"

Штиплија објашњава да је снага крајње деснице у ЕП заиста безначајна. "Домаћа јавност често поистовећује крајњу десницу и евроскептике. У самом ЕП, који броји 751 посланика, постоје два посланичка клуба - евроскептични клуб Европа слободе и директне демократије Најџела Фаража са 45 посланика и новоосновани десничарски клуб Европа нација и слобода Марин ле Пен са око 36 посланика, чији број није коначан. Ове две групације су изузетно оштро супротстављене и њихово заједничко деловање је просто речено немогуће. Владајући клубови у ЕП, клуб Европске народне партије, клуб Напредног савеза социјалиста и демократа, заједно са клубом Савеза либерала и демократа за Европу има апсолутну већину од 481 посланика", указује он.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер