среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ентони Блинкен: Уколико Кина не обустави испоруке компоненти које Русија користи за производњу наоружања - Вашингтон ће онда предузети све неопходне мере да то спречи
Хроника

Ентони Блинкен: Уколико Кина не обустави испоруке компоненти које Русија користи за производњу наоружања - Вашингтон ће онда предузети све неопходне мере да то спречи

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. април 2024.

Амерички државни секретар Ентони Блинкен запретио је да уколико Кина не обустави испоруке компоненти које Русија користи зуа производњу наоружања онда ће Вашингтон предузети све неопходне мере да се то спречи.

„Постоје и друге мере које смо у потпуности спремни да предузмемо. Као што сам већ рекао, ако Кина не буде реаговала, реаговаћемо ми“, поручио је шеф америчке дипломатије.

Блинкен је такође изјавио и да је Кина „добављач број један“ за руски војно-индустријски сектор

Он је уједно признао да Кина не испоручује Русији оружје и војну технику, али тврди да је снабдева „машинама, микроелектроником и оптиком“ које се користе у „масовној производњи муниције, оружја, тенкова и оклопних возила који се шаљу у Украјину“.

„Кина је добављач број један за критичне компоненте које Русија користи за обнову свог војно-индустријског комплекса“, рекао је Блинкен у интервјуу за амерички радио „Ен-Пи-Ар“ током посете Кини.

С тим у вези, он је упозорио да је Вашингтон спреман да примени нова ограничења и санкције против кинеске стране уколико настави са активностима које, према мишљењу америчке администрације, подржавају руску одбрамбену индустрију.

„Већ смо предузели неке мере. Спремни смо да урадимо више ако Кина не буде спремна да ограничи ту активност“, истакао је Блинкен.

Он је подсетио да су САД већ увеле санкције и мере контроле извоза против више од сто кинеских компанија.

Подсећамо, кинеска страна је више пута истицала да Пекинг није страна сукоба у Украјини, те да вести о наводној испоруци оружја Русији нису истините.

Си Ђинпинг: Кину радују напредне САД, Пекинг и Вашингтон би требало да буду партнери

Председник Кине Си Ђинпинг изјавио је у Пекингу, где се састао с америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном, да би САД и Кина требало да буду партнери и да Пекинг с радошћу посматра отвореност, напредак и истрајавање САД. Нада се да ће Вашингтон такође моћи да сагледа развој Кине у позитивном светлу, преноси Синхуа.

Си Ђинпинг је рекао да је то фундаментално питање које се мора размотрити.

"Као што прво дугме на кошуљи треба добро закопчати, како би се односи САД и Кине истински стабилизовали, побољшали и напредовали", рекао је Си Ђинпинг током разговора с Блинкеном.

Кинески председник је истакао да би САД и Кина требало да буду партнери а не ривали, да помогну једни другима, а не да међусобно наносе штету, да траже заједничка становишта, уместо да се упуштају у опаку конкуренцију, наводи кинеска агенција.

Си Ђинпинг је током састанка у Пекингу подсетио да се ове године обележава 45 година од успостављања дипломатских односа Кине и САД.

"Предложио сам да узајамно поштовање, мирна коегзистенција и сарадња у којој обе стране добијају буду три свеобухватна принципа. То су лекције научене из прошлости и водич за будућност", рекао је Си.

Блинкен: САД и Кина ће наставити да разговарају о међусобним разликама

Амерички државни секретар Ентони Блинкен истакао је да постоји напредак у односима две земље и да ће Вашингтон и Пекинг наставити да "разговарају о међусобним разликама" како би се смањио ризик од неспоразума.

"Потребно је разумевање и уважаваћемо наше разлике да бисмо избегли неспоразуме, било какво погрешно тумачење, било какве погрешне процене", истакао је Блинкен.

Додао је да је у разговору са Сијем изразио забринутост због подршке Кине Русији и инвазији на Украјину, као и другим питањима укључујући Тајван и Јужно кинеско море, људска права и производњу и извоз синтетичких дрога и прекурсора, јавља АП.

"Подстицање руске одбрамбене индустријске базе не угрожава само украјинску већ и европску безбедност. Као што већ неко време говоримо Кини, осигуравање трансатлантске безбедности је кључни интерес САД. Јасно сам ставио до знања да Кина не решава овај проблем", додао је секретар.

Блинкен је такође рекао да је позвао Кину да искористи свој утицај ''да обесхрабри Иран и његове заступнике да прошире сукоб на Блиском истоку“ и убеди Северну Кореју ''да не изазива немире и укључи се у дијалог“.

Такође је разговарао са Сијем о кинеским поморским маневрима у Јужном кинеском мору и поновио "гвоздену" подршку САД Филипинима, најстаријем савезнику Вашингтона у Азији.ж

(Спутњик, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер