Početna strana > Hronika > Entoni Godfri: Ekonomski odnosi SAD i Srbije jedan od najjačih aspekata naših bilateralnih odnosa
Hronika

Entoni Godfri: Ekonomski odnosi SAD i Srbije jedan od najjačih aspekata naših bilateralnih odnosa

PDF Štampa El. pošta
utorak, 18. maj 2021.

 BEOGRAD - Ekonomski odnosi SAD i Srbije su jedan od najjačih aspekata naših bilateralnih odnosa i oni nastavljaju da jačaju, poručio je danas ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri uoči video konferencije "Srpsko-američki trgovinski i investicioni odnosi".

On je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je Srbija jedno uzbudljivo tržište i da su se SAD pokazale kao odličan ekonomski partner.

"Nadam se da će vam današnji događaj pomoći da razumete dubinu naših trgovinskih odnosa i značaj SAD za ekonomsku budućnost Srbije", rekao je Godfri.

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež naglasio je da je važno da što pre nastavimo sa dobrom praksom preferencijalnog statusa partnera SAD u trgovini što se, kaže, prethodnih godina pokazalo kao dobro.

Čadež je rekao i da je važno da što pre postignemo sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja na čemu se godinama radi, a što je važno za srpske i američke privrednike.

Smatra da treba olakšati srpskim inženjerima i poslovnim ljudima da što brže i efikasnije dobiju radne dozvole i naveo da je jedna srpska kompanija među najvećim izvođačima 5G mreže u SAD i da mnogi srpski inženjeri odlaze tamo da rade i potom se vraćaju.

"Ugovori su veliki i bitno bi im olakšalo ukoliko mogu da računaju na predvidivost kada su u pitanju radne dozvole", kaže Čadež.

Pozivajući se na podatke iz poslednje analize MAT, Čadež je rekao da se izvoz visoko tehnoloških proizvoda (haj-tek) iz Srbije povećao u poslednjih deset godina deset puta, od 2005. sa oko 77 miliona dolara na skoro 1,5 milijardi dolara u 2020.

"Dobar deo ovih haj-tek proizvoda koje Srbija izvozi idu i na tržište SAD. Ima još dosta prostora za rast", poručio je Čadež.

Narodni poslanik i osnivač Kongresa srpsko-američkog društva Vladimir Marinković naveo je da današnji događaj ima za cilj da zajednički u partnerstvu svih državnih i poslovnih institucija damo doprinos da ekonomske odnose Srbije i SAD koji su na veoma visokom nivou dodatno unapredimo i osnažimo.

"Velika zahvalnost SAD i američkoj ambasadi na političkoj podršci za stabilnost u region, njeno unapređenje, slobodan protok roba, ljudi i kapitala, podrška mini Šengenu i infrastrukturnom, privrednom i političkom povezivanju zemalja i naroda u region", rekao je Marinković.

Izrazio je uverenje da je ključno što jesu SAD prepoznale da smo kroz razvoj ekonomije i trgovinskih odnosa region može da ide napred i u EU, da postane moderan i prosperitetan.

Predsednik Američke privredne komore u Srbiji Zoran Petrović rekao je da američko- srpski odnosi u trgovini idu sve bolje.

"Vidimo jasan rast u nekoliko prethodnih nekoliko godina, pogotovo u delu biznisa usluga", kaže Petrović.

Naveo je da je osnovni cilj Američke privredne komore u Srbiji poboljšanje poslovne klime u Srbiji.

Naveo je da danas ta komora ima više od 200 članica koje su investirale preko 14 milijardi evra na ovo tržište i zapošljavanju nešto manje od 100.000 ljudi.

Naveo je da je investiciona klima u Srbiji poslednjih godina sve bolja, da o tome svedoči pre svega jako visoko učešće stranih direktnih investicija i da treba nastojati da se privuče još . više investicija SAD u region, a pre svega u Srbiju.

Nakon izjava za medije, na vide-konferenciji najavljeno je obraćanje i ambasadora Srbije u SAD Marka Đurića i potpredsednice Vlade Srbije i ministarke rudarstva i energetike Zorane Mihajlović, koja je i ko-predsedavajuća Savetodavnog Odbora KSAP.

Na konferenciji je predviđena i panel diskusija na temu "Mogućnosti daljeg unapređenja trgovinskih i investicionih odnosa između Srbije i SAD".

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner